Programowanie proceduralne a OOP, reguły DRY i KISS
Ostatnia aktualizacja 15 listopada, 2022
Czym różni się programowanie proceduralne od programowania obiektowego (ang. object-oriented programming, OOP)? Czym są reguły DRY i KISS, a także jakie są sposoby budowania obiektów? Tego typu zagadnienia poznacie, biorąc udział w kursie Junior Masterclazz, który we współpracy z zewnętrznymi ekspertami przygotowała mianowicie firma No Fluff Jobs. Sprawdźcie go, bo warto!
Programowanie proceduralne a obiektowe, reguły DRY i KISS
Programowanie proceduralne nie przewiduje bezpośrednich powiązań pomiędzy danymi i procedurami, natomiast programowanie obiektowe (ang. Object-Oriented Programming, a w skrócie OOP) polega na tym, że program powinien składać się z obiektów, zależności między nimi, rozbudowywaniu ich działań itp.
Reguła DRY (ang. Don’t Repeat Yourself – Nie Powtarzaj Się) jest prostą zasadą, w której chodzi o to, aby nie powtarzać kodu, a stosować funkcje/metody.
Reguła KISS dotyczy tego, aby powstrzymać się od stosowania skomplikowanych struktur w kodzie i skupienie się na strukturach prostych. Dzięki temu łatwiej będzie je zrozumieć, gdy wróci się do nich po czasie lub zajmować się tym będą inne osoby w zespole.
Zobacz: jakie są najlepsze metody na przebranżowienie na IT
Junior Masterclazz – Programowanie obiektowe w praktyce
Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, warto sprawdzić ofertę kursu Junior IT Masterclazz. Prowadzą go doświadczeni eksperci.
Kurs „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” prowadzi Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.
Drugi moduł zatytułowany jest „Proces kreacji obiektów”. Można w nim poznać reguły DRY i KISS, przyjrzeć się funkcjom, a także różnym sposobom budowania obiektów. Poznacie to, czym różni się programowanie proceduralne od obiektowego, a także inną przydatną wiedzę.
Powyższe informacje stanowią tylko niewielki fragment cennych wskazówek. Warto sprawdzić wszystkie moduły, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz przygotowanej przez No Fluff Jobs.
Kurs umożliwi Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.
Sprawdź: czy muzyka do pracy w biurze lub przy komputerze jest najlepsza