Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rekruter-kto-to-jest-czym-sie-zajmuje-ile-zarabia

Rekruter – kto to jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 31 marca, 2023

Rekruter to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem kandydatów i prowadzeniem procesu rekrutacji w firmie. To bardzo ważne stanowisko, ponieważ rekruterzy są odpowiedzialni za znalezienie odpowiednich kandydatów dla danego stanowiska oraz za przeprowadzenie skutecznego procesu rekrutacji. W tym artykule opiszemy, czym zajmują się rekruterzy, wykonywane zadania, a także jak kształtują się ich zarobki.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rekruter – kto to jest i czym się zajmuje osoba na tym stanowisku?

Rekruter (ang. recruiter) to osoba zatrudniana wewnętrznie przez firmy, lub też przez agencje, które świadczą usługi rekrutacyjne dla różnych klientów.

Rekruterzy mają różne profile zawodowe. Często mają wyższe wykształcenie, np. w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, psychologii lub też innych nauk społecznych. Ważne są również umiejętności interpersonalne, takie jak umiejętność komunikacji, organizacji pracy, zarządzania czasem, asertywności, empatii, jak również umiejętność rozwiązywania problemów.

Rekruterzy muszą być dobrze zorientowani w branży, w której działa firma, dla której poszukują pracowników. Wszystko oczywiście po to, aby móc zrozumieć specyfikę pracy i wymagania stawiane kandydatom. Często poszukują oni osób z doświadczeniem w konkretnej dziedzinie lub specjalistów z konkretnymi umiejętnościami.

Zobacz: podchwytliwe pytania rekrutacyjne

rekruter-kto-to-jest-czym-sie-zajmuje-ile-zarabia-hr-zarobki

Zadania rekrutera

Rekruter zajmuje się rekrutacją pracowników do firm i mają wiele zadań związanych z tym procesem. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych zadań rekrutera:

  • Przygotowanie strategii rekrutacyjnej – rekruterzy muszą zaplanować, jak pozyskać, a także przyciągnąć odpowiednich kandydatów, uwzględniając budżet i dostępne zasoby.
  • Ogłaszanie ofert pracy – rekruterzy piszą ogłoszenia o pracy i umieszczają je na różnych platformach. Mogą to być strony internetowe, portale z ogłoszeniami pracy, jak również media społecznościowe.
  • Przeglądanie zgłoszeń kandydatów – rekruterzy otrzymują zgłoszenia od zainteresowanych kandydatów i przeglądają ich CV i listy motywacyjne. Robią to, aby wybrać tych, którzy spełniają wymagania i przejść z nimi dalej w procesie rekrutacji.
  • Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych – rekruterzy wykonują rozmowy z kandydatami, aby ocenić ich doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje.
  • Ocena kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności kandydatów – rekruterzy muszą dokładnie ocenić kandydatów, jak również porównać ich z wymaganiami stawianymi przez firmę, aby wybrać najlepszych kandydatów.
  • Rekomendacja najlepszych kandydatów do dalszego procesu rekrutacyjnego – rekruterzy decydują, którzy kandydaci są najlepsi. Potem rekomendują ich do dalszych etapów procesu rekrutacyjnego.
  • Koordynacja procesu rekrutacji – rekruterzy koordynują proces rekrutacji i komunikują się z innymi członkami zespołu, takimi jak menedżerowie ds. zasobów ludzkich. Robią to po to, aby zapewnić, że proces rekrutacyjny przebiega sprawnie.
  • Zarządzanie bazą danych kandydatów – rekruterzy zarządzają bazą danych kandydatów, aby zachować w niej aktualne informacje o kandydatach i ułatwić przyszłe rekrutacje.
  • Budowanie relacji z kandydatami – rekruterzy starają się budować pozytywne relacje z kandydatami. Robią to nawet jeśli nie zostaną wybrani, aby zbudować markę pracodawcy, a także zachęcić kandydatów do ponownego ubiegania się o pracę w przyszłości.

Sprawdź: Rekrutacja IT – Co robić, aby mnie zatrudnili?

Ile może zarobić rekruter?

Zarobki rekruterów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Są nimi oczywiście miejsce pracy, doświadczenie, branża, wielkość firmy, czy rodzaj umowy (o pracę lub zlecenie). Średnie zarobki rekruterów w Polsce wynoszą około 4 000-6 000 złotych brutto miesięcznie.

Rekruterzy zwykle rozpoczynają swoją karierę od stanowiska asystenta rekrutacji lub też specjalisty ds. rekrutacji. Ich wynagrodzenie może wynosić około 3 000-4 000 złotych brutto miesięcznie. Wraz z doświadczeniem i awansami na wyższe stanowiska. Mogą nimi być koordynator rekrutacji lub też kierownik ds. rekrutacji. Ich wynagrodzenie może wzrosnąć do około 6 000-9 000 złotych brutto miesięcznie.

Rekruterzy zatrudnieni w agencjach rekrutacyjnych zwykle zarabiają mniej niż ci pracujący wewnętrznie w firmach. Ich wynagrodzenie zależy głównie od liczby zleceń, a także umów, jakie pozyskają dla agencji. Ich wynagrodzenie zwykle wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za jedno zlecenie.

Trzeba zaznaczyć, że zarobki rekruterów mogą różnić się w zależności od branży, w której działa firma, jak również od jej lokalizacji. Na przykład w większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, wynagrodzenia rekruterów są zwykle wyższe niż w mniejszych miastach czy miasteczkach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły