Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
saas-co-to-jest-zalety-obnizenie-kosztow-chmura

SaaS – co to jest i jakie ma zalety?

Ostatnia aktualizacja 13 stycznia, 2023

Pojawienie się usług chmurowych pozwoliło tworzyć takie rozwiązania jak SaaS, ale jest sporo osób, które nie wiedzą, co to jest. Inne pytania mogą dotyczyć tego, jakie zalety ma tego typu rozwiązanie, dla kogo jest to przeznaczone i ile kosztuje.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

SaaS – co to jest?

Jeśli zastanawiasz się co to jest SaaS (ang. Software as a Service), to wyjaśniamy, iż jest to usługa, dzięki której różnego rodzaju aplikacje uruchamiane są w chmurze i dostępne dla klientów poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowaną do tego aplikację.

Brzmi skomplikowanie, ale takim nie jest. Dostawca chmury odpowiada za sprawne działanie aplikacji, ich aktualizacje, konfiguracje, a także zapewnia dostęp do nich z dowolnego miejsca i na dowolnym sprzęcie, który jest w stanie uruchomić przeglądarkę i ma dostęp do internetu.

Zobacz: jak się przebranżowić?

Jakie zalety ma SaaS w porównaniu z innymi usługami chmurowymi?

Pierwsze rozwiązania chmurowe typu SaaS nie były zbyt atrakcyjne dla klientów. Zazwyczaj dotyczyły konkretnej usługi lub aplikacji. Elastyczność w wyborze ilości instancji danego programu niemal nie istniała. Jednakże operatorzy chmurowi szybko reagowali na sugestie klientów i oferowali z czasem coraz lepsze rozwiązania. Dzięki nim obecnie bardzo wielu klientów korzysta z tego modelu.

Zalety modelu SaaS

Klient nie martwi się o przygotowanie komputerów, które muszą mieć odpowiednią moc obliczeniową i podzespoły do sprawnego wykorzystania aplikacji, nie martwi się licencjami, a także może dowolnie zwiększać i zmniejszać liczbę możliwych do uruchomienia programów. Co ważne, nie musi ich kupować i dbać o ich sprawne działanie. Po prostu z nich korzysta.

W przypadku uszkodzenia komputera nie ma konieczności reinstalacji systemu operacyjnego i aplikacji. Po prostu można podmienić maszynę na dowolną inną, która działa i rozpocząć pracę od miejsca, w którym się ją przerwało.

Dzięki modelowi SaaS klienci operatorów chmurowych mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Co to znaczy, że model SaaS pozwala obniżyć koszty w firmie?

Model SaaS udostępniany jest klientom na zasadzie „pay-as-you-go”. Oznacza to, że klient wykupujący usługę, oczywiście płaci za nią w zależności od wykorzystania zasobów w chmurze.

Jak już wspomnieliśmy, operator i dostawca rozwiązań chmurowych zarządza całym sprzętem i oprogramowaniem potrzebnym do działania usługi. W skład wchodzi oprogramowanie pośredniczące, aplikacje i wszelkie niezbędna zabezpieczenia dostępu do tych konkretnych instancji aplikacji oraz danych, które są ważne dla klienta.

Dzięki temu firmy wykorzystujące oprogramowanie w modelu SaaS mogą znacznie obniżyć koszty. Mogą również wdrażać, skalować i uaktualniać rozwiązania biznesowe znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku wykorzystywania tradycyjnego modelu. Chodzi o tworzenie własnej infrastruktury wykorzystującej lokalne serwery. Dochodzi także kupno licencji (często licencja na dany program przypisana jest do konkretnego urządzenia), a także zapewnienie obsługi, serwisu oraz pomocy.

W przypadku zmian kadrowych, czyli rozbudowy lub likwidacji stanowisk w firmie, łatwiej przewidzieć koszty (zmienić je na stałe wydatki operacyjne), a także odpowiednio nimi zarządzać.

Zazwyczaj dostęp do aplikacji wartej często kilka tysięcy złotych, kosztuje od kilkudziesięciu złotych za miesiąc. Co ważne, gdy aplikacja nie jest już potrzebna, można z niej zrezygnować w niemal dowolnej chwili. Pozwala to używać zasobów tylko, gdy są potrzebne i płacić tylko za czas, przez jaki była używana.

Sprawdź: jaka jest różnica pomiędzy wyszukiwarkami DuckDuckGo a Google?

Total
0
Shares
_podobne artykuły