Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
shareware-licencja-testy-mozliwosci

Shareware – licencja na zabi… testowanie

Ostatnia aktualizacja 27 czerwca, 2022

Aby wypróbować jakiś program przed jego zakupem, nie trzeba korzystać z pirackiej wersji, a wystarczy skorzystać z licencji typu shareware. Co umożliwia taki rodzaj licencji i czym różni się od innych?

Dzięki licencjom i ich rodzajom wiadomo, jak można używać danego programu, aplikacji lub zasobów multimedialnych. Umowę na użytkowanie zawiera się zawsze z autorem lub osobą dysponującą prawami do dystrybucji danego dzieła.

W licencji zawarte są warunki, na jakich można wykorzystać dane dzieło. W przypadku aplikacji, jak je instalować, przez jaki czas używać bezpłatnie. Dowiemy się jakie funkcje otrzyma się, kupując pełną wersję lub uiszczając opłatę za otrzymanie kodu aktywującego itp. Przy utworach takich jak muzyka, film i obraz można dowiedzieć się, jak można z nich korzystać, czy można je modyfikować, ile płacić za dane użycie, itp.

Sprawdź: Licencja oprogramowania – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Licencja shareware

Licencja shareware jest licencją dającą użytkownikowi możliwość sprawdzenie w działaniu pełnej wersji danej aplikacji. Po jej instalacji możemy niemal dowolnie korzystać z niej, poznając wszystkie jej funkcje. Dzięki temu dokładnie sprawdzimy, czy nam pasuje, czy jesteśmy w stanie zapłacić żądaną przez autora lub dystrybutora kwotę.

Zazwyczaj programów tego typu powinno się używać od kilku dni do miesiąca, w zależności od warunków postawionych przez autorów lub dystrybutorów. Jednakże zdarzają się ludzie, którzy korzystają z nich znacznie dłużej, nic nie robiąc sobie z faktu, że nielegalnie korzystają z oprogramowania.

Czy każdy program na licencji shareware ma dostępne wszystkie funkcje?

Mankamentem może być dla niektórych to, że przy uruchamianiu i użytkowaniu takiego programu otrzymujemy przypomnienia o konieczności uiszczenia opłaty. W innych przypadkach wyprodukowane grafiki lub filmy mogą mieć tak zwane znaki wodne, na których widnieje informacja, że wykonano je na niezarejestrowanej wersji programu.

W innych przypadkach pewne kluczowe funkcje, w tym obróbka najpopularniejszych multimediów, najwyższej jakości filmów i grafik, a także inne najważniejsze opcje mogą być zablokowane do czasu uzyskania klucza odblokowującego. Można go uzyskać, uiszczając opłatę licencyjną.

Czy programy typu shareware można przekazywać dalej?

Tak, programy i aplikacje z licencją shareware można przekazywać dalej, redystrybuować, a nawet umieszczać na swoich stronach WWW. Dzięki temu zyskują rozgłos. Dodatkowo też nasze poparcie i rekomendacja działa na ich korzyść, a także na zarobki autorów i dystrybutorów.

Sprawdź: Darmowe aplikacje – czy warto z nich korzystać?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły