Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ssid-co-to-jest-zabezpieczenie-wifi

SSID to identyfikator sieci. Koniecznie go zmień

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2024

Gdy ktoś ma pierwszy raz kontakt z routerem Wi-Fi lub konfiguruje połączenie w smartfonie, to często zastanawia go, co to jest SSID. Wyjaśniamy, czym jest identyfikator SSID na routerze, a także jakie ma powiązania z siecią Wi-Fi. Wspominamy też o bezpieczeństwie sieci i na czym polega ukrywanie rozgłaszania identyfikatora SSID.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

SSID – co to jest?

Skrót SSID (z ang. Service Set IDentifier) oznacza unikalny zestaw znaków (do 32), dzięki któremu można zidentyfikować lokalną sieć bezprzewodową. Inaczej mówiąc, jest to nazwa sieci Wi-Fi, która jest dostępna w danym miejscu.

Przydaje się do identyfikacji tej właściwej, gdy w danej lokalizacji występuje więcej niż jedna sieć bezprzewodowa. Oczywiście, operator routera może zmienić ją na dowolną, byle miała znaki i cyfry dostępne do wpisania z klawiatury. Dzięki temu łatwiej odnaleźć własną sieć w gąszczu innych.

Zobacz: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Jak sprawdzić identyfikator SSID na routerze?

Jeśli zastanawiacie się, jak sprawdzić identyfikator SSID na routerze, który zakupiliście lub otrzymaliście od operatora internetowego, to najczęściej jest on zapisany na specjalnej płytce lub naklejce identyfikacyjnej. Znajdziecie ją najczęściej na spodzie lub pod klapką ze złączami, jeśli taka występuje.

Zazwyczaj identyfikator SSID routera składa się z jego nazwy lub modelu z dodatkowymi kombinacjami znaków i cyfr. Dzięki temu bez najmniejszego problemu odszukacie swoją sieć w gąszczu innych, szczególnie gdy mieszkacie w domu wielorodzinnym lub też w bloku.

Identyfikator SSID sieci Wi-Fi a cyberbezpieczeństwo

Identyfikator SSID sieci Wi-Fi najczęściej dostępny jest jawnie dla wszystkich, którzy oczywiście dysponują jakimkolwiek urządzeniem zdolnym do połączenia z siecią bezprzewodową tego typu. Każdy posiadacz smartfona, laptopa lub innego urządzenia tego typu może sprawdzić nazwę wyświetlaną jawnym tekstem i próbować się zalogować do takiej sieci.

Przez publiczne wyświetlanie nazwy, prób logowania mogą dokonywać nie tylko domownicy i ich goście, ale też każdy, kto jest w stanie odczytać ją w swoim urządzeniu. Jeśli ktoś przypadkowo będzie się próbował dostać, to nie jest to zazwyczaj problemem, ale gdy będzie tego próbował haker, to jest już inna sprawa.

Hakerzy wykorzystują narzędzia takie jak sniffery, które skanują okolicę w poszukiwaniu niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, aby włamać się, pobierać dane, wykorzystać połączenie do dokonania przestępstw itp. Warto więc zabezpieczyć dostęp do sieci hasłem, które będzie trudne do złamania.

Jak w prosty sposób zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Pozostawienie nazwy sieci Wi-Fi, która zawiera model i producenta routera, też nie jest najlepszym pomysłem. Hakerzy znają tylne furtki i możliwości obejścia haseł w najpopularniejszych urządzeniach. Dlatego warto zmienić identyfikator SSID sieci Wi-Fi na taki, który nijak nie będzie sugerował producenta i modelu routera.

Warto także włączyć zabezpieczenia przed atakami typu DDoS. Jeśli chce się jeszcze lepiej zabezpieczyć sieć, to wpisać do routera adresy MAC urządzeń, z którymi sieć może się łączyć. Wszelkie inne urządzenia będą odrzucane, nawet jeśli mają hasło do logowania się do sieci.

Sprawdź: raport „Benefity pracownicze

Co więcej, można też ukryć identyfikator SSID sieci Wi-Fi, czyli wyłączyć rozgłaszanie nazwy. Dzięki temu zabiegowi, przeciętny użytkownik, skanując dostępność sieci bezprzewodowych, nie zobaczy naszej. Zaawansowanych hakerów to nie powstrzyma, ale będzie to dodatkową ochroną naszej sieci. Minusem tego rozwiązania jest ręczne wprowadzanie nazwy sieci na urządzeniach podłączanych do niej po raz pierwszy.

Jak ustalić silne hasło?

Aby hasło było silne, powinno składać się z co najmniej 12 znaków. W jego skład powinny wejść litery wielkie i małe, cyfry oraz symbole. Takie cechy sprawią, że znacząco wzrośnie trudność jego złamania przez narzędzia do łamania haseł. Ważne jest również, aby unikać używania łatwych do odgadnięcia kombinacji, takich jak daty urodzenia, nazwiska czy proste sekwencje liter i cyfr.

Ponieważ zapamiętanie skomplikowanych haseł może być wyzwaniem, zaleca się korzystanie z menedżerów haseł. Te narzędzia nie tylko przechowują wszystkie hasła w bezpieczny sposób, ale również mogą generować mocne, losowe hasła, które będą trudne do złamania. Dzięki temu, nawet jeśli jedno z haseł zostanie odkryte, pozostałe konta i sieci pozostaną bezpieczne, ponieważ każde z nich jest chronione innym, silnym hasłem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły