Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Technologie przyszłości. Top 5 kluczowych rozwiązań w 2022 i nadchodzącej dekadzie

Technologie przyszłości są bardzo ciekawe i będą kluczowe w najbliższych latach. Przygotowaliśmy ranking z odpowiednimi prognozami.

Ostatnia aktualizacja 29 grudnia, 2021

Technologie przyszłości są bardzo ciekawe i będą kluczowe w najbliższych latach. Przygotowaliśmy ranking z odpowiednimi prognozami. Miłej lektury!

Najważniejsze technologie? Mamy dla was ranking na technologie przyszłości – zarówno takie, które będą ważne w 2022 r., jak i kolejnych latach. Warto znać je wszystkie, ponieważ to one często determinują ścieżki kariery.

Technologie przyszłości: Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (SI) to jeden z największych trendów technologicznych zarówno ostatnich lat, jak i na przyszłość. Niektórzym będzie w to trudno uwierzyć, ale jesteśmy dopiero na początku rewolucji SI.

Sprawdź: Przebranżowienie na programistę

W miarę jak technologia SI staje się coraz bardziej zaawansowana, zaczyna być stosowana do dalszego rozwoju narzędzi, z których korzystamy na co dzień. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać ją także do rozpoznawania wzorców, jak i działania na podstawie wykrytych danych i powiązań między nimi.

Do 2024 r. mamy doczekać się mowy i języka generowanych przez SI. Co więcej, będziemy o wiele częściej rozmawiać z SI – trochę tak jak z obecną Apple Siri, ale na zdecydowanie większą skalę. Przewiduje się, że nawet 50% interakcji w internecie będzie właśnie typu człowiek-maszyna.

Póki co firmy ciągle szukają skutecznych sposobów na wykorzystywanie SI. Wiele organizacji ma już różne narzędzia SI, ale tylko jedna czwarta z nich zgłasza faktyczne korzyści finansowe po wdrożeniu. Dużo jeszcze przed nami.

Jaka będzie przyszłość programowania? Mamy pewne przypuszczenia

Jak podaje World Economic Forum, powołując się na prognozy McKinsey, w najbliższych latach oprogramowanie będzie powstawać w nieco inny sposób. Przygotujmy się na software 2.0, gdzie sieci neuronowe i machine learning piszą kod oraz tworzą konkretne aplikacje. McKinsey uważa, że ten trend umożliwi szybsze skalowanie i rozpowszechnianie nowych, bogatych w dane aplikacji opartych na SI.

Oprogramowanie 2.0 zapoczątkuje tworzenie aplikacji o wiele potężniejszych i bardziej wydajnych niż cokolwiek dostępnego obecnie. A dodatkowo umożliwi również standaryzację i automatyzujące wielu istniejących aplikacji. Poprawi też sam proces kodowania.

Biorewolucja

Biorewolucja będzie napędzana sztuczna inteligencją, automatyzacją i sekwencjonowaniem DNA. Co ma się pojawić? Wiele rzeczy – od skutecznych terapii genowych, po hiperpersonalizowane leki i wskazówki dotyczące jedzenia i ćwiczeń na podstawie genów.

Zobacz: Jaki dysk zewnętrzny SSD

Ten trend technologiczny stworzy de facto nowy rynek. Pojawią się ludzie, którzy będą w dużym stopniu polegać na biorewolucji – będą o wiele zdrowsi i sprawniejsi niż ich rówieśnicy. Poznamy też testy nie tylko na IQ, ale także BQ, czyli iloraz biologiczny. BQ będzie stopniem, w jakim rozumiemy nauki biologiczne i ich implikacje. Im wyższy stopień uzyskamy, tym lepiej dla nas.

Blockchain to również technologie przyszłości

Większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut, takich jak Bitcoin. W praktyce blockchain oferuje o wiele, wiele więcej.

Blockchain to przede wszystkim bezpieczeństwo IT, które jest przydatne na wiele różnych sposobów. Najprościej rzecz ujmując, blockchain można opisać jako dane, do których możemy tylko dodawać, nie zaś odbierać lub zmieniać. Stąd też termin chain, czyli łańcuch, w nazwie. Tworzymy bowiem łańcuch danych.

Brak możliwości zmiany poprzednich bloków w lańcuchu sprawia, że jest on bardzo bezpieczny. Ponadto blockchain opiera się na konsensusie, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi – tutaj pojawia się popularna ostatnio decentralizacja.

Dzięki blockchainowi nie potrzebujemy już zaufanej strony trzeciej, by nadzorować czy weryfikować wszelkie transakcje.

Już teraz kilka branż świetnie angażuje się w rozwój blockchainów i wykorzystuje te technologie do różnych celów. Średnie roczne wynagrodzenie programisty blockchain to – uwaga – 469 tys. dolarów.

Aby stać się programistą blockchain, musisz mieć praktyczne doświadczenie w językach programowania, podstawach OOPS, płaskich i relacyjnych bazach danych, strukturach danych, tworzeniu aplikacji internetowych i pracy w sieci.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo ewoluuje tak samo, jak inne technologie. To częściowo przez zagrożenia, ponieważ ciągle pojawiają się nowe.

Złośliwi hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie poddadzą się w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na pokonanie nawet najtrudniejszych środków bezpieczeństwa. Dzieje się tak również po części dlatego, że nowa technologia jest dostosowywana w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Dopóki mamy hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie modną technologią, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed tymi właśnie hakerami.

Dowodem na silne zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa jest to, że liczba miejsc pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa rośnie trzykrotnie szybciej niż w przypadku innych zawodów związanych z technologią. Według Gartnera, do 2025 roku 60% organizacji będzie wykorzystywać ryzyko cyberbezpieczeństwa jako główny wyznacznik w przeprowadzaniu transakcji z podmiotami zewnętrznymi i angażowaniu się w biznes.

Źródło wideo: Venture City, YouTube

Total
0
Shares
_podobne artykuły