Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Top 10 benefitów w IT

Ostatnia aktualizacja 4 stycznia, 2023

Partner merytoryczny

Raport Benefitów 2023 przygotowany przez nasz portal pokazał, jakie jest Top 10 benefitów w branży IT oferowanych przez pracodawców, o których z nich rzeczywiście marzą pracownicy. Poznajcie je i zastanówcie się, czy także macie możliwość z nich skorzystać?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Top 10 benefitów posiadanych przez pracowników IT

W poniższej tabeli znajdziecie TOP 10 benefitów, które najczęściej zapewniane są pracownikom przez pracodawcę.

Prywatna opieka medyczna35%
Elastyczne godziny pracy32%
Ubezpieczenie na życie28%
Karta sportowa27%
Roczne bonusy (np. karty upominkowe)25%
Budżet na szkolenia/warsztaty/eventy16%
Praca zdalna 100%15%
Prezenty rocznicowe15%
Platforma e-learningowa14%
Program poleceń13%

Wynika, że standardem staje się oferowanie pracownikom benefitów, dzięki którym mają oni szansę cieszyć się lepszym zdrowiem (prywatna opieka medyczna) oraz tężyzną fizyczną (karta sportowa). Dodatkowo powinni być spokojnymi w przypadku różnych, nieprzewidzianych zdarzeń (ubezpieczenie na życie), a także mają zapewnianą możliwość rozpoczynania i kończenia pracy w wybranych godzinach (elastyczne godziny pracy). Oczywiście oczekuje się, iż pracownik przepracuje 8 godzin, ale może dopasować sobie przyjście i wyjście z pracy tak, aby móc coś załatwić, zawieźć lub odebrać dziecko itp.

Praca zdalna pozwala pracownikom właściwie wykonywać wszystkie swoje zadania z domu. Mogą oni oczywiście oszczędzić na kosztach dojazdów i czasie na to poświęconym, a pracodawca oszczędza na wynajmie biura i opłatach za media.

Karty upominkowe pojawiają się często, ale zazwyczaj dostępne są jedynie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Mikołajek i urodzin. Do tego typu benefitów zaliczyć można także prezenty rocznicowe, gdy pracownik przepracuje kolejne lata w danej firmie.

Pracodawcy proponują także różnego rodzaju dofinansowania szkoleń, warsztatów i zapewniają możliwość brania udziału w różnych branżowych wydarzeniach lub atrakcjach. Nie zapominają także o platformach e-learningowych, dzięki którym możliwe jest aktualizowanie i uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do wykonywania danej pracy.

Programy poleceń mają na celu ściąganie do firmy ludzi, którzy według pracowników mogliby pasować na dane stanowisko. Zmniejsza to nakład pracy, jaki muszą wnieść pracownicy działów HR, aby pozyskać wartościowego pracownika.

Zobacz: czym jest przebranżowienie

O których benefitach marzą pracownicy?

Wcześniej przybliżyliśmy 10 benefitów, które najczęściej są oferowane przez pracodawców. Z naszego badania wynika jednak, iż pracownicy, gdyby mogli, wybraliby część wspomnianych benefitów, ale marzą także o innych.

Okazuje się, że pracodawcy dobrze wiedzą, lub też wnikliwie słuchają swoich pracowników. Najważniejszymi dla pracowników benefitami tutaj także są prywatna opieka medyczna, elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania pracy zdalnie, karta sportowa, ubezpieczenie na życie, jak również bonusy rocznicowe.

Są jednak zmiany, jeśli chodzi o te benefity, które są oczekiwane bardziej, niż te, które oferują pracodawcy. Bardzo wysoko uplasowały się oczekiwania wobec dłuższego niż standardowe 26 dni płatnego urlopu. Ogólnie rzecz biorąc, w dobie wszechobecnych dyskusji o tak zwanym „work-life ballance” możliwość wypoczynku jest ważna.

Jeśli praca zdalna nie wchodzi w grę, to mile widziany jest zwrot kosztów dojazdów do pracy. Oczekują oni też zwrotu za wykorzystanie prywatnego telefonu i internetu, przy pracy zdalnej.

Jeśli ktoś musi komunikować się w międzynarodowych zespołach lub z klientami niemówiącymi po polsku, to oczekiwane są lekcje z native speakerem lub zwrot kosztów za nie.

Poniższa tabela obrazuje właśnie te benefity, które pracownicy rzeczywiście chcieliby otrzymywać od pracodawców.

Prywatna opieka medyczna57%
Elastyczne godziny pracy38%
Więcej niż 26 dni urlopu płatnego35%
Roczne bonusy (np. karty upominkowe)29%
Praca zdalna 100%27%
Zwrot kosztów dojazdu do pracy27%
Karta sportowa25%
Ubezpieczenie na życie20%
Języki obce z nativem18%
Zwrot kosztów za telefon i internet17%

Raport Benefitów 2023 – badanie Enter The Code

Raport Benefitów 2023 powstał mianowicie dzięki sprawdzeniu odpowiedzi na szereg pytań, które zadano grupie 1010 respondentów. Aż 806 z nich zadeklarowało, iż wykorzystuje dostępne w firmie benefity. Wśród badanych znalazło się zarówno 50 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet.

Sprawdź: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Ogółem 74 proc. osób zadeklarowało posiadanie wykształcenia wyższego, a 96 proc. ma stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, własną działalność lub pracuje już dłuższy czas w jednej firmie. 76 proc. badanych to pracownicy umysłowi zatrudnieni w biurach, a przynajmniej 14 proc. pracuje w trybie hybrydowym.

Co ciekawe, 806 zapytanych zadeklarowało, iż wykorzystuje dostępne w firmie benefity.

Total
0
Shares
_podobne artykuły