Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tryb-awaryjny-system-windows-11-10

Tryb awaryjny w systemie Windows 11 i 10

Ostatnia aktualizacja 2 czerwca, 2023

Do czego przydaje się w systemie operacyjnym tryb awaryjny? Jak go włączyć w Microsoft Windows 10 i Windows 11? Czym różni się on od tego, który występował w starszych wersjach Windows?

Sprawdź: Schowek Windows 10 – jak używać?

Czym jest tryb awaryjny w systemie operacyjnym?

W systemie operacyjnym występuje możliwość uruchomienia trybu awaryjnego. Jest to taki sposób uruchomienia systemu, w którym ładowane są jedynie aplikacje i sterowniki niezbędne do uruchomienia pulpitu i ewentualnie sieci komputerowej.

Jest on niezwykle przydatny, gdy w wyniku problemów z instalacją jakiegoś programu, sterownika czy też aplikacji, system się zawiesza, lub wręcz nie daje się uruchomić. W trybie awaryjnym możemy spróbować odinstalować kłopotliwą aplikację lub sterownik i spróbować uruchomić komputer i system ponownie, już w wersji pełnej.

Jak uruchomić tryb awaryjny w systemach Microsoft Windows 10 i Windows 11?

W starszych wersjach systemu Windows tryb awaryjny można było uruchomić, wciskając klawisz F8 na klawiaturze komputera lub laptopa tuż po jego uruchomieniu. To pozwalało wchodzić do trybu awaryjnego niemal w każdej chwili. W przypadku nowych wersji okienek, czyli Windows 10 i Windows 11 nie jest to już takie proste.

Uruchamianie trybu awaryjnego w systemie Windows 11 lub 10

 • Naciśnij na klawiaturze klawisz Windows + I. Otworzy się okno Ustawienia.
 • Jeśli okno się nie otworzy, to kliknij kursorem myszy przycisk menu Start i wybierz Ustawienia.
 • Kliknij Aktualizacje i zabezpieczenia i wybierz Odzyskiwanie.
 • W Zaawansowane uruchamianie kliknij Uruchom ponownie teraz.
 • Gdy komputer się uruchomi, na ekranie Wybierz opcję kliknij Rozwiąż problemy > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie.
 • Gdy komputer się uruchomi, wyświetli się lista opcji. Wybierz 4 lub F4, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym. Jeśli chcesz uruchomić tryb awaryjny z obsługą sieci (w tym internetu), wybierz 5 lub F5.

Uruchamianie trybu awaryjnego w systemie Windows 11 lub 10 z poziomu ekranu logowania

 • Uruchom komputer lub go zrestartuj.
 • Gdy pojawi się ekran logowania, przytrzymaj klawisz Shift. Kliknij Zasilanie > Uruchom ponownie.
 • Gdy komputer się uruchomi, na ekranie Wybierz opcję kliknij Rozwiąż problemy > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie.
 • Gdy komputer się uruchomi, wyświetli się lista opcji. Wybierz 4 lub F4, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym. Jeśli chcesz uruchomić tryb awaryjny z obsługą sieci (w tym internetu), wybierz 5 lub F5.
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Uruchamianie trybu awaryjnego w Windows 11 i 10 przy pomocy nośnika instalacyjnego

Po uruchomieniu komputera z nośnika instalacyjnego, w pierwszym wyświetlonym oknie należy kliknąć przycisk Dalej, a następnie Napraw komputer. Pojawi się nowe okno, na którym należy wybrać opcję Rozwiąż problemy. Kolejno klikamy Wiersz Polecenia. Gdy pojawi się wiersz polecenia, wpisujemy w nim:

bcdedit /set {default} safeboot minimal

Całość zatwierdzamy wciśnięciem klawisza Enter. Należy zamknąć okno wiersza poleceń i kliknąć Kontynuuj/przejdź do systemu Windows 11/10. Komputer powinien uruchomić się w trybie awaryjnym.

Po dokonaniu odpowiednich działań na systemie w trybie awaryjnym należy go wyłączyć. Aby tego dokonać trzeba użyć kombinacji klawiszy Windows+R (wcisnąć je w tym samym czasie). Otworzy się okno, w którym wpisujemy msconfig i potwierdzamy to, klikając OK lub wciskając na klawiaturze klawisz Enter. W zakładce Rozruch odznaczamy funkcję Bezpieczny rozruch i potwierdzamy to, klikając OK. Restart systemu i komputera sprawi, że całość uruchomi się w trybie normalnym.

Zobacz: WSL Windows, czyli Linux na Windowsie

Jak wyłączyć tryb awaryjny Windows 11

Tryb awaryjny w systemie Windows służy do diagnozowania problemów z komputerem. Kiedy skończysz używać trybu awaryjnego i chcesz wrócić do normalnego trybu pracy, musisz ponownie uruchomić komputer. Oto, jak to zrobić w systemie Windows 11:

 1. Przez menu Start. Kliknij na ikonę “Start” w lewym dolnym rogu ekranu lub naciśnij klawisz Windows na klawiaturze. Następnie wybierz ikonę zasilania, a potem “Zrestartuj”.
 2. Przez ekran logowania. Jeżeli jesteś na ekranie logowania, kliknij ikonę zasilania w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie wybierz “Zrestartuj”.

Po ponownym uruchomieniu komputera Windows powinien uruchomić się w normalnym trybie. Jeżeli komputer nadal uruchamia się w trybie awaryjnym, być może musisz zmienić ustawienia konfiguracji systemu.

Aby to zrobić:

 • Naciśnij klawisze Windows + R, aby otworzyć okno “Uruchom”
 • Wpisz msconfig i naciśnij Enter, aby otworzyć narzędzie konfiguracji systemu
 • Przejdź do zakładki “Rozruch”
 • Odznacz pole wyboru “Bezpieczny rozruch” (jeśli jest zaznaczone) i kliknij “OK”
 • Zrestartuj komputer

Jeżeli nadal masz problemy z wyłączeniem trybu awaryjnego, rozważ skontaktowanie się z pomocą techniczną Microsoftu lub z profesjonalnym serwisem komputerowym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły