Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wirus-komputerowy-czym-jest-jak-sie-bronic

Wirus komputerowy – czym jest i jak się przed nim bronić?

Ostatnia aktualizacja 29 czerwca, 2022

Wirus komputerowy pojawia się w życiu i na sprzęcie niemal każdego użytkownika komputera lub smartfona. Sieją zamęt, uszkadzają systemy, aplikacje, wykradają dane, szyfrują zasoby, żądają okupu. Czym tak naprawdę są i jak się przed nimi bronić?

Sprawdź: Dysk Google na komputerze. Uwaga na wirusy

Czym jest wirus komputerowy?

Jak podaje Wikipedia, wirus komputerowy to program lub kod, który może mieć możliwość powielania się, zupełnie tak, jak robią to zwykłe wirusy, które krążą w powietrzu i wodzie. Jest to szkodliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest w pewnym sensie uprzykrzenie życia użytkownikom sprzętu komputerowego.

Piszą go zwykle hakerzy, czyli programiści, którzy chcą siać chaos, wykradać dane, zarabiać na okupach za usunięcie złośliwego kodu ze sprzętu i sieci.

Wirusy przenoszone są zwykle poprzez nośniki danych (dyski, pendrive, karty pamięci), sieć internetową jako załączniki do poczty, plików wykonywalnych, część kodu aplikacji pobieranych z niepewnych źródeł, a nawet jako legalnie dostępne aplikacje w sklepach takich jak App Store czy Google Play. Te ostatnie co jakiś czas weryfikują aplikacje i usuwają groźne programy, a także ostrzegają przed nimi użytkowników.

Jakie szkody może wyrządzić wirus komputerowy?

Wspominaliśmy już o tym, że wirus komputerowy ma zazwyczaj wywołać chaos lub uprzykrzyć życie użytkownikom oraz informatykom w firmach.

Najczęstszymi działaniami wirusów komputerowych są:

  • Przenoszenie się i powielanie w komputerach, sieci i na nośnikach danych.
  • Kasowanie danych – losowe lub konkretny wybór plików, tak aby zdestabilizować działanie systemu operacyjnego i/lub aplikacji.
  • Wysyłanie treści poprzez pocztę elektroniczną i media społecznościowe ofiary, dzięki czemu może się powielać, przenosić i powodować inne szkody.
  • Wykradanie danych użytkownika, o systemie i wykorzystywanym oprogramowaniu, haseł i loginów do usług, w tym także bankowych w celu kradzieży środków.
  • Destabilizacja pracy komputerów, serwerów, sieci w domu lub firmach.
  • Wykradanie danych poufnych jak choćby kodu najnowszych aplikacji i gier.
  • Szyfrowanie danych na komputerach i serwerach w celu wyłudzenia okupu za odblokowanie dostępu do nich.
  • Tworzenie sieci botnetów, czyli komputerów zombie, które mogą wykonywać zadania typu ataki DDoS lub inne akcje, na których zależy hakerom.

Jak chronić się przed wirusem komputerowym?

Aby wirus komputerowy miał minimalne szanse na dostanie się do naszej maszyny i aby nie mógł poczynić szkód, warto znać kilka podstawowych zasad:

  • Nie otwierać załączników z poczty elektronicznej, gdy nie znamy adresata. Nawet jeśli są to programy wykonywalne, pliki PDF, czy DOC.
  • Nie pobierać ani nie instalować aplikacji z niesprawdzonych źródeł.
  • Korzystać z programów antywirusowych i regularnie aktualizować ich bazy danych.
  • Korzystać z programów typu FireWall i regularnie je aktualizować.
  • Nie korzystać z programów typu generatory haseł, crackerów do aplikacji i gier.

Zobacz: Najlepszy antywirus na telefon. Co polecamy?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły