Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wygaszacz-ekranu-zastosowanie-typowe-nietypowe-windows-10

Wygaszacz ekranu – typowe i nietypowe zastosowania

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca, 2022

Wygaszacz ekranu to nie tylko ładny widok lub animacja, która wyświetla się w trybie bezczynności. Może on pełnić także dodatkowe i pożyteczne role. W niniejszym artykule przybliżmy nieco temat, w tym także nietypowe zastosowania wygaszaczy ekranu.

Zobacz: Jak zrobić neonowy napis – poradnik wideo

Czym jest wygaszacz ekranu?

Wygaszacz ekranu to zazwyczaj animacja, która wyświetlana jest na monitorze lub ekranie laptopa, gdy nie korzystamy z niego.

Lata temu wygaszacze pełniły nie tylko rolę ozdobnika, ale zapobiegały wypalaniu się punktów (pikseli) na monitorze. W przypadku monitorów kineskopowych (CRT) i wczesnych LCD miało to bardzo duże znaczenie. Taka kropka na obrazie nie tylko irytowała, ale przeszkadzała przy tworzeniu grafiki, treści, oglądaniu wideo i graniu w gry komputerowe. Obecnie monitory są już na tyle zaawansowane, że tego typu uszkodzenia pojawiają się bardzo rzadko, niemniej się zdarzają.

Obecnie wygaszacze mają funkcję głównie estetyczną i można ich używać, gdy odchodzi się od komputera i zabezpiecza pulpit skrótem klawiszowym Windows+L. Zazwyczaj wyświetlane są wtedy obrazy z puli systemu. Można też dodawać własne zdjęcia, animacje i inne.

Jak ustawić wygaszacz ekranu?

Aby ustawić wygaszacz ekranu w systemie Windows 11 i 10 należy otworzyć aplikację Ustawienia > Personalizacja > Ekran blokady > Ustawienia wygaszacza ekranu. Pojawi się okienko, w którym można wybrać wygaszacz z listy przygotowanej przez producenta systemu, a także ustalić własne preferencje.

Warto pamiętać o tym, że system operacyjny zazwyczaj wyłącza ekran komputera lub laptopa po określonym czasie. Ma to na celu oszczędzanie energii, którą pobiera monitor. Włączenie wygaszacza, a dodatkowo jeszcze takiego, którego generowanie angażuje mocno procesor komputera, kartę graficzną i inne podzespoły – może wpłynąć negatywnie na zużycie energii i sprzętu.

Jakie inne funkcje może pełnić wygaszacz ekranu?

Do nietypowych, ale bardzo przydatnych wygaszaczy ekranu można zaliczyć aplikację związaną z inicjatywą Folding@home. Projekt ten zapoczątkowano w Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o badanie procesów zwijania białek, które w przypadku ich nieprawidłowego składania mogą wywoływać takie schorzenia jak choroba Alzheimera, Parkinsona, BSE („choroba szalonych krów”) itp.

wygaszacz-ekranu-zastosowanie-typowe-nietypowe_Stanford-University_Foldingathome-1-1

Dzięki stworzeniu oprogramowania, które po zainstalowaniu na komputerze, wykorzystuje w tle jego zasoby, możliwe jest obliczanie tychże procesów zwijania białek. Wszystko dzięki tak zwanym obliczeniom rozproszonym. Każdy komputer, który zostanie udostępniony poprzez oprogramowanie Folding@home, działa jak mała komórka superkomputera. Dzięki mocy wszystkich maszyn możliwe jest uzyskanie wydajności porównywalnej z najnowszymi superkomputerami.

Jaki to ma związek z wygaszaczami ekranu? Oprogramowanie może działać w tle, bez większego wpływu na wydajność i pracę komputera. Można jednak ustawić je tak, aby w momencie uruchomienia się wygaszacza ekranu w systemie operacyjnym, niewykorzystana moc komputera służyła obliczeniom związanym z inicjatywą Folding@home.

Innym nietypowym zastosowaniem wygaszacza ekranu jest uruchomienie w czasie, gdy użytkownik nie korzysta z systemu aplikacji wykrywającej i usuwającej z niego wirusy. Sami zazwyczaj zapominamy o regularnym sprawdzaniu systemu, lecz takie oprogramowanie może nam się przysłużyć. Jedna z takich aplikacji jest Security Screensaver.

Sprawdź: Promienie światła w czymś tańszym niż Photoshop

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Źródło grafiki tytułowej: Wikimedia

Total
0
Shares
_podobne artykuły