Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
asap

Musisz przeczytać ten tekst ASAP

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia, 2023

Kto sieje ASAP, ten zbiera… z pewnością sami wiecie, co. To zdanie należy do kanonu żartobliwych stwierdzeń wyniesionych z podwórka życia korporacyjnego, ale nie tylko. Wiele agencji kreatywnych, mniejszych biur projektowych, czy innych środowisk biurowych posługuje się tym skrótem w codziennej komunikacji wewnętrznej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: NGL, powinno się znać akronimy dla własnego dobra

ASAP – co to znaczy?

ASAP to akronim, którego rozwinięcie brzmi as soon as possible, czyli tak szybko, jak to możliwe. Stosuje się go przede wszystkim w komunikacji tekstowej w internecie i SMS-ach, ale czasami także w trakcie zwykłych rozmów. Inny wariant tego skrótu to A.S.A.P, czytany i wypowiadany w literowany sposób.

Jest to jeden ze akronimów, który wszedł do użycia także w polskiej komunikacji. Jego najczęstsza forma to właśnie ASAP wypowiadany jako jedno słowo.

Geneza akronimu A.S.A.P

W internecie można znaleźć informacje o tym, że skrót ASAP pochodzi z amerykańskiego środowiska militarnego, a pierwsze wzmianki pojawiły się w 1955 roku. Nie jest to niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę fakt, że komunikacja wojskowa musi być szybka i zwięzła ze względu na łączność radiową.

Jeszcze inny trop prowadzi jeszcze dalej wstecz, aż do 1920 roku. A.S.A.P pojawił się wtedy na liście skrótów polecanych do komunikacji sekretarkom w gabinetach dentystycznych.

Zobacz: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Przykłady użycia w codziennej pracy

  • Prześlij mi ten plik ASAP
  • Musimy ASAP ustalić datę następnego spotkania
  • Wybierz proszę ASAP dogodne terminy kolejnych szkoleń

Zdarza się też, że w języku polskim akronim bywa spolszczany, np.: „Spotkamy się na asapie”.

Jest to też jeden ze skrótów zaliczanych do korpomowy, czyli żargonu stosowanego w korporacjach. Jednak nie tylko, bo dotyczy to także mniejszych środowisk biurowych, czy agencji kreatywnych. Jednocześnie dzisiaj popularność tego akronimu wykracza poza środowiska typowo biurowe i korporacyjne, a ASAP często daje się słyszeć w różnych kontekstach i konwencjach.

Choć znaczenie skrótu mówi o zrobieniu czegoś tak szybko, jak to możliwe, to w praktyce użycie go w komunikacji oznacza najczęściej, że oczekujemy działania wręcz natychmiastowego. 

Total
0
Shares
_podobne artykuły