Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
asertywność definicja

Asertywność – definicja w kontekście krytyki

Ostatnia aktualizacja 29 listopada, 2022

Przyjmowanie krytycznego feedbacku może być równie trudne, co jego formułowanie. Znajdujemy się w sytuacji komunikacyjnej, która z racji swojej formy może wzbudzać trudne emocje. Zdarza się, że w trakcie przyjmowania krytycznej informacji zwrotnej trudno nam zweryfikować, jakie są intencje rozmówcy. Nie umiemy rozpoznać, czy feedback, który właśnie słyszymy to konstruktywne uwagi, czy może jednak nosi on znamiona manipulacji. W takiej sytuacji pomocna jest asertywność. Definicja tej postawy w kontekście krytyki zawiera się w kilku podejściach. Na czym to polega?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Key Account Manager – zarobki

Asertywność – definicja właściwej postawy w kontekście krytyki

Sonda lub poszukiwanie krytyki

W przypadku wątpliwości na temat natury otrzymanego komunikatu możemy zastosować metodę sondy lub poszukiwania krytyki. To przydatny sposób, gdy nie mamy pewności, czy komunikat, który otrzymaliśmy jest konstruktywny, czy jednak dominuje w nim nacechowanie emocjonalne. 

Przykładowo możemy usłyszeć oskarżające uwagi, w których rozmówca używa zwrotów: „Ty nigdy…” lub „Ty zawsze…”. Tak zbudowane stwierdzenia to na ogół oceny generalizujące całokształt, w których dominuje przekaz emocjonalny. W takiej sytuacji możemy spróbować naprowadzić rozmowę na fakty. W jaki sposób to zrobić? Warto o nie po prostu zapytać i precyzować komunikaty: 

„Podasz mi przykład sytuacji, o której mówisz?” 

„Czy oprócz tego umiesz wskazać momenty, w których było inaczej niż teraz twierdzisz?”

Prowadząc rozmowę w taki sposób staramy się sprawić, że informacja zwrotna stanie się konstruktywna, a główne skupienie przeniesie się na fakty zakryte wcześniej przez emocje.

Zobacz: QA Engineer

Uprzedzanie krytyki

W przypadku popełnienia błędu, z którego zdajemy sobie sprawę, możemy uprzedzić krytykę, której się spodziewamy. W jaki sposób? Otwarcie przyznając się do błędu. Warto szczerze przeprosić osobę, wobec której poczyniliśmy jakieś uchybienie, a przy okazji stwierdzić, że zrobiliśmy coś, co jest naszą winą. Tego typu działanie ma na celu złagodzenie reakcji oraz danie do zrozumienia rozmówcy, że widzimy nasze przewinienie i chcemy mu zadośćuczynić.

Odpowiednio wyrażone uprzedzanie krytyki może być częścią wzięcia odpowiedzialności za skutki naszego błędu i stanowić wstęp do wdrażania działań naprawczych. Dodatkowo w takiej wymianie zdań możemy również zadbać o zauważenie emocji naszego rozmówcy. Zrobimy to poprzez przyznanie, że zdajemy sobie sprawę z przykrych konsekwencji naszego błędu i tego, jakie emocje mogło to wywołać.

To tylko niewielki fragment wiedzy pochodzącej z kursu Junior IT Masterclazz. Powyższy tekst powstał na podstawie lekcji z modułu o feedbacku w IT. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, a poza tym zdobyć podstawy m.in. testowania, tworzenia i utrzymywania serwerów, sprawdź szczegóły na stronie głównej kursu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły