Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
asocjacja-agregacja-kompozycja-dziedziczenie-javascript-masterclazz-kurs

Asocjacja, agregacja, kompozycja i dziedziczenie w JavaScript

Ostatnia aktualizacja 25 listopada, 2022

W programowaniu obiektowym występują takie relacje jak asocjacja i agregacja, których pochodną jest kompozycja. Okazuje się, że może być ona lepsza od dziedziczenia. W ósmej lekcji kursu programowania w JavaScript opowiada o tym Mateusz Bogolubow, który stworzył go wraz z firmą No Fluff Jobs, jako jeden z serii kursów Junior IT Masterclazz. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy, bo warto!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Relacje między klasami w programowaniu obiektowym

Klasy, a konkretnie obiekty tworzone na podstawie klas współpracują ze sobą w różnej formie. Kooperację taką również można nazwać relacją. Można to oczywiście przedstawić w formie graficznej.

asocjacja-agregacja-kompozycja-dziedziczenie-javascript-masterclazz-kurs-relacje

Diagram klas według Wikipedii to statyczny diagram strukturalny w UML, przedstawiający strukturę systemu w modelach obiektowych przez ilustrację struktury klas i zależności między nimi.

Asocjacja i agregacja mają pochodną, którą jest kompozycja, czyli szczególny przypadek relacji. Można ją porównywać z dziedziczeniem, ale w tym przypadku mamy oczywiście na myśli formę relacji, niż konkretny przypadek kompozycji.

Sprawdź: data scientist – zarobki na tym stanowisku

Kurs Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” – lekcja 8

Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, w tym porównanie kompozycji i dziedziczenie i inne relacje, warto poznać ofertę kursu Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”. Prowadzi go doświadczony programista, a mianowicie Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.

Ósma lekcja tymczasem zatytułowana jest „Dlaczego kompozycja może być lepsza od dziedziczenia”. Można w niej bowiem poznać zastosowanie wspomnianych wcześniej kolejnych dwóch z czterech najważniejszych zasad programowania obiektowego w zastosowaniach praktycznych.

Przedstawione informacje stanowią oczywiście tylko niewielki fragment cennych wskazówek, dlatego też warto sprawdzić wszystkie lekcje dotyczące OOP, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.

Kursy bez wątpienia umożliwią Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.

Zobacz: czym zajmuje się Product Manager

Total
0
Shares
_podobne artykuły