Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
automatyzacja-testow-co-to-jest-korzysci-tester

Automatyzacja testów – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2022

Czym jest automatyzacja testów? Jakie są koszty? Kto jest potrzebny do wykonania tych zadań? Czym to się różni od testów ręcznych (manualnych)?

Testów manualnych możną się zdefiniować jako sprawdzenie, czy działanie danego oprogramowania działa poprawnie

Tester manualny zajmuje się „klikaniem” oprogramowania i aplikacji tak, jakby były w nim błędy różnego typu. Dodatkowo zbiera się dzięki niemu raporty dotyczące planów i scenariuszy testowych i raportach dotyczących wyników testów.

Sprawdź: Ile zarabia programista Java?

Testy oprogramowania – czym są?

Testowanie oprogramowanie pozwala wychwytywać błędy w związku z działaniem aplikacji. Dzięki temu kod jest weryfikowany pod względem zgodności z założeniami.

W innym przypadku program zwraca błędne wyniki, co może narażać klienta na straty finansowe i przynieść straty związane ze zdrowiem i działaniem aplikacji. Błędy mogą przynieść straty, których klient chce ominąć lub zapobiec. Błędne działanie aplikacji i systemu może przynieść straty klienta. Dzięki testom klient zaoszczędza czas i koszty nieprawidłowego funkcjonowania aplikacji.

Automatyzacja testów aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne testowane są, aby klienci smartfonów mogli otrzymywać działające programy, które pozbawione są błędów. Dzięki temu działają one tak, jak oczekują użytkownicy.

Automatyzacja testów oprogramowania pozwala na unikanie standardowych problemów, które najczęściej pojawiają się w związku z użytkowaniem aplikacji.

Według JavaStart, planowanie automatyzacji składa się z następujących elementów:

  • Wybranie języka programowania do testów automatycznych,
  • Zidentyfikowanie narzędzi i frameworków, aby występowała między nimi synergia,
  • Proof of concept wybranych narzędzi,
  • Utworzenie lub skorzystanie z istniejącego frameworka do testów automatycznych,
  • Zdefiniowanie zakresu testów, co testujemy, a czego nie,
  • Elementy związane z wymaganiami biznesowymi, które wpływają na planowanie. Na przykład klient zażyczył sobie bardzo detalicznych raportów wykonania testów lub pokrycia 100 proc. kodów statusowych dla każdego endpointu,
  • Planowanie ze względu na wymagania domenowe. Na przykład dla branży medycznej wszystkie przypadki testowe muszą być powiązane z wymaganiami z ang. requirements traceability. Takie podejście zwiększa koszt tworzenia i utrzymania testów,
  • Zdefiniowanie typu testów oraz pokrycia.

Automatyzacja testów – korzyści

Korzyści płynące z automatyzacji to przede wszystkim możliwość dokonania dużo większej ilości testów, niż można byłoby zrobić ręcznie. Dodatkowo koszty związane ze zautomatyzowaniem kosztów sprawiają, że można ich zrobić znacznie więcej, niż miałoby to być w przypadku testów manualnych.

Ile zarabia osoba na stanowisku Tester oprogramowania?

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku programiści zatrudnieni na stanowisku testera oprogramowania mogli liczyć na zarobki w wysokości od 5 000 do 20 000 zł netto na fakturze (B2B) i 5500 do 17 000 zł na umowę o pracę. Maksymalne możliwe zarobki na tym stanowisku wynosiły 19 000 zł netto na fakturę.

Zobacz: Przebranżowienie do IT – najpopularniejsze zawody

Total
0
Shares
_podobne artykuły