Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
benefity

Czy benefity są ważne przy składaniu CV?

Ostatnia aktualizacja 23 grudnia, 2022

Partner merytoryczny

Czy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę jeszcze przed złożeniem CV robicie dokładną analizę tego, jakie benefity będą rzeczywiście Wam przysługiwały? Jak mocno benefity pracownicze wpływają na decyzję o staraniu się o posadę? Poznajcie zatem wyniki badania wykonanego na zlecenie Enter The Code.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Benefity analizowane przed wysłaniem CV

Właściwie większość kandydatów starających się o posadę wysyła swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia spełniające ich oczekiwania. Zazwyczaj przede wszystkim zwraca się uwagę na zarobki, stanowisko, możliwość awansu, szybkość dojazdu do pracy, pracę w domu lub modelu hybrydowym.

Jednakże jest jeszcze jeden aspekt, który bywa ważny dla wielu potencjalnych pracowników, a są nim benefity pracownicze. Badanie przeprowadzone na zlecenie naszego portalu wykazało, iż 75 proc. respondentów zwraca uwagę na obecność benefitów pracowniczych w nowej firmie, a tylko 14 proc. zupełnie to nie interesuje.

Zobacz: czym w branży IT zajmuje się Product Manager

Czy analiza benefitów przed podjęciem starania o pracę jest dla Ciebie istotna?

Wspomniane badanie wykazało jeszcze inne, ciekawsze wyniki związane z benefitami pracowniczymi. Interesowało nas, czy rzeczywiście wpływają one na podejmowanie decyzji o zmianie pracy. Okazuje się, że na pytanie: „Czy zmienił(a)byś pracę wyłącznie ze względu na lepsze benefity w innej?” nasi badani odpowiedzieli, że raczej tak (25 proc.), raczej nie (24 proc.), ani nie, ani tak (21 proc.) a zdecydowanie tak aż 15 proc. przy 7 proc. na zdecydowanie nie. O braku decyzji wspomniało jednak tylko 9 proc.

Sprawdź: czym jest perspektywa zbieżna

Jednak inne pytanie wywołało już większe rozbieżności w odpowiedziach. Zapytaliśmy „Wyobraź sobie, że otrzymujesz propozycję pracy z podobnym wynagrodzeniem, ale lepszymi benefitami. Czy rożważył(a)byś zmianę pracy?”.

Aż 66 proc. respondentów zastanowiłoby się nad tym, ale tylko 16 proc. odrzuciłoby benefity. 10 proc. nie miało zdania, a tymczasem 8 proc. badanych stwierdziło, że benefity mogą być dla nich decydujące w podjęciu zmiany pracy.

Raport Benefitów 2023 – badani

Raport Benefitów 2023 powstał dzięki sprawdzeniu odpowiedzi na szereg pytań, które zadano grupie 1010 respondentów. Aż 806 zadeklarowało, że wykorzystuje dostępne w firmie benefity. Wśród badanych znalazło się 50 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. 74 proc. osób może pochwalić się wykształceniem wyższym.

96 proc. ma stałe zatrudnienie w formie umowy o pracę, własną działalność lub pracuje już dłuższy czas w jednej firmie. 76 proc. badanych to pracownicy umysłowi zatrudnieni w biurach, a 14 proc. pracuje w trybie hybrydowym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły