Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
bootcamp co to? Wyjaśniamy na czym polega takie szkolenie

Bootcamp to intensywne i specjalistyczne szkolenie

Ostatnia aktualizacja 21 stycznia, 2023

Bootcamp jest ekspresowym szkoleniem, które może przyspieszyć twoją karierę zawodową. To właśnie dzięki szkoleniom takim jak bootcamp zmiana perspektywy zawodowej może być szybka i łatwo. Pozwalają one relatywnie łatwo przebranżowić się do IT.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Bootcampy to specjalistyczne, intensywne szkolenia, które obejmują różne gałęzie sektora cyfrowego. Typowy trwa średnio ok. dwóch miesięcy, ma charakter praktyczny i ma na celu zaspokojenie zapotrzebowania pracodawców na siłę roboczą. Ponadto nie wymaga wcześniejszych kwalifikacji.

Bootcamp odpowiada na zapotrzebowanie rynku

Rosnące zapotrzebowanie na prace cyfrowe sprawiło, że bootcampy stały się sporym trendem. Ich sukces polega na tym, że pozwalają na szybką specjalizację w najpopularniejszych gałęziach sektora technologicznego, zwiększając tym samym szanse na znalezienie lub zmianę pracy.
Podobnie jak wiele innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, bootcampy technologiczne narodziły się w Dolinie Krzemowej. Ich cel: odpowiedzieć na duże zapotrzebowanie na programistów z międzynarodowych korporacji.

Obecnie niedobór specjalistów cyfrowych nie ogranicza się tylko do Doliny Krzemowej, ale występuje na całym świecie z powodu czwartej rewolucji przemysłowej. W raporcie przygotowanym przez Komisję Europejską oszacowano liczbę miejsc pracy – od 500 000 do 750 000 – związanych z nowymi technologiami, które pozostałyby nieobsadzone z powodu braku wykwalifikowanych specjalistów. A było to w 2020 r. Obecnie braki są jeszcze większe.

Biorąc pod uwagę te dane, pytanie brzmi: jak szybko i skutecznie przeszkolić tysiące ludzi, aby sprostać zapotrzebowaniu? Odpowiedź zaś leży teraz, bardziej niż kiedykolwiek, w bootcampach.

Bootcamp – co to? Rodzaje szkoleń

Sama idea bootcampów tkwi w metodzie stosowanej przez amerykańskie siły zbrojne do szkolenia żołnierzy, która polegała na pracy z dużą intensywnością, aby osiągnąć najlepsze wyniki w krótkim czasie.

Wracając do aspektu technologicznego, ten rodzaj intensywnych szkoleń przekazuje niezbędną wiedzę na temat konkretnej specjalizacji technologicznej, bardzo poszukiwanej na rynku pracy.

Jak osiągnąć tak optymalny trening w krótkim czasie? Kluczem są małe klasy, skoncentrowany program i całkowite zanurzenie w oparciu na praktyce.

Istnieje wiele rodzajów bootcampów związanych z rozwojem różnych umiejętności cyfrowych.

Sprawdź: Najpopularniejsze bootcampy

Jednocześnie warto wiedzieć, że ukończenie bootcampu nie daje gwarancji zatrudnienia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły