Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Branża IT dla osób nietechnicznych – warto?

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2022

Jakiś czas temu pojawiały się głosy mówiące o tym, że branża IT jest już dostatecznie wysycona i coraz trudniej jest znaleźć pracę w tym sektorze. Trudności mieli odczuwać przede wszystkim juniorzy. Co więcej, na początku pandemii w 2020 roku rynek pracy zachwiał się w posadach i perturbacje odczuli także specjaliści IT. Firmy szykowały grupowe zwolnienia, a na portalach z ogłoszeniami pojawił się zastój. Na szczęście nie trwało to jednak długo. Jak aktualnie przedstawia się zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT?

Rok 2021 – branża IT rośnie w siłę

Najnowszy raport No Fluff Jobs o rynku pracy w branży IT w Polsce podaje, że w 2021 roku zapotrzebowanie na specjalistów IT wzrosło o 236% w porównaniu do roku 2020. Liczba robi wrażenie! Podobnie jest ze średnią wysokością wynagrodzenia, które wynosi 13-18 tys. zł netto.

Z danych z raportu Awareson pt. „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” wynika, że na rynku Unii Europejskiej brakuje blisko 600 tys. specjalistów IT, a problem z pozyskaniem pracowników ma aż 70-93% firm. Wobec takich statystyk trudno byłoby stwierdzić, że wejście do branży IT jest możliwe tylko dla wybrańców.

Zobacz: Umowa B2B

Branża IT – jacy specjaliści nietechniczni są najczęściej poszukiwani?

Wbrew stereotypom, które zdają się już i tak tracić na mocy, branża IT otwarta jest nie tylko dla osób z kompetencjami technicznymi. Coraz częściej poszukiwani są specjaliści nietechniczni, którzy mogą zasilić zespoły developerskie doświadczeniem z obszaru biznesu, negocjacji, zarządzania czy designu.

Project Management

W 2021 roku pojawiał się wzrost liczby ofert o 315% z kategorii Project Managementu. Kategoria PM zanotowała wzrosty widełek przy umowie B2B zarówno w medianach dolnych (20,1%), jak i w medianach górnych (27,3%). Specjaliści zatrudnieni w oparciu o kontrakt mogli więc liczyć na wynagrodzenia rzędu 5-9 tys. zł netto (+ VAT) na stanowisku juniorskim,  13-19 tys. zł netto (+ VAT) na stanowisku mid i 16,8-24 tys. zł netto (+ VAT) dla seniorów.

UX/Design

Kategoria UX/Design zanotowała w 2021 roku wzrost liczby ofert na poziomie 243% w porównaniu do 2020 roku. Stanowiska UX/Design również cechowały się wzrostem poziomu wynagrodzeń przy umowie B2B. 25% większe kwoty dolnych i górnych widełek przełożyły się na stawki 10-15 tys. zł netto (+ VAT).

Business Analysis

Wzrost publikacji ofert w 2021 roku wyniósł 159%. W tej kategorii zyskać mogły osoby, które zostały zatrudnione w oparciu o Umowę o Pracę. Wzrosty przy tym typie umowy uplasowały się na poziomie 12,5% w przypadku dolnych widełek i 7,7% w przypadku górnych widełek wynagrodzenia.

Sprawdź: Wypalenie zawodowe

Branża IT – standardy pozyskania specjalistów

Coraz częściej firmy rywalizują o pracowników nie tylko stawkami wynagrodzeń, ale też pozapłacowymi benefitami. Nie bez znaczenia pozostaje sam proces rekrutacji, który powinien być przejrzysty. Warto przedstawiać kandydatom program rekrutacji oraz proponować możliwość odbycia zdalnych rozmów.

W kontekście rosnącej rywalizacji o kandydata, pominięcie któregoś ze standardów może być elementem zniechęcającym. Obecnie kandydat do pracy w branży IT może wybierać spośród wielu ofert pracy, dlatego konkurencyjność firmy już na etapie rekrutacji jest istotnym czynnikiem.

Podsumowanie

Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów IT wciąż rośnie. Na ten moment branża IT jest atrakcyjnym kierunkiem rozwoju zawodowego i będzie przyciągała coraz więcej specjalistów technicznych i nietechnicznych. Firmy stoją przed wyzwaniem pozyskania jak najlepszych kandydatów, więc będą się prześcigać w tworzeniu interesujących ofert, biorących pod uwagę potrzebę rozwoju i zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Nie będzie niczym zaskakującym, jeśli to branża IT, jako pierwsza, zacznie oferować  krótsze godziny pracy przy zachowaniu poziomu wynagrodzeń.

Total
253
Shares
_podobne artykuły