Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cechy do cv

Przygotuj CV programisty, które skłoni firmę do kontaktu

Ostatnia aktualizacja 13 czerwca, 2023

Stworzenie CV, które dobrze zobrazuje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności, jest kluczowym elementem w procesie poszukiwania pracy. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwe zadanie, szczególnie w przypadku kandydatów, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową. Jako początkujący programista musisz zademonstrować nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale także zestaw innych cech, które mogą być atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców. Jakie elementy w CV programisty powinny znaleźć się priorytetowo?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: 20 najważniejszych umiejętności do CV

Cechy CV programisty – postaw na konkrety

Umiejętności techniczne

Pierwszym, co powinno znaleźć się w CV programisty, są oczywiście umiejętności techniczne. Nie ma problemu, jeśli masz już za sobą pierwszą pracę lub projekty wykonywane freelance’owo. Co jednak zrobić w przypadku braku doświadczenia komercyjnego?

  • Wymień języki programowania, którymi posługujesz się bezproblemowo. Znajomość Javy, Pythona, C#, JavaScriptu czy PHP może być kluczowa w zależności od specyfiki stanowiska. Wszystkie wymienione tu języki znajdują się w pierwszej 10. najpopularniejszych języków programowania według indeksu TIOBE.
  • Postaraj się zamieścić interaktywny odnośnik w dokumencie do twojego profilu na GitHubie, aby osoba decyzyjna mogła zapoznać się z próbką twoich umiejętności.
  • Nie zapomnij jednak o bardziej niszowych technologiach, które mogą cię wyróżnić. Znasz jakiś mało popularny język programowania? Wspomnij o tym, nigdy nie wiadomo, czy nie przyczyni się to do późniejszej pozytywnej decyzji w sprawie twojej kandydatury.
  • Opisz krótko swoje doświadczenie z różnymi narzędziami i technologiami, np. bazami danych, systemami kontroli wersji, czy platformami chmurowymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Doświadczenie zawodowe

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić, jest twoje doświadczenie zawodowe. Zawrzyj nie tylko nazwy stanowisk i firm, ale przede wszystkim zwięzły opis projektów, nad którymi pracowałeś i twoje konkretne role w tych przedsięwzięciach. Brałeś udział w tworzeniu skomplikowanych systemów zarządzania, rozwijaniu aplikacji mobilnych, czy projektowaniu stron internetowych? To jest miejsce, gdzie możesz pokazać, jak zastosowałeś swoje umiejętności w praktyce.

Jeśli jednak nie masz jeszcze doświadczenia komercyjnego, opisz swoje projekty, które przygotowywałeś “do szuflady” w taki sposób, jakbyś zrobił to w przypadku poprzedniej pracy. Wskaż dokładne zadania i pełnione role. Zaznacz także w formie krótkich haseł wykorzystane do pracy technologie. Dzięki takiemu podejściu uwydatnisz fakt, że twój kod powstawał w przemyślanym procesie projektowym.

Edukacja

Sekcja z edukacja jest spodziewanym elementem CV, jednak ukończenie studiów nie jest bezwzględnym wymogiem firm IT. Możesz podać swoje wykształcenie, zwłaszcza jeśli jest bezpośrednio związane z informatyką.

Wszelkie certyfikaty, kursy i szkolenia, które ukończyłeś, również są wartościowe. Pokazują one twoje zaangażowanie w rozwijanie umiejętności i bieżącą aktualizację wiedzy w zmieniającym się ciągle świecie technologii.

Cechy osobowości w CV wbrew pozorom są istotną informacją

CV programisty powinno również zawierać informacje na temat kompetencji miękkich. Cechy w CV mówiące o umiejętności pracy w zespole, sprawnym zarządzaniu projektami czy rozwiązywaniu problemów komunikacja i umiejętność efektywnego uczenia się to cechy, które są niezwykle cenne w sektorze IT.

Warto również wpisać swoje zainteresowania i pasje. Osoba rekrutująca chętnie porozmawia z tobą o zajęciach, których podejmujesz się poza pracą. Może angażujesz się w projekty open source? Uczestniczysz w hackathonach lub prowadzisz bloga o programowaniu? To dodatkowe elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozpatrzenie twojej kandydatury.

Pamiętaj, że CV jest twoją wizytówką. Powinno być przejrzyste, zwięzłe, profesjonalne, ale może też zawierać informacje choć częściowo pokazujące twoją osobowość. Każdy aspekt, który zamieścisz w swoim dokumencie, powinien pomóc ci zaprezentować siebie jako kompetentnego i zaangażowanego programistę.

Czytaj więcej:

Deskorolka elektryczna Manta – idealny pojazd na co dzień?

Inteligentna żarówka – na czym polega ta technologia?

Botnet – czym jest i do czego się go wykorzystuje

Okulary blokujące światło niebieskie i aplikacje do ochrony wzroku

Programowanie obiektowe – Junior IT Masterclazz: Wprowadzenie do świata OOP

Total
0
Shares
_podobne artykuły