Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cto-czym-sie-zajmuje-zarobki

CTO: kim jest, czym się zajmuje, ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 25 lipca, 2022

Wiele osób, które nie mają wiele wspólnego z IT, zastanawia się, kim jest CTO. Warto wiedzieć, kto piastuje takie stanowisko, jak nim zostać i ile zarabia osoba na tym stanowisku.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022. Dodatkowy akapit o innych stanowiskach w firmie.

Zobacz – Senior Developer — kompetencje i zarobki

Kim jest CTO?

Jak podaje Wikipedia, skrót ten rozwija się w angielski tytuł Chief Technology Officer. Nie mylić tego skrótu z Centrum Taniej Odzieży.

Jest to osoba zajmująca kierownicze stanowisko w danej firmie i zajmuje się w niej sprawami naukowymi i technicznymi. Osoba ta powinna być na bieżąco z nowoczesnymi technologiami i nowinkami technicznymi, aby móc kierować działaniem instytucji, w której pracuje.

Każda firma ma swoją specyfikę, a zwłaszcza dotyczy to instytucji zajmujących się zagadnieniami IT. Jednakże w niemal każdej Chief Technology Officer pełni rolę osoby komunikującej się z innymi członkami zarządu, a także sugerującej i wprowadzającej usprawnienia do różnych działów firmy.

Ciekawostką jest fakt, że ponad 9 na 10 osób zajmujących to stanowisko to mężczyźni.

Jak zostać Chief Technology Officer?

Aby w firmie pełnić funkcję Chief Technology Officer trzeba mieć odpowiednie wykształcenie, a dodatkowo przydają się różnego rodzaju dodatkowe kwalifikacje i certyfikaty.

Samo wykształcenie jednak nie wystarczy, gdyż wiedza musi być poparta praktyką i to raczej wieloletnią. Do tego konieczne są też umiejętności miękkie, gdyż kontakty z członkami zarządu oraz zarządzanie zespołem wymagają odpowiednich predyspozycji.

Nieocenione jest doświadczenie zebrane ze stanowisk piastowanych w różnych firmach, gdzie z sukcesem wdrażał usprawnienia, kierował zespołami, nawiązywał relacje biznesowe.

CTO – zarobki na stanowisku w zależności od regionu

Zarobki na stanowisku Chief Technology Officer są wysokie. Praca ta wiąże się z wykształceniem, obowiązkami, odpowiedzialnością i wpływie niemal na całą firmę, czy instytucję, w której pracuje.

Niezależnie od tego, czy dane dotyczą CTO Gdynia, CTO Olsztyn lub CTO Gdańsk, to widełki zarobków wynoszą od około 11 tys. zł, do 20 tys. zł. Mediana wynosi około 14,5 tys. zł netto.

Kim jest COO, CSO, SMO w firmie?

W firmach funkcjonują także inne określenia szefów i postaramy się je Wam nieco przybliżyć.

COO (Chief Operating Officer) to dyrektor operacyjny, zwany także dyrektorem ds. operacyjnych. Jest to jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w organizacji i jest on odpowiedzialny za funkcjonowanie firmy i podlega najwyższemu rangą dyrektorowi. Jest on zazwyczaj zastępcą prezesa.

CSO (Chief Sales Officer) to dyrektor sprzedaży. Zarządza on regionalnymi dyrektorami sprzedaży.

CMO (Chief Marketing Officer) to dyrektor marketingu. Ma wiedzę z zakresu marketingu i zarządzania. Odpowiada za wszelkie działania marketingowe firmy.

Zobacz – Ile zarabia architekt oprogramowania?

Total
0
Shares
_podobne artykuły