Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cv programisty

CV programisty – co powinno się w nim znaleźć? Co warto dodać?

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Jednym z mitów, który czasem daje się usłyszeć, jest ten o braku potrzeby tworzenia CV, jeśli w planach mamy aplikację na stanowisko programisty. Każdy z nas słyszał opowieści o tym, że programiści nie muszą szukać pracy, bo zwykle to rekruterzy kontaktują się z nimi, więc potencjalni kandydaci mogą przebierać w ofertach. Częściowo jest to prawda, jednak tak się dzieje najczęściej w przypadku osób o bogatym doświadczeniu zawodowym. Nadal najbardziej poszukiwani są senior developerzy, a za nimi programiści na poziomie mid. Dlatego juniorzy i kandydaci bez doświadczenia muszą zadbać o dobrą prezentację swoich umiejętności i dokonań nie tylko w portfolio, ale też poprzez dobrze skonstruowane CV programisty.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

CV powinno być konkretne i uwzględniać możliwość automatycznej analizy przez systemy ATS. Jakie informacje muszą się znaleźć w dokumencie, aby zwiększyć skuteczność i liczbę odpowiedzi?

Sprawdź: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Jak napisać CV, które będzie idealne dla stanowiska programisty?

Wiele porad na temat tworzenia CV będzie miało zastosowanie nie tylko w trakcie pracy nad CV programisty. Bez względu na branżę, dobrze stworzone CV jest konkretne, dopasowane do oferty oraz zrobione jest z myślą o dobrym UX. To wszystko oznacza, że:

  • Warto przeanalizować ogłoszenie o pracy i znaleźć słowa-klucze zbieżne z posiadanym doświadczeniem lub umiejętnościami.

Jeśli w CV odwołasz się bezpośrednio do wypisanych w ogłoszeniu punktów i wyróżnisz słowa kluczowe np. pogrubieniem, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo odpowiedzi. 

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Po pierwsze, ułatwisz rekruterowi lub rekruterce czytanie Twojego dokumentu, umożliwiając szybsze „przeskanowanie” go wzrokiem i wyłapanie najważniejszych informacji. 

Po drugie, bardzo możliwe, że firma korzysta z systemu ATS, który może m.in. automatycznie selekcjonować aplikacje właśnie po słowach użytych w ogłoszeniu, dlatego warto wykorzystywać je w swoim CV. 

Przykład: Firma zawarła informację o wykorzystywaniu GitHuba w codziennej pracy. Zamiast pisać w CV, że sprawnie poruszasz się po serwisach wykorzystujących systemy kontroli wersji, napisz wprost o GitHubie, jeśli miałeś z nim styczność.

  • Zamieść interaktywny link do portfolio z projektami

Możliwość wglądu do napisanego przez Ciebie kodu znacznie zwiększy Twoje szanse i wyróżni Cię na tle innych kandydatów, którzy nie udostępnią swoich projektów. Zamieść link do portfolio w widocznym miejscu w metryczce.

  • Staraj się pisać zwięźle i konkretnie

Nie pisz długich zdań, a zamiast tego skup się na ujmowaniu swojego doświadczenia za pomocą krótkich zwrotów i wyróżnionych słów kluczowych

  • Ułatw sobie zadanie i wykorzystaj szablony do tworzenia CV

Aby mieć pewność, że CV będzie schludne i czytelne, wykorzystaj darmowe szablony. Świetnym narzędziem jest Canva, która posiada zestaw szablonów pogrupowanych według kategorii. Można je dowolnie modyfikować, a gotowe CV pobierać w formie PDF-a.

CV programisty możesz oprzeć o szablony z pasujących kategorii

Do podstawowych projektów Canva umożliwia korzystanie z darmowego konta. Wybierz spośród szablon z kategorii: proste, nowoczesne lub korporacyjne i zmodyfikuj do swoich potrzeb.

  • Zamieść krótki opis

Postaraj się w 3-4 zdaniach opisać swoje mocne strony, dążenia zawodowe lub coś, co może być istotne, ale nie będzie na to miejsca w pozostałych kolumnach dokumentu. Podobnie jak w sekcjach z doświadczeniem i umiejętnościami, wyróżnij wizualnie słowa kluczowe.

  • Zawrzyj informację o swojej dostępności

Rekruterzy docenią czytelną informację o potencjalnie najbliższym możliwym terminie rozpoczęcia pracy, dlatego umieść tę informację wysoko w okolicy personaliów i krótkiego opisu Twoich dotychczasowych działań.

  • Zdjęcie – zamieszczać je w CV programisty czy nie?

Jeśli chcesz – możesz je zamieścić. Nie jest to jednak wymagane, szczególnie jeśli odpowiadasz na ogłoszenie bardzo dopasowane do Twojego doświadczenia i umiejętności. Twoim wyróżnikiem są przede wszystkim Twoje kompetencje.

Zobacz: Umiejętności do CV

Jakich błędów wystrzegać się podczas tworzenia CV?

  • Nie mijaj się z prawdą

Tworząc CV, nie kłam. Takie rzeczy szybko staną się jasne podczas rozmowy rekrutacyjnej.

  • Nie podawaj wieku, stanu cywilnego ani adresu zamieszkania

Informacje na temat wieku, stanu cywilnego czy tez adresu zamieszkania nie są istotne na etapie aplikowania do firmy, dlatego nie zawieraj ich w dokumencie.

  • Nie pomijaj chronologii doświadczenia i istotności informacji

Najnowsze doświadczenie zawodowe powinno być najwyżej, a cała sekcja z doświadczeniem powinna być umieszczona ponad informacjami o wykształceniu i kursach. W taki sposób rekruterzy szybciej odnajdą interesujące ich informacje.

Dlaczego CV programisty jest nieodłącznym elementem podczas poszukiwania pracy?

Pierwszą selekcję kandydatów wykonują rekruterzy, dlatego ważne jest, aby stworzyć CV dopasowane do ogłoszenia. Poleganie wyłącznie na portfolio może znacząco ograniczyć liczbę firm, które odezwą się z zaproszeniem na rozmowę.

Ponadto w CV programisty można bardziej czytelnie zawrzeć informacje na temat doświadczenia w konkretnych projektach, a także opisać inne powiązane kompetencje, które mogą stać się decydującym czynnikiem w podjęciu decyzji o zaproszeniu na rozmowę z rekruterem.

Total
0
Shares
_podobne artykuły