Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Czym jest Angular?

Ostatnia aktualizacja 18 grudnia, 2023

Kiedyś to Angular wiódł prym w świecie programowania frontendowego, dziś to już jeden z wielu dostępnych frameworków. Nie da się jednak odmówić mu możliwości, dzięki którym staje się dobrym wyborem dla średnich i dużych projektów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Angular Developer – co musisz umieć

Czym jest framework?

Frameworkiem nazywamy platformę programistyczną, która służy do tworzenia aplikacji. Pozwala stworzyć strukturę aplikacji, a także mechanizm jej działania. Zawiera w sobie komponenty i biblioteki przeznaczone do wykonywania zadań. Bywają złożone na tyle, iż początkujący programiści mogą mieć trudności z odnalezieniem się w nich.

Dzięki frameworkom programiści mogą szybciej tworzyć aplikacje, a dodatkowo dzięki nim kod zyskuje na jakości. Polecany jest w przypadkach, gdy aplikacja ma być duża i ma charakteryzować się dużą funkcjonalnością i działanie w czasie rzeczywistym.

Alternatywą Angulara jest React. Ten framework wybierany jest częściej, gdy potrzeba elastyczności i bezpieczeństwa.

Angular – od czego się zaczęło?

Początki Angulara sięgają 2009 roku. AngularJS był projektem rozwijanym po godzinach przez dwóch programistów: Miško Hevery’ego i Adama Abronsa. Celem było stworzenie narzędzia, które ułatwi komunikację między usługami REST, JSON-em oraz rozbudową HTML-a.

Pierwsza stabilna wersja (0.9.0) na licencji MIT pojawiła się na GitHubie w październiku 2010 roku, ale już w czerwcu 2012 AngularJS w wersji 1.0.0 zdobył popularność wśród programistów na całym świecie.

Angular– na czym polega jego wykorzystywanie?

Angular to framework zbudowany na podstawie TypeScript, który służy do tworzenia SPA (Single Page Application). Co więcej, zawiera zbiór dobrze zintegrowanych bibliotek z szerokim zasobem funkcji, m.in. obsługuje routing, zarządzanie formularzami, komunikację klient-serwer i wiele innych. Ponadto zawiera też zestaw narzędzi dla programistów, aby w łatwy sposób opracowywać, aktualizować i testować kod.

Platforma umożliwia tworzenie dynamicznych, a także skalowalnych aplikacji internetowych. Programiści definiują szablony w języku HTML, rozwijając jego składnię, dzięki czemu mogą tworzyć programy w przejrzysty i szybki sposób.

Zalety

Faktem jest że od pierwszego wydania w 2016 roku, Angular był i jest do dzisiaj rozwijany przez inżynierów z Google’a, co wpłynęło na ukształtowanie się szerokiej i uczącej się wzajemnie od siebie społeczności skupionej wokół projektu.

Ponadto Angular posiada wielopoziomowe architektury, które wpływają na zrównoważenie rozwoju i szybkie wdrażanie gotowych do użycia aplikacji. Kod napisany przez użytkownika składa się z modułów i komponentów, dzięki czemu łatwo jest wykorzystywać go ponownie do nowych aplikacji.

Platforma umożliwia szybsze tworzenie aplikacji typu end-to-end za sprawą architektury MCV (model-view-controller).

Zobacz: Frontend Developer – kim jest?

Wady

Jedną z istotniejszych wad Angulara jest jego wysoki próg wejścia, co może być wyzwaniem dla początkujących programistów. Przytłaczać może też zestaw dostępnych funkcji, których jest naprawdę dużo. Tu ponownie głównie początkujący programiści mogą czuć się zagubieni.

Angular jest również mniej elastyczny niż niektóre inne frameworki. Może to wpływać ograniczająco na tworzenie innowacji w oprogramowaniu. Często krytykowane są również jego rozmiar i wydajność. Obserwuje się to zwłaszcza w porównaniu z lżejszymi frameworkami, które mogą oferować szybsze czasy ładowania i, dzięki temu, lepszą wydajność. Wszystko to sprawia, że Angular może być mniej odpowiedni dla mniejszych projektów lub tych, które wymagają szybkiej realizacji.

Kto wykorzystuje Angular do dzisiaj?

Aktualnie z Angulara korzysta wiele firm technologicznych i usługowych. Wśród nich wymienić można:

  • Google – Google jako twórca frameworka wykorzystał w praktyce platformę po raz pierwszy. Z użyciem Angulara powstały choćby takie usługi jak: Gmail, Google Ads czy Google Store.
  • PayPal – w tym przypadku framework wykorzystano do skonstruowania systemu płatności, na który składa się funkcja przeglądu dokonanych płatności oraz dodawanie kart kredytowych. Płynne działanie i wysoki poziom bezpieczeństwa to kluczowe elementy aplikacji.
  • Microsoft – warto szczególnie nadmienić produkt Microsoft Office, który rozwinięto do usługi sieciowej Microsoft 365. Wszystkie funkcje pakietu biurowego zostały rozmieszczone na widoku jednej strony. Migracja do sieci umożliwiła wykorzystywanie aplikacji w trybie współtworzenia dokumentów przez wielu użytkowników.
Total
0
Shares
_podobne artykuły