Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Backend developer siedzy przed komputerem i popija kawę.

Backend Developer – czym się zajmuje?

Ostatnia aktualizacja 16 maja, 2022

Każda witryna internetowa z punktu widzenia użytkownika jest zamkniętą całością, jednakże sposób działania samego serwisu dzieli się na dwa podstawowe obszary: frontend i backend.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022. Dodaliśmy informację o zarobkach oraz sytuacji na rynku w 2021 roku,

Backend i frontend – za co odpowiadają?

Zadaniem frontendu jest interakcja z użytkownikiem i prezentowanie treści na stronie. Backend odpowiada za dostarczanie danych, które frontend prezentuje użytkownikowi. Odbiera informacje od frontendu, obsługuje bazy danych oraz wymianę informacji z innymi usługami.

W praktyce wygląda to następująco:

1. Rezerwacja hotelu i płatność odbywa się przez stronę internetową, a serwis jednocześnie umożliwia dodanie swojego terminu pobytu w kalendarzu aplikacji.

2. Część frontendowa serwisu umożliwia użytkownikowi wybór konkretnej daty rezerwacji, a frontend dostarcza listę dostępnych terminów przez backend, który pobrał te informacje z bazy danych.

3. Użytkownik wybiera datę rezerwacji. Te informacje pobierane są przez backend, który komunikuje się z bazą danych, weryfikując poprawność terminu. Zapisuje także informacje o rezerwacji i oblicza kwotę do zapłaty, itd.

4. Przy realizacji transakcji, backend wysyła informację do pośrednika płatności internetowych. Informuje go o kwocie do zapłacenia i o tym, na rzecz kogo płatność ma zostać zrealizowana.

5. Po poprawnym zrealizowaniu płatności, czyli odebraniu informacji od pośrednika o zakończonej operacji, informacje te zapisywane są w bazie danych.

6. Backend wysyła informację do kalendarza z datą i nazwą rezerwacji.

Warto zaznaczyć, że pojęcie backend tak naprawdę nie oznacza jednego konkretnego programu, który działa na serwerze. Rolę backendu może spełniać kilka programów działających nawet na różnych serwerach, a każdy program realizuje fragment funkcji całego backendu, razem ze sobą współpracując. Na takiej zasadzie działają mikroserwisy.

Zobacz: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

Narzędzia pracy

Istotną rzeczą jest odpowiedni dobór języków programowania do założeń, które programista backend chce spełnić.

Jednym z decydujących czynników w wyborze języka programowania jest jego znajomość, dzięki czemu backendowiec może zrealizować zadanie na wiele sposobów. Może docierać do tego samego celu za pomocą różnych języków programowania, np. PHP, Java, Ruby, Go i Python.

Za pomocą wyżej wymienionych języków można stworzyć całą logikę aplikacji, natomiast do komunikacji z bazami danych wykorzystywany jest SQL.

Sprawdź: Tester oprogramowania to rola dla ciebie, czy nie? Sprawdź

Odpowiedzialność w pracy backend developera

Backendowiec musi przewidywać, co może pójść nie tak podczas weryfikowania danych oraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia programu, chroniące przed wprowadzaniem nieprawidłowych danych. Jest to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa serwisu, ponieważ najwięcej błędów programistycznych polega na nieprawidłowym przetwarzaniu danych.

Backend developer – zarobki i sytuacja na rynku

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku, Backend należał do trójcy kategorii najbardziej bogatych w oferty pracy. Ogłoszenia w kategoriach Backend Frontend i Fullstack stanowiły 54,58% wszystkich zamieszczonych ofert. Z tego Backend zawierał 2 razy więcej ogłoszeń niż pozostałe dwie kategorie.

Mediana wynagrodzeń w kategorii Backend przy umowie B2B wyniosła 14,7-20,1 tys. zł netto (+VAT), zaś dla umowy o pracę było to 11-16,5 tys. zł brutto.

W 2021 roku opublikowano 162% więcej ogłoszeń w kategorii Backend niż rok wcześniej. Najwięcej z nich skierowanych było dla programistów na poziomie mid (61,87%). Najtrudniejszą sytuację mieli juniorzy, dla których pojawiło się tylko 6,25% ofert w tej kategorii.

Mediana wynagrodzeń dla juniorów zatrudnionych na umowę o pracę wyniosła 6-8 tys. zł brutto, zaś przy umowie B2B było to 6-10 tys. zł netto (+VAT). W lepszej sytuacji byli kandydaci na poziomie mid – przy umowie o pracę mediana wynagrodzeń plasowała się na poziomie 10-15,9 tys. zł brutto, a przy umowie B2B było to 13-19 tys. zł netto (+VAT). Seniorzy mogli liczyć na widełki 14,5-20 tys. zł brutto przy umowie o pracę, a przy umowie B2B było to 17,7-23,7 tys. zł netto (+VAT).

Total
0
Shares
_podobne artykuły