Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Dane biometryczne – czy pracodawca może je przetwarzać?

Rozwój technologii upowszechnił wykorzystywanie biometrii w codziennym funkcjonowaniu. Oczywistością jest dzisiaj odblokowywanie telefonu za pomocą odcisku palca lub zdjęcia, nagrywanie próbki głosowej dla asystenta Google czy też rozpoznawanie twarzy na lotnisku w ramach szybszej odprawy pasażerów. Powszechność tego rozwiązania tworzy nowe wyzwania w zakresie ochrony danych osobowych. I skoro o powszechności mowa, to czy także pracodawca może przetwarzać nasze dane biometryczne? A jeśli tak, to na jakich zasadach?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Data Specialist – zarobki

Dane biometryczne – czym dokładnie są?

Dane biometryczne są danymi osobowymi, do których należą cechy fizyczne, fizjologiczne lub behawioralne konkretnej osoby. Cechy fizyczne i fizjologiczne mogą obejmować np. linie papilarne, wygląd siatkówki lub tęczówki oka, głos, geometrię twarzy, układ naczyń krwionośnych dłoni, geometrię ręki, czy też kształt uszu. Cechy behawioralne zaliczane do danych biometrycznych to np. charakter pisma, dynamika pisania, czy sposób poruszania się, choćby poprzez ruch myszy.

Czy pracodawca może przetwarzać dane biometryczne?

Na to pytanie odpowiada bezpośrednio art. 22 1b § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego zapisem, pracodawca może przetwarzać dane biometryczne  (a także pozostałe dane, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO), kiedy spełnione zostaną łącznie dwa warunki:

  • Kandydat do pracy lub pracownik, których dane dotyczą, wyrażają na to zgodę;
  • Osoba ubiegająca się o zatrudnienie lub pracownik wychodzi z inicjatywą przekazania takich danych.

Oprócz tego przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę może mieć miejsce również wtedy, gdy ich udostępnienie jest niezbędne w związku z kontrolą dostępu. O jakie sytuacje chodzi? Może to być kontrola dostępu do informacji o szczególnej ważności, której ujawnienie może narazić pracodawcę na szkody lub kontrola dostępu pomieszczeń wymagających szczególnej ochrony.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Biometria a kontrola czasu pracy

Czy w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych biometrycznych, pracodawca może użyć ich do kontroli czasu pracy? Zgodnie ze stanowiskiem UODO, rejestracja czasu pracy za pomocą danych biometrycznych jest niezgodna z RODO.

Jednocześnie kontrola czasu pracy możliwa jest w inny sposób. Można to zrobić za pomocą list obecności czy też kart dostępu, a także programów do ewidencji czasu pracy. 

Istnieją jednak firmy, które poza takimi działaniami, instalują jeszcze oprogramowanie, którego celem jest monitorowanie np. ruchów myszy. Ważne jest to, że pracodawca nie może przy tej okazji sprawdzać, czy te ruchy wykonała konkretna osoba poprzez zgromadzenie i dopasowanie danych biometrycznych.  

Total
0
Shares
_podobne artykuły