Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Dobre praktyki frontendu

Ostatnia aktualizacja 22 sierpnia, 2022

Tworzenie kodu to nie tylko jednorazowe napisanie funkcji. Dobry kod powinien wykonać swoje zadanie, a także cechować się czytelnością. Cykl życia produktu to ciągłe przeobrażanie kodu, czyli dodawanie lub testowanie nowych funkcji oraz poprawa błędów. Dobre praktyki stosowane od początku pisania kodu znacznie ułatwiają zmiany w przyszłości. Rodzaj wykorzystywanych narzędzi i zasady tworzenia kodu zależą od danej firmy. W raporcie State of Frontend 2022, przygotowanym przez The Software House, przedstawiono dane na temat dobrych praktyk we współczesnym frontendzie. Jak odpowiadali respondenci?

Sprawdź: State od Frontend – warunki pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022. Dodaliśmy informację o dostępności aplikacji i witryn w kontekście wyników raportu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Dobre praktyki zależą od wewnętrznych ustaleń

Ile zespołów programistycznych, tyle metod organizacji i zestawów praktyk. Wszystko zależy od wielkości firmy, a co za tym idzie liczebności zespołów deweloperskich oraz od rodzaju dostarczanego oprogramowania.

Organizacja pracy

Jak podaje raport, 69% badanych używa Scruma i Kanbana do organizacji pracy zespołów, przy czym Scrum stanowi większość (52%). Kanban wybrało 33% osób, a 17% zadeklarowało używanie obu metod. Oznacza to, że dwóch na trzech programistów frontend korzysta z przynajmniej jednej metody organizacji pracy.

Scrum umożliwia efektywną pracę zespołów dzięki stałemu kontaktowi jego członków pomiędzy sobą w określonych rolach. Przekłada się to na możliwość szybkiego reagowania na zmiany, a także większą przewidywalność w ustalaniu kolejności zadań.

Code review, CI/CD i testy jednostkowe to system naczyń połączonych

80% respondentów deklaruje regularny code review, a niewiele mniej stosuje testy jednostkowe (75%) oraz CI/CD (74%). Oznacza to, że dobre praktyki związane z utrzymaniem kodu są dość popularne, jednak ciekawe wnioski można wyciągnąć z analizy sytuacji, w których programiści nie robią code review.

Okazuje się, że wielkość zespołu programistów stanowi często warunek stosowania code review. Za tym idzie spostrzeżenie dotyczące dwóch pozostałych narzędzi. Jeśli w danej firmie nie używa się CI/CD, to bardzo prawdopodobne, że code review oraz testy będą odbywać się rzadziej lub wcale. Ma to związek z tym, że CI/CD umożliwia automatyzację testów, co też skłania do częstszego code review. W raporcie pojawiają się dwa wnioski:

1. Wprowadzenie testów jednostkowych i skonfigurowanie CI/CD doprowadzi do code review.

2. Osoby, które są skłonne przeprowadzać code review, mają też tendencję do pisania testów oraz konfiguracji CI/CD.

Dobre praktyki dla SEO z perspektywy frontend

Aby strony i aplikacje były zgodne z aktualnymi zasadami dobrego SEO nie można pominąć pracy, jaką w tej sprawie ma do wykonania frontend developer. Co jest ważne?

  • Responsywność – według danych z raportu Digital 2021, 92,6% użytkowników korzysta z Internetu na urządzeniach mobilnych, skutkiem czego projektowanie i tworzenie według zasady „mobile first” to jeden z ważniejszych elementów.
  • Wydajność – w kontekście SEO wydajność będzie dotyczyć przede wszystkim parametrów PageSpeed oraz PageExperience. Od 2021 roku algorytm rankingu Google bierze pod uwagę FID (First Input Delay), LCP (Largest Contentful Paint), a także CLS (Cumulative Layout Shift), o które dba przede przystkim frontend developer.
  • UX – doświadczenie użytkownika staje się priorytetem w ogólnym rozumieniu tworzenia oprogramowania. W kontekście SEO coraz częściej funkcjonuje akronim SXO, który kładzie nacisk na optymalizację doświadczeń w połączeniu z optymalizacją techniczną dla wyszukiwarek.

Zobacz: Kurs JavaScript – jakie są możliwości nauki?

Ogólny wniosek, jaki można wysunąć, analizując dobre praktyki frontendu, opiera się o rosnące znaczenie doświadczeń końcowego użytkownika. One będą dobre, jeśli od początku wytwarzania produktów programiści rzetelnie podejdą do tworzenia i utrzymania kodu. Dodatkowo powinni mieć na uwadze, że strona lub aplikacja funkcjonuje w internetowym ekosystemie, który wymaga uwzględniania SEO oraz UX. Mimo że to dziedziny dalekie od programowania, coraz częściej wymagają od specjalistów ścisłej współpracy.

Dostępność aplikacji i stron

Z raportu State of Frontend 2022 wynika, że tylko 17,1% Frontend Developerów zawsze dba o aspekty dostępności aplikacji. Jest to dość mały procent. Jednak przewiduje się, że w ciągu najbliższych 2 lat trend związany ze zwracaniem uwagi na ten aspekt stanie się bardziej popularny. Aż 63,1% respondentów wskazuje dostępność jako rzecz, która w nadchodzącym czasie będzie coraz ważniejsza. Skąd ta dysproporcja w porównaniu do obecnego stanu?

27,1% badanych zadeklarowało, że często bierze pod uwagę dostępność w trakcie tworzenia aplikacji, a 26,5% odpowiedziało, że robi to czasami. Nie jest to więc tak całkowicie pomijana kwestia. Jednakże w  świecie, w którym digitalizacja obejmuje coraz więcej obszarów życia, dostosowanie produktów cyfrowych do osób ze szczególnymi potrzebami to po prostu zadbanie o ich możliwość poruszania się w świecie. 

Standard WCAG 2.1 to zbiór wytycznych na temat dostosowania stron i aplikacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi, słuchowymi lub motorycznymi. W Polsce wszystkie podmioty publiczne mają obowiązek go stosować.

Total
0
Shares
_podobne artykuły