Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cobol-zarobki-jezyk-programowanie-finanse-biznes

Ile może zarobić obecnie programista COBOL?

Ostatnia aktualizacja 29 listopada, 2022

Czy warto interesować się językiem programowania COBOL, który został stworzony w latach 60-tych? Czym on jest i czy da się na tym zarobić, a jeśli tak to ile? Okazuje się, że na programistów znających dobrze ten język jest spore zapotrzebowanie!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

COBOL – co to za język programowania?

COBOL to język programowania wysokiego poziomu, który właściwie został opracowany na zlecenie Departamentu Obrony USA. Do jego powstania przyczyniły się ponadto badania i ankiety przeprowadzone w 1959 roku. Wynikało z nich, iż niezbędny jest język programowania przeznaczony dla aplikacji biznesowych. Wszystko dlatego, iż koszty tworzenia oprogramowania stały się zbyt wysokie nawet dla organizacji biznesowych i bankowych.

Dzięki staraniom Conference on Data Systems Languages powstały założenia języka COBOL (z ang. Common Business-Oriented Language), którego rozwojem zajmowały się ANSI (American National Standards Institute). W późniejszym okresie zajęła się nim natomiast ISO (International Organization for Standardization).

Zobacz: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Gdzie stosowany był i jest nadal język COBOL?

Język programowania COBOL stosowany był, zgodnie z założeniami, do tworzenia aplikacji związanych z biznesem. Chodzi o systemy typu mainframe. Ich zadaniem jest przetwarzanie ogromnych ilości danych. Z takich systemów korzystały i do tej pory korzystają firmy zajmujące się bankowością. Okazuje się także, że w 2017 roku ponad 95 proc. transakcji bankomatowych obsługiwały systemy związane z COBOLem. Innymi były te związane z ubezpieczeniami, transportem i służbą zdrowia. Co więcej, stosowany był on także w wojskowości i obsłudze systemów rządowych.

Systemy tworzone w tym języku pracują do dziś, gdyż mimo podejmowanych prób mających na celu zastąpienie rozwiązań w nim napisanych innymi językami, nie dały one zadowalających rezultatów.

Ciekawostką może być fakt, że nadal wykorzystywany jest przez takie firmy jak UPS i IBM. Ta ostatnia udostępnia materiały (w tym także podręcznik) pozwalające poznać ten język programowania na swojej stronie.

Ile może zarobić programista znający język COBOL?

COBOL jest już dość leciwym językiem programowania, dlatego też wiele osób, które się nim zajmowały przeszły w stan spoczynku, czyli krótko mówiąc, na emeryturę. Nowych programistów wybierających go jest jak na lekarstwo.

W związku z faktem, że programistów znających ten język jest mało, to są oni poszukiwanymi fachowcami. Głównie dotyczy to rynku USA, ale są i firmy z innych krajów, które wykonują usługi dla wymienionych wcześniej branż i oni także chętnie widzieliby w swoich szeregach COBOL Developerów.

Programiści COBOL mogą zatem liczyć na bardzo dobre zarobki, których widełki wahają się w granicach od 70 do nawet 85 000 dolarów rocznie, a w niektórych przypadkach można wynegocjować jeszcze lepsze warunki.

To bardzo wysokie stawki, ale pamiętać należy, że trwają usilne prace nad zastąpieniem tego języka innymi i w końcu przejdzie on do historii.

Sprawdź: jakie są umiejętności jutra

Total
1
Shares
_podobne artykuły