Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cobol-zarobki-jezyk-programowanie-finanse-biznes

Ile może zarobić obecnie programista COBOL?

Ostatnia aktualizacja 23 sierpnia, 2023

Czy warto interesować się językiem programowania COBOL, który został stworzony w latach 60-tych? Czym on jest i czy da się na tym zarobić, a jeśli tak to ile? Okazuje się, że na programistów znających dobrze ten język jest spore zapotrzebowanie!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

COBOL – co to za język programowania?

COBOL to język programowania wysokiego poziomu, który właściwie został opracowany na zlecenie Departamentu Obrony USA. Do jego powstania przyczyniły się ponadto badania i ankiety przeprowadzone w 1959 roku. Wynikało z nich, iż niezbędny jest język programowania przeznaczony dla aplikacji biznesowych. Wszystko dlatego, iż koszty tworzenia oprogramowania stały się zbyt wysokie nawet dla organizacji biznesowych i bankowych.

Dzięki staraniom Conference on Data Systems Languages powstały założenia języka COBOL (z ang. Common Business-Oriented Language), którego rozwojem zajmowały się ANSI (American National Standards Institute). W późniejszym okresie zajęła się nim natomiast ISO (International Organization for Standardization).

Zobacz: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Gdzie stosowany był i jest nadal język COBOL?

Język programowania COBOL stosowany był, zgodnie z założeniami, do tworzenia aplikacji związanych z biznesem. Chodzi o systemy typu mainframe. Ich zadaniem jest przetwarzanie ogromnych ilości danych. Z takich systemów korzystały i do tej pory korzystają firmy zajmujące się bankowością. Okazuje się także, że w 2017 roku ponad 95 proc. transakcji bankomatowych obsługiwały systemy związane z COBOLem. Innymi były te związane z ubezpieczeniami, transportem i służbą zdrowia. Co więcej, stosowany był on także w wojskowości i obsłudze systemów rządowych.

Systemy tworzone w tym języku pracują do dziś, gdyż mimo podejmowanych prób mających na celu zastąpienie rozwiązań w nim napisanych innymi językami, nie dały one zadowalających rezultatów.

Ciekawostką może być fakt, że nadal wykorzystywany jest przez takie firmy jak UPS i IBM. Ta ostatnia udostępnia materiały (w tym także podręcznik) pozwalające poznać ten język programowania na swojej stronie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Ile może zarobić programista znający język COBOL?

COBOL jest już dość leciwym językiem programowania, dlatego też wiele osób, które się nim zajmowały przeszły w stan spoczynku, czyli krótko mówiąc, na emeryturę. Nowych programistów wybierających go jest jak na lekarstwo.

W związku z faktem, że programistów znających ten język jest mało, to są oni poszukiwanymi fachowcami. Głównie dotyczy to rynku USA, ale są i firmy z innych krajów, które wykonują usługi dla wymienionych wcześniej branż i oni także chętnie widzieliby w swoich szeregach COBOL Developerów.

Programiści COBOL mogą zatem liczyć na bardzo dobre zarobki, których widełki wahają się w granicach od 70 do nawet 85 000 dolarów rocznie, a w niektórych przypadkach można wynegocjować jeszcze lepsze warunki.

To bardzo wysokie stawki, ale pamiętać należy, że trwają usilne prace nad zastąpieniem tego języka innymi i w końcu przejdzie on do historii.

Sprawdź: jakie są umiejętności jutra

Czy warto rozpoczynać pracę w języku COBOL?

Ze względu na stosunkowo wysokie stawki, na jakie mogą liczyć specjaliści języka COBOL, perspektywa jego nauki oraz poszukiwanie pracy pozwalającej na jego wykorzystanie może wydawać się kusząca.

Rozważając taki wariant kariery należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Obecnie COBOL w praktyce wykorzystywany jest praktycznie w aplikacjach z wieloma latami historii, a w końcu z czasem przestanie być wykorzystywany w ogóle.

Nowo powstające aplikacje będą wykorzystywały nowsze technologie, trudno jest jednak określić kiedy zapotrzebowanie na programistów COBOL zniknie całkowicie. Z tej perspektywy wydaje się, że praca w tym środowisku może być dobrym pomysłem dla osób z dużym doświadczeniem programistycznym, które powoli chcą odejść z branży, natomiast niekoniecznie jest to dobry pomysł dla osób mających przed sobą wiele lat pracy.

Wielu ekspertów uważa, że COBOL pozostanie istotny przez wiele lat, ze względu na koszty i złożoność migracji do nowszych technologii. Jednakże istnieje również potrzeba modernizacji i aktualizacji narzędzi oraz praktyk związanych z COBOL-em, aby sprostać współczesnym wymaganiom bezpieczeństwa i wydajności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły