Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Jest szereg prac związanych z IT, gdzie kodowanie nie jest wymagane. Może takie zajęcia będą akurat dla ciebie? Co oferuje praca w IT?

Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Jest szereg prac związanych z IT, gdzie kodowanie nie jest wymagane. Może takie zajęcia będą akurat dla ciebie? Co oferuje praca w IT?

Ostatnia aktualizacja 31 grudnia, 2021

Umiejętność kodowania zawsze jest na plus. Ale weź pod uwagę również szereg innych prac związanych ze światem IT, gdzie kodowanie nie jest wymagane. Może to właśnie takie zajęcia będą dla ciebie bardziej interesujące? Co jeszcze oferuje praca w IT?

Zadania związane z kodowaniem a praca w IT nie zawsze idą ze sobą w parze. Możesz pracować również w innych segmentach i być np. testerem oprogramowania czy specjalistą z helpdesku. Jeśli będzie to firma technologiczna, bez problemu będziesz mógł powiedzieć, że pracujesz w branży IT. Inaczej mówiąc, praca w IT to nie tylko programiści. Jakie zawody warto wziąć pod uwagę? Przygotowaliśmy trzy propozycje.

Praca w IT: Technical writer, czyli autor tekstów technicznych

Autorów tekstów jest mnóstwo, ale stosunkowo niewielu z nich ma odpowiednią wiedzę techniczną. A taka jest niezbędna, jeśli piszesz i chcesz pisać skuteczne teksty z tematów technicznych.

Jeśli masz odpowiednią wiedzę i umiejętność pisania tekstów, możesz starać się o rolę technical writera.

Zobacz: Fizyczne biuro czy zdalnie?

Co istotne, niektóre role na tym stanowisku wymagają znajomości kodu. Nie chodzi od razu o dużą znajomość – zwykle wystarczą podstawy i samo zrozumienie jak coś działa. Często będziesz współpracował z inżynierami i innymi specjalistami, a wtedy musisz zrozumieć, co i jak mówią. Pisanie techniczne jest de facto pracą techniczną bez kodowania.

Weźmy za przykład ogłoszenie z No Fluff Jobs, topowego europejskiego job boardu IT. Stanowisko “Senior Technical Writer” wymaga znajomości angielskiego na poziomie C1+, technik programistycznych, a także rozwiązań takich jak AWS czy Kubernetes. Stawka? Od 9 do nawet 17 tys. zł. Inny specjalista – na stanowisku Technical Writer – zarobi z kolei od 10 do 17 tys. zł. Będzie pisał o Swift i Kotlinie, a także tworzył dokumentację i pisał na temat API.

Project manager – zarządzanie projektami jest kluczowe również w IT

Zarządzanie projektami to kolejna praca w IT, gdzie nie musisz pisać kodu. Wymaga natomiast znajomości produktu lub usługi, a te mogą być już mocno technologiczne.

Developerzy piszą kod, a project managerowie pomagają upewnić się, że pozostają oni skoncentrowaniu, skoordynowani i działają zgodnie z harmonogramem. Jeśli potrafisz zarządzać ludźmi, a do tego jesteś świetnie zorganizowany, project manager to dobra rola dla ciebie.

Zobacz: Najdroższe NFT

Project manager w branży IT może liczyć na wysokie zarobki – nawet ponad 20 tys. zł miesięcznie. Znajomość angielskiego jest konieczna, ale też wiele umiejętności miękkich, takich jak rozwiązywanie problemów czy myślenie analityczne. Do tego, rzecz jasna, przydaje się doświadczenie w byciu liderem zespołu.

Praca w IT to również projektowanie UI/UX

Kolejna świetna rola w sektorze IT to UI/UX designer. Zaplanujesz, ocenisz, a także zoptymalizujesz interfejsy użytkownika (UI), a także jego doświadczenia (UX). To rola, która czasami wymaga znajomości wielu aspektów technicznych wykraczających poza samo projektowanie. Dla przykładu, budowanie interfejsu może wymagać znajomości języka CSS.

Zarobki specjalisty UI/UX są zbliżone do tych, na jakie może liczyć technical writer. Zależnie od doświadczenia i roli, to albo od ok. 8 do 12 tys. zł, albo nawet od 15 do 20 tys. zł.

Sprawdź: Telemedycyna w 2022

Czytaj nasze publikacje, aby być na bieżąco ze wszystkimi treściami. Wybierz też specjalizację IT, która cię interesuje.

Total
0
Shares
_podobne artykuły