Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Dzień Programisty. Co zrobić, aby był Twoim świętem?

Ostatnia aktualizacja 8 września, 2022

Nadchodzi 256. dzień roku, co oznacza, że 13 września będziemy obchodzić Dzień Programisty. Jest to data nieprzypadkowa, ponieważ 256 to największa potęga o podstawie 2 i jednocześnie 2^8 to liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w 8-bitowej postaci. W latach przestępnych Dzień Programisty obchodzony jest 12 września. 

Z okazji tego święta warto dowiedzieć się paru praktycznych informacji o tym, jak zostać programistą, a także ile można zarobić, pracując w poszczególnych technologiach.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Ranking języków programowania

Jak zostać programistą – czyli co zrobić, aby Dzień Programisty był także Twoim świętem?

Zapotrzebowanie na programistów jest naprawdę duże i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie tendencja miała się odwrócić. Firmy IT konkurują między sobą, proponując coraz wyższe widełki wynagrodzeń w poszczególnych specjalizacjach, a także wymyślając coraz bardziej atrakcyjne benefity. To wszystko po to, aby pozyskać najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. Z tego też powodu wiele osób szuka sposobów na przebranżowienie, bo warunki finansowe i korzyści pozapłacowe są naprawdę kuszące. Jak zostać programistą?

Zrób research najpopularniejszych w aktualnych ofertach języków i technologii. Aby zwiększyć swoje szanse na szybkie zatrudnienie, warto uczyć się języków często wymienianych w ogłoszeniach o pracę. Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2021 roku w Polsce w 2021 roku, najpopularniejsze wymagania techniczne dotyczyły znajomości Javy, Pythona, .NET oraz JavaScriptu. Wszystkie oferty pracy, które zawierały choć jedno z tych wymagań stanowiły aż 49,86%.

Do nauki wykorzystaj darmowe źródła, zanim zdecydujesz się na płatne kursy. Internet pełen jest wysokiej jakości tutoriali i kursów tworzonych przez pasjonatów i praktyków. Coursera udostępnia wiele darmowych kursów Javy kończących się certyfikatem.

Tworząc swoje projekty, zadbaj o zaprezentowanie ich w GitLabie. Osoby rekrutujące będą miały wgląd w Twoje portfolio, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zaproszenie do rozmowy. Zaprojektowałeś(aś) przydatną aplikację? Jeśli bliska jest Ci idea tworzenia wolnego oprogramowania, możesz udostępnić tam swoje projekty, aby służyły wspólnemu dobru. 

Zobacz: Junior Project Manager – zarobki

Zarobki w najpopularniejszych technologiach IT

W 2021 roku największe widełki płacowe dotyczyły Javy – 15,9-21,8 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B. Na drugim miejscu znalazł się iOS z widełkami na poziomie 15-21 tys. zł netto (+VAT) w oparciu o ten sam typ umowy.

W przypadku umowy o pracę liderem nadal pozostawała Java z widełkami na poziomie 12-17,5 tys. zł brutto, natomiast drugie miejsce zajął Node.js z zarobkami mieszczącymi się w przedziale 12-17,7 tys. zł brutto.

Total
0
Shares
_podobne artykuły