Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
System erp

ERP służy do zarządzania firmą

Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia, 2023

System ERP (Enterprise Resource Planning) to zintegrowany system informatyczny służący do zarządzania firmą. Jego głównym celem jest wspomaganie decyzji strategicznych oraz usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa poprzez optymalizację procesów biznesowych i zwiększenie efektywności wewnętrznych zasobów. W dzisiejszym świecie, w którym technologia i informacja są kluczowe dla sukcesu każdej firmy, systemy ERP zyskują na popularności. Te zintegrowane systemy zarządzania informacją mogą wspomóc długoterminowy rozwój przedsiębiorstwa.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest system ERP

System ERP to zintegrowany zestaw aplikacji służących do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, takimi jak finanse, produkcja, sprzedaż i kadry. Wspólna baza danych umożliwia współpracę pomiędzy różnymi działami firmy, a dzięki dostępowi do niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym, menedżerowie mogą podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe. Systemy ERP są skalowalne, co oznacza, że można je dostosować do potrzeb przedsiębiorstw o różnych rozmiarach i branżach.

Zobacz: Czym są systemy HRM i które są najpopularniejsze w Polsce?

Dostępne moduły

Systemy ERP są zbudowane z modułów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb firmy. W zależności od rodzaju i skali działalności przedsiębiorstwa, można wybrać różne moduły obejmujące takie obszary jak:

  • Zarządzanie produkcją,
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR),
  • Zarządzanie finansami,
  • Zarządzanie sprzedażą i obsługą klienta (CRM),
  • Zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM),
  • Zarządzanie projektami,
  • Business Intelligence (BI).

Wiele modułów — jedna, zintegrowana baza danych

Jedną z głównych zalet ERP jest możliwość integracji procesów biznesowych w ramach jednego systemu. Dzięki temu przedsiębiorstwo może lepiej kontrolować koszty, monitorować wyniki pracy oraz skupić się na optymalizacji i innowacjach. Integracja procesów prowadzi również do zwiększenia efektywności pracy i lepszego wykorzystania zasobów organizacji.

Przedsiębiorstwo korzystające z rozwiązania ERP działa w jednym środowisku. Dzięki temu informacje wprowadzone przez jedną komórkę w firmie są dostępne dla drugiej, która może wykorzystać je we właściwy dla siebie sposób. Taka automatyzacja w przekazywaniu danych pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Zamiast uciążliwych konwersacji mailowych i przesyłania danych w niewygodnej formie tabel czy wykresów, każdy dział firmy ma dostęp do potrzebnych informacji na swoim urządzeniu.

Wdrożenie systemu ERP w firmie

Wdrożenie systemu ERP jest złożonym procesem, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania ze strony zespołu projektowego. Przebieg implementacji może być podzielony na kilka etapów, takich jak:
1. Planowanie i analiza: na tym etapie określa się potrzeby firmy oraz zasoby niezbędne do wdrożenia.
2. Wybór systemu i dostawcy: polega na porównaniu różnych systemów ERP oraz wyborze najlepszego rozwiązania dla firmy.
3. Konfiguracja i dostosowanie: obejmuje dostosowanie systemu do specyfiki przedsiębiorstwa oraz konfigurację modułów.
4. Migracja danych: polega na przeniesieniu danych z istniejących systemów do nowego ERP.
5. Testy i walidacja: służą sprawdzeniu, czy system działa zgodnie z oczekiwaniami oraz, czy wszystkie dane są prawidłowo zintegrowane.
6. Szkolenia użytkowników: obejmuje przygotowanie pracowników do pracy z nowym systemem oraz opracowanie odpowiednich instrukcji obsługi.
7. Wdrożenie i wsparcie: na tym etapie system ERP jest uruchamiany, a użytkownicy otrzymują wsparcie techniczne oraz pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

W całym procesie implementacji uczestniczą specjaliści posiadający dużą wiedzę na temat systemów ERP. Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na wybór systemu od firmy SAP, może zatrudnić konsultanta SAP, który przeprowadzi proces wdrożenia, szkolenia pracowników oraz zapewni wsparcie techniczne.

System ERP — czy warto w niego zainwestować?

Wdrożenie systemu ERP przynosi szereg korzyści, które przekładają się na wzrost wydajności i konkurencyjności przedsiębiorstwa. Bez względu na to, z jakich modułów korzysta firma, można być pewnym kilku podstawowych usprawnień:

  • Zwiększenie efektywności — ERP usprawnia procesy biznesowe, dzięki czemu firma może osiągać lepsze wyniki przy niższych kosztach.
  • Poprawa przepływu informacji — dzięki zintegrowanemu podejściu system ERP pozwala na łatwy i szybki dostęp do kluczowych informacji, co przekłada się na lepsze podejmowanie decyzji.
  • Lepsza kontrola i wizualizacja danych: dostęp do wszystkich kluczowych informacji w czasie rzeczywistym.
  • Redukcja błędów i kosztów: unikanie powielania danych oraz automatyzacja procesów pozwala na zmniejszenie liczby błędów, oraz oszczędność czasu i zasobów.
  • Skalowalność: systemy ERP są elastyczne i mogą być dostosowywane do zmieniających się potrzeb firmy.
Total
0
Shares
_podobne artykuły