Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
etyczny haker

Pracuj jako etyczny haker. Jedna z najbardziej intrygujących ról w IT

Haker może mieć różne zamiary. Ci, którzy mają złe zamiary, określani są często po prostu cyberprzestępcami. A co z hakerami, którzy wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności, by pomagać innym? No właśnie. Dowiedz się kim jest etyczny haker.

Firmy coraz częściej inwestują w cyberbezpieczeństwo, niemniej obecnie większość z nich ciągle działa w systemie reaktywnym. Oznacza to, że mają odpowiednie narzędzia i usługi zabezpieczające do identyfikowania ataków – ale wtedy, gdy już do nich doszło. Następnie narzędzia te pozwalają odpowiednio reagować, jak również dostarczają rekomendacje.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Stale jednak rośnie częstotliwość i stopień zaawansowania cyberataków. To sprawia, że pracodawcy muszą i często przyjmują już bardziej proaktywne podejście do przeciwdziałania zagrożeniom cyfrowym. Tu pojawi się etyczny haker.

Czym zajmuje się etyczny haker?

Etyczny haker pomaga identyfikować potencjalne zagrożenia i słabości w sieciach firmowych. Najrpościej rzecz ujmując, taki specjalista niejako próbuje włamać się do systemu pracodawcy, a następnie tłumaczy jak można to zrobić – i jak się zabezpieczyć.

Sprawdź: Platforma zarobkowa

Haker tego rodzaju jest często nieocenionym specjalistą, bo dzięki niemu firma może znacznie zminimalizować ryzyko cyberataków. To przekłada się później na wysokie oszczędności czasu i pieniędzy (oczywiście hipotetycznie).

Firma Hack The Box, zapewniająca dostęp do platformu edukacyjnej dla osób, które chcą nauczyć się hakowania, tłumaczy że etyczny haker to coraz częściej konieczność. – Firmy potrzebują już nie tylko narzędzi. Potrzebny jest im również człowiek, który potrafi myśleć i działać jak napastnik – mówi Haris Pylarinos, dyrektor generalny Hack The Box, który sam pracował jako etyczny haker przez 15 lat w branży cyberbezpieczeństwa. – Typowe podejścia do cyberbezpieczeństwa są ograniczone, ponieważ nie odzwierciedlają metod i technik stosowanych przez prawdziwych cyberprzestępców – dodaje.

Ekspert zauważa, że najlepszą obroną jest atak. Tylko jeśli “wejdziemy w buty” cyberprzestępcy, tylko wtedy będziemy w stanie zrozumieć zagrożenia. I odpowiednio reagować, wprowadzając stosowne zabezpieczenia.

Zobacz: Podstawy C++

Etyczny haker jest tutaj w stanie pomóc. Warto rozważyć taką ścieżkę kariery, zwłaszcza że nawet 80% naruszeń danych można przypisać “niedoborowi umiejętności i wiedzy”. Pylarinos dodaje też, że taki haker nie musi być od razu “hakerem”. – To może być specjalista IT, który koncentruje się na bezpieczeństwie. Na przykład programista, który potrafi wykryć luki w zabezpieczeniach, zanim te zostaną wykorzystane przez osoby trzecie – mówi.

Total
54
Shares
_podobne artykuły