Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
grafik-komputerowy-zarobki-umiejetnosci

Grafik komputerowy – umiejętności i zarobki

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia, 2023

Co musi umieć grafik komputerowy, żeby znaleźć pracę? W jakich dziedzinach w IT może się odnaleźć? Ile może zarobić w zależności od specjalizacji?

Grafika otacza nas od czasu, gdy pierwszy człowiek narysował coś patykiem na piasku lub ziemi. Pamiętacie swoje pierwsze rysunki? Niektórym wychodziły one lepiej, innym gorzej, ale niemal wszyscy lubiliśmy rysować i malować. Jednak nie każdy z nas nadaje się na grafika, w tym także komputerowego.

Zobacz: Szkoła Futuregames: nauka na kierunkach game artist, game designer i game programmer

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest grafik komputerowy?

Grafikiem komputerowym możemy nazwać osobę, która za pomocą komputera zajmuje się tworzeniem materiałów do publikacji, reklam i ogólnie pojętej identyfikacji wizualnej. Jak wskazuje nazwa, jej głównym narzędziem jest komputer z odpowiednimi akcesoriami oraz oprogramowaniem.

Jeśli chodzi o programy, to mogą one dotyczyć grafiki rastrowej, czyli niemal standardowego tworzenia obrazów jak to się robi przy użyciu ołówków, kredek, flamastrów, czy farb. Inne mogą służyć do tej pierwszej czynności, ale też nadają się do obróbki zdjęć lub już gotowych grafik. Inne pozwalają na tworzenie grafiki wektorowej, czyli obiektów opisanych matematycznie. Są to różnego rodzaju krzywe, koła, elipsy, romby, kwadraty i inne ich kombinacje. Oczywiście są też graficy 3D, czyli tacy, którzy tworzą obiekty w trzech wymiarach. Różne bryły, postaci itp., co w sumie przypomina nieco rzeźbienie lub modyfikowanie obiektów trójwymiarowych, ale w wirtualnym świecie.

Czego używa do pracy grafik komputerowy?

Wcześniej wspomnieliśmy o narzędziach pracy grafika komputerowego. Podstawą jest komputer. Zazwyczaj nie jest to podstawowy laptop czy desktop, choć na początku pewnie wystarczą, ale mogą być przyczyną wielu frustracji.

Aby skutecznie i szybko obrabiać grafikę, tworzyć efekty i rysunki, nakładać filtry, potrzebny jest zazwyczaj dość szybki komputer. Procesor powinien być co najmniej ze średniej półki, podobnie jak karta graficzna, gdyż te wbudowane w CPU nie zawsze radzą sobie z zasobożernymi aplikacjami. Grafiki zajmują sporo pamięci, dlatego na tym komponencie też nie ma co oszczędzać. 16 GB to podstawa, ale im więcej, tym wydajniej.

Dysk twardy to kolejna sprawa. Na początku wystarczy jeden podstawowy na system, aplikacje i dane. Nieco bardziej zaawansowani powinni zainstalować sobie dysk SSD jako systemowy i na aplikacje, a drugi o dużej pojemności na dane. Najbardziej zaawansowani korzystają z macierzy dyskowych SSD, czyli kilku dysków połączonych w jedną pamięć, dzięki czemu znacznie zyskuje się na szybkości zapisu i odczytu, a także na bezpieczeństwie danych.

Monitor powinien być jaj największy, czyli 24” w proporcjach 16:9 to podstawa. Do tego najlepiej, gdyby matryca była wykonana w technologii VA lub IPS, raczej należy pomijać TN, choć ta na początek też wystarczy, lecz nie zapewni dobrego odwzorowania kolorów. Zaawansowani wybiorą urządzenia z możliwością kalibracji, a często nie jedno, lecz dwa lub trzy.

Urządzenia do kreślenia to dla grafika podstawa. Myszy muszą wykazać się najwyższymi rozdzielczościami, które można przełączać w locie. Wszystko, aby przemieszczać szybko obiekty i kursor po ekranie, a w przypadku precyzyjnych prac duże ruchy ręki przekładały się na małe ruchy kursora. Zaawansowani i osoby malujące zazwyczaj wybiorą tablety graficzne w zestawach z piórkami. Symulują one pracę prawdziwymi ołówkami, kredkami, pędzlami i rozpoznają też siłę nacisku.

Sprawdź: Komputer do pracy w IT– jaki wybrać?

Czy grafik komputerowy musi kończyć szkoły dla artystów?

Grafik nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, choć dobrze, gdy je ma. Uczelnie szkolą w kierunkach, które znacznie poszerzają wiedzę i przydają się na stanowiskach grafików.

Bywa jednak, że osoby pracujące w zupełnie różnych branżach wykazują niezwykłe talenty do rysowania, tworzenia teł, grafik różnego rodzaju i edycji zdjęć oraz obrazów. Mają po prostu naturalny, ale nieoszlifowany talent.

W przypadku osoby, która ubiega się o pracę na stanowisku grafika komputerowego, ważne jest, aby mieć odpowiednie portfolio swoich prac. Grafik powinien umieć obsługiwać najczęściej wykorzystywane do tej pracy narzędzia. Zazwyczaj, gdy kandydat zostanie wyłoniony spośród wielu zgłoszeń, otrzymuje do wykonania jedno lub kilka różnych zadań. Czasem musi wykonać je w domu, a czasem na komputerze z zainstalowanymi narzędziami w siedzibie pracodawcy. Nic się nie ukryje i rzeczywistość zweryfikuje CV.

Zaletą, a zarazem sporym ułatwieniem komunikacyjnym, będzie znajomość nomenklatury wykorzystywanej w IT. Pozwoli to na bardziej płynną współpracę z zespołem w firmie technologicznej.

Znajomość języków obcych jest mile widziana.

Grafik w IT – jak wygląda współpraca z programistami?

Współpraca między grafikiem a programistą w firmie IT jest kluczowym elementem procesu tworzenia oprogramowania i stron internetowych.

Grafik poszerza swoje kompetencje o aspekty związane z UI/UX designem i najczęściej zajmuje się projektowaniem interfejsu użytkownika. Jego zadaniem jest stworzenie estetycznego i intuicyjnego wyglądu, który jest nie tylko atrakcyjny, ale także funkcjonalny. Programista natomiast implementuje te projekty, przekształcając je w działający kod.

Komunikacja i zrozumienie między tymi dwoma rolami są niezbędne, aby zapewnić spójność i efektywność projektu. Częste spotkania, narzędzia do zarządzania projektami i jasno określone wytyczne mogą pomóc w zminimalizowaniu nieporozumień i zapewnić, że wizja grafika zostanie wiernie odwzorowana przez programistę. Wspólna praca tych dwóch specjalistów jest sercem każdego udanego projektu IT.

Ile wynoszą zarobki grafika komputerowego?

Zarobki grafika komputerowego, jak w innych zawodach zależą od umiejętności, doświadczenia i zakresu obowiązków w pracy. Rozstrzał wynagrodzenia w tym zawodzie jest jednym z największych w branży.

Początkujący grafik może liczyć na zarobki w granicach 3 500 zł brutto. Podczas nabywania doświadczenia jego płaca może szybko wzrastać, ale też wiąże się to z nowymi obowiązkami.

Średnio graficy zarabiają około 4 500 zł brutto, ale wypłaty tych najlepszych mogą osiągać pułap sporo ponad 50 000 zł brutto!

W tej dziedzinie im większa firma, tym większe zarobki grafików. Oczywiście najbardziej pożądani są graficy z doświadczeniem co najmniej kilkuletnim.

Zobacz: Przebranżowienie do IT – najpopularniejsze zawody

Total
0
Shares
_podobne artykuły