Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
hobby-programisty-jakie-wellbeing

Czy hobby programisty może być ciekawe?

Ostatnia aktualizacja 29 sierpnia, 2022

Stereotypowo programiści postrzegani są jako ludzie pryszczaci, chudzi i w dziwnych szerokich ciuchach, którzy poza swój pokój nie wyściubiają nosa. Takie myślenie jest dość mylne, szczególnie że oni oraz ich pracodawcy coraz częściej dbają o zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto też wiedzieć, że hobby programisty jest czasem pokrewne z tymi, które mamy my sami.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022. Dodaliśmy informację o zestawach Arduino.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników IT

Wszystkie pracujące osoby powinny dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wellbeing jest też trendem, który można zaobserwować wśród pracodawców z różnych branż. W IT widać to szczególnie.

Obecnie nawet niewielkie firmy starają się przygotować swoim pracownikom dobre stanowiska pracy. Nie chodzi tu tylko o biura, ale też przy pracy zdalnej oferują pomoc. Ergonomiczne biurka i krzesła, podkładki pod laptopy dla osiągnięcia idealnego pochylenia nadgarstków, podkładki pod myszkę z podstawkami pod nadgarstki, monitory z dużym zakresem regulacji.

Co więcej, w biurach zazwyczaj znajdują się strefy służące wyciszeniu. Są tam miękkie krzesła, leżaki, huśtawki, zieleń, przyciemnione światło. Bywa, że w większych przestrzeniach znajduje się miejsce na bilard, piłkarzyki, darta, gry wideo. Wszystko po to, aby pracownicy mogli odsapnąć i nieco zresetować głowę przez kolejnymi wyzwaniami.

Pracodawcy też oferują dofinansowania karnetów na siłownie, zajęć sportowych, wydarzeń kulturalnych.

Sprawdź: Benefity pracownicze w 2022 roku

Jakie mogą być hobby programisty?

Programista, jak każdy inny człowiek może mieć swoje hobby. Oczywiście są tacy, którzy jako swój konik wskażą… programowanie! Po prostu jest to ich pasją i w tym sprawdzają się najlepiej, ale czy aby nie jest to za dużo? Praca, wolny czas – ciągle to samo?

Hobby programisty może znacznie wpływać na jego samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Daje odskocznię od obowiązków i pozwala zresetować mózg przeciążony rozwiązywaniem problemów.

Pracujący w domu miewają zwierzęta domowe. Psy i koty to zazwyczaj najczęstsze wybory. Kot jest niemal bezobsługowy, ale jego mruczenie koi skołatane nerwy, podobnie jak głaskanie. Psa trzeba wyprowadzać na spacer, a to sprawia, że trzeba robić przerwy w wielogodzinnych sesjach kodowania czy testowania aplikacji.

Inni wybierają hodowlę ptaków, rybek, gadów czy płazów. Jeszcze inni zbierają znaczki, grają na instrumentach, czy jeżdżą na rowerze lub uprawiają inne sporty. Wiele osób gra w gry fabularne, karciane, albo… komputerowe.

Ważne, aby móc oderwać się, choć na jakiś czas, od codziennych obowiązków związanych z pracą. Dać głowie odpocząć, a i pomęczyć nieco ciało, które na siedzeniu spędza mnóstwo czasu. Nie jest to zdrowe ani dla stawów, mięśni, kręgosłupa, układu krążenia czy nerwowego.

Zobacz: Najlepszy smartwatch. Linia Venu 2 od Garmina

Arduino – programowalne układy elektroniczne

Zestawy Arduino to idealna propozycja dla osób, które mają ochotę rozpocząć przygodę z tworzeniem elektroniki i jej programowaniem. Co więcej, dzięki projektom stworzonym na bazie Arduino możesz połączyć programowanie i elektronikę z innym hobby lub usprawnić swoje otoczenie. Jak na przykład? Jeśli interesujesz się ogrodnictwem albo uprawiasz warzywa na balkonie, możesz zaprojektować system do automatycznego podlewania roślin. A jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, możesz zainstalować elektroniczne drzwiczki dla kota. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Oprócz pojedynczych komponentów sprzedaje się również kompletne zestawy do nauki na różnym poziomie zaawansowania. Dla początkujących w robotyce firmy oferują zestawy do budowy robotów, a także pojazdów oraz zestawy uniwersalne. 

A Wy jak spędzacie wolny czas?

Total
0
Shares
_podobne artykuły