HTTP request, czyli jak komunikować się z API?
Ostatnia aktualizacja 16 listopada, 2022
Jeśli chcesz się skomunikować z serwisem, zapewne wykorzystasz do tego API. Podobnie jak w innych metodach komunikacji, API również posiada własne metody wymiany danych. W REST API komunikacja odbywa się za pomocą żądań http, czyli HTTP request. Do pobierania danych z API służy żądanie GET. Na czym to polega?
Sprawdź: Klawiatura do 500 zł
Na czym polega http request
Requesty HTTP to rodzaj komendy, który umożliwia dostęp do zasobów na serwerze. Komponenty adresu URL służą do złożenia żądania przez klienta. Prawidłowy request HTTP składa się z:
- Linii żądania – pierwszej linii w requeście, w skład której wchodzi: metoda, składnik ścieżki adresu URL i numer wersji HTTP.
- Serii nagłówków lub pól nagłówka HTTP – zawierają informacje, na podstawie których serwer decyduje o sposobie odpowiedzi na request.
- Treści komunikatu – będą to dane, które serwer ma przetworzyć. W zależności od typu żądania może to być np. zbiór danych w formacie JSON, dokument XML lub dowolny inny plik. Treścią komunikatu może być także dowolny ciąg znaków.
Zobacz: Gamedev
Składniki adresu URL
Adres URL składa się zazwyczaj z trzech lub czterech części. Należą do nich:
- Schemat – służy on do identyfikacji protokołu, za pomocą którego uzyskuje się dostęp do treści z internetu. Będzie to HTTP (bez certyfikatu SSL) lub HTTPS (z certyfikatem SSL).
- Host (gospodarz) – nazwa służy do identyfikacji miejsca przechowywania zasobu.
- Ścieżka – służy o identyfikacji konkretnego zasobu przechowywanego u hosta.
- Ciąg zapytania – może wystąpić po ścieżce i służy dostarczeniu dodatkowych informacji, np. parametrów wyszukiwania.
Podstawowe narzędzie do pracy z requestami
Do podstawowych narzędzi w komunikacji z serwerami używa się programu cURL.
cURL jest napisany w języku C i wykorzystuje się go po stronie klienta. Służy do wysyłania zapytań HTTP, umożliwia pobieranie z serwerów stron oraz plików i można go użyć także podczas wysyłania treści formularzy. Jeśli korzystasz z Linuxa to cURL może być domyślnie zainstalowany w dystrybucji, której używasz.
Aby dowiedzieć się więcej na temat pobierania danych z serwera obejrzyj powyższy film, który jest fragmentem kursu Junior IT Masterclazz. Zobacz szczegółową agendę na stronie kursu.