Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
architekt oprogramowania

Ile zarabia architekt oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2022

Architekt oprogramowania lub architekt IT to zawód dla osób, które chciałyby połączyć w swojej pracy tematy informatyczne z kwestiami biznesowymi. Złożoność stanowiska wymagająca różnych kompetencji przyczynia się do oferowania atrakcyjnych stawek wynagrodzeń. Na czym dokładnie polega to stanowisko? Ile zarabia architekt oprogramowania? Przeczytaj poniższy tekst.

Zobacz: Scrum Master

Kim jest architekt oprogramowania?

Architekt oprogramowania zajmuje się pracą nad systemami informatycznymi. Jego rola polega na definiowaniu wymagań projektowych, ich składowych, a także dba o wprowadzanie i usprawnianie działania całych systemów IT. Jego rola może się różnić w zależności od potrzeb danej firmy i rodzaju wytwarzanego oprogramowania. Większość kandydatów już wcześniej zajmowała się programowaniem, najczęściej fullstack, ale nie jest to jednak warunek konieczny.

Praca architekta oprogramowania podzielona jest na cztery obszary: projekt, infrastrukturę, API oraz integrację. Architekt IT może bezpośrednio brać udział w programowaniu, ale też może pracować głównie nad koncepcjami w zespołach badawczo-rozwojowych. Część koncepcyjna polega na gromadzeniu danych na temat projektu oraz przedstawianiu ich graficznie tak, aby programiści mogli wdrożyć system oraz rozpocząć testowanie. Zakres obowiązków może się różnić w zależności od oferty. Różne będzie również to, ile zarabia architekt IT.

Wymagania dotyczące tego stanowiska stanowią połączenie twardych umiejętności technicznych oraz kompetencji miękkich.

Wśród umiejętności technicznych wyróżnia się:

  • programowanie,
  • znajomość SOA i UML,
  • pracę nad projektem i modelowaniem architektury IT (praktyczna znajomość frameworków, tworzenie prototypów, baz danych, itd.),
  • wykorzystywanie narzędzi projektowych, np. Enterprise Architect lub ArchiMate, które służą do wizualnego modelowania.

Umiejętności miękkie przydatne na stanowisku architekta IT to:

  • podejmowanie współpracy z klientami biznesowymi,
  • komunikatywność i samodzielność,
  • myślenie analityczne.

Sprawdź: Platforma e-learningowa

Ile zarabia architekt oprogramowania?

Z uwagi na złożoność stanowiska, nie powinno dziwić, ile zarabia architekt oprogramowania. Średnie stawki podawane w ofertach oscylują wokół kwoty 16,3 tys. zł brutto. Najwyższe zarobki mogą sięgać pułapu 20 tys. zł brutto. Zarobki będą się różnić ze względu na poziom doświadczenia oraz zakres obowiązków i znajomość narzędzi koniecznych do pracy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły