Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
sprawdź ile zarabia programista w USA. Podajemy medianę zarobków

Programista w USA zarabia średnio 28 tys. zł

Ostatnia aktualizacja 6 czerwca, 2023

Nie wiesz ile zarabia programista w USA? Odpowiedź: średnio to 75 774 dol. w ciągu roku. Na polskie złotówki daje to 316 081,92 zł, czyli dokładnie 26 340,16 zł. Miesięcznie wychodzi więc ok. 26 tys. zł. Takie dane podaje serwis PayScale.com.

Z innych źródeł wynika, że kwota ta może się różnić – nawet znacząco.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Ile zarabia programista w USA?

Oczywiście zarobki zależą od doświadczenia. Według PayScale.com programista, który ma dopiero ok. 12 miesięcy doświadczenia lub mniej, czyli zajmuje stanowisko entry level, zarabia ok. 67 tys. dol. rocznie (280 tys. zł). Doświadczenie wynoszące od 1 do 4 lat (early career) pozwala na zarobki w granicach 73 tys. dol. (305 tys. zł), a osoby z doświadczeniem 5-9 lat zarabiają już 87 tys. dol. (363 tys. zł).

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Są też specjaliści zarabiający średnio 98 tys. dol. oraz 102 tys. dol., czyli odpowiednio 409 tys. zł i 425 tys. zł. To jednak osoby z doświadczeniem 10-19 lat, a także powyżej 20 lat. Zwykle programiści, którzy mają tak duże doświadczenie, zajmują stanowiska liderskie, np. zarządzając pracą niewielkich zespołów. Można więc powiedzieć, że część wynagrodzenia dotyczy wtedy umiejętności, które nie są ściśle związane z programowaniem.

ile zarabia programista w USA - zarobki

W Polsce mediana zarobków dla programistów to 20 500 zł (B2B) i 15 400 zł (umowa o pracę) , więc jest to wyraźnie niższa pensja niż w Stanach Zjednoczonych. Ale pamiętajmy, że koszty życia w USA również są wyższe, a w niektórych stanach – znacznie wyższe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo

Średnia pensja programistów w USA

Nie brakuje zestawień, z których wynika, że zarobki programistów w USA są jednak dużo wyższe. USNews.com podaje, że mediana zarobków w 2021 r. wynosiła 120 tys. dol. (501 tys. zł).

Sprawdź: Ile zarabia programista w Niemczech

Jednocześnie USNews.com umieszcza zawód programisty (software developer) na pierwszym miejscu w rankingu 100 najlepszych prac, jakie możesz wykonywać.

Warto dodać, że wysokie miejsca zajmuje tam sporo specjalizacji IT, co pokazuje, jak atrakcyjne są poszczególne zawody, i że naprawdę warto pracować w świecie technologii.

zarobki programisty w USA - średnie wynagrodzenie

Ranking zawiera jednak zarobki dotyczące 2021 r., więc można powiedzieć, że jest nieaktualny. Glassdoor.com również oferuje informacje o wynagrodzeniach programistów (zrzut powyżej). W tym serwisie aktualizacje były wprowadzane we wrześniu 2022 r., a programista w USA zarabia średnio 95 238 dol. rocznie (ok. 397 719,13 zł), czyli 33 143 zł.

Co ciekawe, najwięcej programistom płacą w USA takie firmy jak Meta, ClodRay, Google, Tencent i Twitter. W sektorze IT można naprawdę nieźle zarobić.

Według danych z maja 2022 roku opublikowanych przez Bureau of Labor Statistics, średnie roczne wynagrodzenie dla programistów wynosi 132 930 dol., co w przeliczeniu daje 554 375,92 zł. czyli miesięcznie 46 197 zł.

BLS przewiduje, że do 2031 roku sektor rozwoju oprogramowania wzrośnie o 26%, co przełoży się na ok. 370 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania o 15% ma w tym czasie wzrosnąć sektor związany z ogólnymi pracami komputerowymi.

Czytaj więcej:

Feedback – co to jest SPINKA?

CGI – co to jest i czy można na tym zarobić

Kali Linux – testy penetracyjne dla każdego?

Pętla for…in w programowaniu obiektowym

Co to jest asertywność w kontekście informacji zwrotnej?

Total
0
Shares
_podobne artykuły