Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co to znaczy IRL

IRL, czyli jak w prawdziwym życiu. Poznaj kontekst użycia

Ostatnia aktualizacja 18 września, 2023

Jeśli korzystasz z komunikatorów internetowych, być może spotkałeś się z frazami, których początkowo nie umiałeś rozszyfrować. Jednym z często używanych w internetowym slangu skrótów jest “IRL”. Co znaczy ten skrót i kiedy go stosować?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Pokolenie Z zmieni rynek pracy?

IRL – co to znaczy?

IRL to skrót od angielskiego wyrażenia “in real life” czyli “w prawdziwym życiu”. Jest on używany zwykle w celu odróżnienia działań, sytuacji lub relacji, które mają miejsce w świecie rzeczywistym od tych, które odbywają się wirtualnie lub online. 

Na internetowych czatach skrót często stosuje się porównując coś opisywanego w internecie z rzeczywistością a także w odniesieniu do hobby, pracy lub aktywności, które odbywają się poza światem wirtualnym. Możesz powiedzieć, że grasz w piłkę nożną z przyjaciółmi IRL lub że pracujesz w biurze IRL, co oznacza, że twoje aktywności są wykonywane w świecie rzeczywistym, a nie online.

definicja IRL dictionary
źródło : www.dictionary.com

Wyjaśnienie zwrotu IRL znaleźć możemy też w słowniku Webstera.

definicja IRL słownik Webstera

IRL – skąd wziął się skrót?

Zwrot IRL pojawiał się już na pierwszych komunikatorach internetowych w latach 90., gdzie użytkownicy chcieli pozostać anonimowi i nie podawali swoich imion i nazwisk czy zdjęć. Nawiązując wirtualne znajomości, pojawiła się potrzeba odróżnienia życia online od życia poza siecią. Skrót IRL używany był wówczas jako odniesienie do życia poza internetem. Na przykład podając swój prawdziwy wiek, powiedziałbyś “Mam 20 lat IRL”.

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, anonimowość użytkowników sieci była coraz mniejsza, a co za tym idzie, zmieniło się wiele w sposobie komunikacji – w tym używanie skrótu IRL. Obecnie zwrot ten jest często stosowany, by pokazać przeciwieństwa między światem wirtualnym a rzeczywistością poza internetem. Używa się go na przykład w kontekście spotkań “twarzą w twarz” z innymi ludźmi, czy też w odniesieniu do działań, które mają miejsce poza światem wirtualnym, takich jak hobby, sport czy praca. 

Me IRL

Znaczenie skrótu znalazło w ostatnich latach zastosowanie również w memach, tworząc popularny trend. Memy typu me IRL (ang. ja w prawdziwym życiu) są używane w humorystycznych kontekstach, aby porównać sytuacje online z tymi, które mają miejsce w rzeczywistości. 

Fraza me IRL zyskała popularność na portalu Reddit, gdzie pod subredditem r/me_irl powstała społeczność licząca dziś ponad 7 milionów użytkowników. Pojawiające się tam posty szybko zyskują na popularności a wielu użytkowników mocno utożsamia się z żartobliwym ukazywaniem rzeczywistości.

Poniższy post jest jednym z najpopularniejszych memów roku na me_irl.

Reddit mem

Jak używać skrótu?

Zasady komunikacji w internecie nie narzucają nam sztywnych reguł, więc również w przypadku stosowania skrótów mamy dużą dowolność. Skrót IRL pochodzący bezpośrednio od wyrażenia “in real life” a więc “w prawdziwym życiu” czy też “w rzeczywistości”, możemy zapisywać małymi lub dużymi literami, a także swobodnie wplatać je w wiadomości w języku polskim. Mimo że wyrażenie pochodzi z języka angielskiego, będzie zrozumiałe dla większości użytkowników internetowych komunikatorów. 

Skrótu możesz używać:

  • Pisząc o sytuacjach i faktach związanych z twoim życiem poza siecią np. “IRL jestem programistą”
  • Porównując coś opisanego w internecie z rzeczywistością np. “Dobrze rozmawiało nam się na Facebook’u, nie wiem jak będzie IRL”
  • W odniesieniu do spotkań na żywo – “Spotkajmy się IRL”

Więcej przykładów użycia zwrotu znajdziesz w filmie.

Teraz już wiesz, jak stosować skrót IRL! Warto znać również inne popularne skróty jak TBH czy NSFW.

Total
0
Shares
_podobne artykuły