Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

IT Consultant – na czym polega ta rola?

Ostatnia aktualizacja 10 sierpnia, 2022

IT Consultant to zwykle pierwsza osoba, z którą kontaktuje się klient, decydując się na skorzystanie z usług firmy informatycznej. Konsultant IT może łączyć kompetencje na styku biznesu i zarządzania, co pozwala na szeroką orientację w zakresie doradzania nie tylko klientowi końcowemu, ale też zespołowi programistycznemu w trakcie prac nad projektem. Kim dokładniej jest IT Consultant?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Architekt IT

IT Consultant – czym się zajmuje?

Konsultant IT odpowiada za wsparcie w zarządzaniu firmą i pomoc merytoryczną w zakresie wykorzystywanej technologii. Do jego zadań należy analiza bieżących procesów i dobór odpowiednich rozwiązań informatycznych. Po przeprowadzeniu analizy potrzeb ustala harmonogram projektu, jednocześnie cały czas pośrednicząc w rozmowach między klientem a programistami. IT Consultant zajmuje się także wdrożeniami oraz aktualizacjami oprogramowania.

Kompetencje konsultanta IT

Z uwagi na duży kontakt z różnymi ludźmi, ale też odpowiedzialność techniczną, konsultant IT musi łączyć kompetencje miękkie z wiedzą merytoryczną. Szeroki kontakt z różnymi osobowościami będzie wymagał komunikatywności, ale też asertywności. To istotne cechy, które umożliwią sprawną współpracę i rozwiązywanie możliwych sporów. 

Jednocześnie osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wykazać się aktualną wiedzą w zakresie technologii i jej bieżących postępów. Dodatkowo powinna posiadać kompetencje umożliwiające przeprowadzanie napraw technicznych i wykazywać się dbałością o detale.

W związku z tym konsultant IT musi sprawnie zarządzać procesami i czasem, charakteryzować się krytycznym myśleniem, a także gotowością do holistycznego zajęcia się bieżącymi zadaniami.

Zobacz: Wypalenie zawodowe grafika

Jak zostać konsultantem IT?

Jedną z oczywistych ścieżek są studia informatyczne, które jednocześnie nie są koniecznością, aby móc pracować w zawodzie. Często bardziej aktualna i lepiej wyselekcjonowana wiedza występuje w branżowych szkoleniach i kursach związanych z konkretną specjalizacją. 

Kandydaci mogą wybierać wśród oferty szkoleń związanych z bezpieczeństwem systemów informatycznych, czy też zarządzania projektami. Jeśli jednak masz już doświadczenie w pracy w IT, które obejmuje zarządzanie projektami lub pracę przy wytwarzaniu oraz utrzymaniu oprogramowania, możesz rozpocząć aplikowanie na wybrane oferty pracy. Sprawdź poniżej aktualne ogłoszenia z branży.

Total
0
Shares
_podobne artykuły