Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it

Jak Polacy chcą się przebranżawiać do IT?

Ostatnia aktualizacja 23 maja, 2022

Przeglądając różnego rodzaju oferty pracy, ludzie widzą, ile zarabiają programiści. Nasz portal zlecił badanie dotyczące przebranżawiania się Polaków do IT, a w niniejszym tekście wskażemy, jak chcą to robić.

Z jakich zawodów Polacy chcą przebranżawiać się do IT?

Wiele osób narzeka obecnie na swoją pracę, co jest wynikiem popandemijnych zawirowań, ale też szybko rosnącej inflacji, za którą nie nadążają zarobki. Ludzie chcą zarabiać więcej, zabezpieczyć siebie i rodzinę przed podwyżkami cen.

Na poniższej grafice prezentujemy informacje o miejscu pracy respondentów i ilości chcących przebranżowić się do IT.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-branże
Kliknij obrazek, aby go powiększyć.

Najwięcej jest wśród nich pracowników administracji, Handlu, Przetwórstwa i budownictwa.

Ciekawe jest to, że aż 91 proc. badanych chcących zmienić zawód ma stałą pracę, własną działalność lub dłużej pracuje u jednego pracodawcy. Tylko 7 proc. badanych pracuje dorywczo, a 2 proc. jest na urlopie wychowawczym.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-sytuacja-zawodowa

Ciekawie też rozkłada się poziom dochodów netto respondentów, którzy deklarują chęć zmiany pracy na IT. Najwięcej chętnych na zmiany jest w grupie zarabiającej od 3 do 4 tys. zł netto (29 proc.), 17 proc. zarabia od 2 do 3 tys. zł netto, a na trzecim miejscu są osoby zarabiające 4-5 tys. zł netto (16 proc.).

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-dochody

Jeśli chodzi o parytet płci, to jest on niemal równy. Mężczyźni deklarujący chęć przebranżowienia wyprzedzili panie o 2 punkty procentowe (51:49). Jednym słowem nie ma tu wyraźnego podziału, gdyż o lepszych zarobkach i nowych wyzwaniach marzą zarówno panie, jak i panowie.

Zobacz: Polacy chcą pracować w branży IT, ale stawiają warunki

Jak Polacy chcą się przebranżawiać do IT?

Barierą w przebranżawianiu się do IT jest wykształcenie i wiedza. Osoby uczące się w klasach informatycznych, studiujące kierunki związane z IT stoją na zdecydowanie lepszej pozycji, gdyż z branżą są obeznani na co dzień. Wszyscy inni muszą tę wiedzą posiąść i nabierać doświadczenia w jej wykorzystaniu, a to poskutkuje zdobyciem wysoko płatnej pracy.

„Najpopularniejszymi formami edukacji są bezpłatne kursy/tutoriale oraz książki/e-booki – nieco ponad połowa respondentów deklaruje, że zamierza korzystać z tych form zdobywania wiedzy, a około 26-30 proc. już to robi” – można przeczytać w raporcie „Badanie potencjału przebranżowienia się Polaków do IT”, przygotowanego przez ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code.

W badaniu zadano m.in. pytanie „W jaki sposób masz zamiar zdobywać/zdobywasz wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w branży it?” Poniższy wykres prezentuje najpopularniejsze odpowiedzi.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-sposoby-edukacja

Za darmo, czy jednak płacić?

Odpowiedziami powtarzającymi się najczęściej były:

  • Bezpłatne kursy i tutoriale.
  • Książki i e-booki.

Wskazuje to, że ludzie, chcąc się przebranżowić wolą zdobyć wiedzę z darmowych źródeł. Korzysta z nich odpowiednio 30 i 25 proc. badanych. Co ważne, 56 i 55 proc. z pytanych zamierza z nich skorzystać.

Badani nie wykluczają płacenia za wiedzę, jeśli spodziewają się wyraźnie lepszych zarobków. Płatne szkolenia i warsztaty online, nagrania płatnych kursów e-learningowych i płatne warsztaty stacjonarne wykorzystywane są obecnie przez odpowiednio 15, 19 i 13 proc. respondentów. Zamierza z nich skorzystać w kolejności 54, 48 i 46 proc. pytanych.

Zaledwie 7 proc. badanych zadeklarowało, że uczęszcza na studia dzienne. Popularne są też studia wieczorowe lub zaoczne. Z tej formy skorzystać chce co trzeci badany.

Darmowych i płatnych materiałów dostępnych w internecie jest bardzo dużo. Część z nich jest niezwykle wartościowa, dobrze przygotowana, poparta przykładami i propozycjami ćwiczeń. Niestety są i takie, które nastawione są na przyciągnięcie potencjalnych użytkowników, ale nie oferuje zbyt dobrze przygotowanej porcji wiedzy. Część materiałów może być też przestarzała, gdyż dotyczy starszych wersji frameworków, języków programowania, czy bibliotek.

Aby odsiać te słabsze, warto pytać bardziej doświadczonych w programowaniu, aby polecili lub sprawdzili kursy, tutoriale, e-booki, czy książki. Oni zapewne doradzą takie, które przystają do obecnych czasów i technologii będących w użyciu.

Zachęcamy do lektury innych tekstów na Enter The Code pod hasłem przebranżowienie do IT. Publikujemy w nich kolejne, równie interesujące szczegóły.

Zobacz: Ile Polacy chcą wydać na edukację, aby pracować w IT?

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code, zostało wykonane na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły