Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak się przebranżowić na it

Polacy chcą pracować w branży IT, ale stawiają warunki

Ostatnia aktualizacja 21 maja, 2022

Jak się przebranżowić na IT? I dlaczego warto? Poznaj wyniki naszego autorskiego badania z maja 2022 r.

Polaków kuszą lepsze zarobki, możliwość pracy zdalnej, ale też nowe wyzwania. Co jednak sprawia, że nie przebranżawiają się do IT? Przede wszystkim brak czasu na naukę, ale też zbyt wysokie ceny kursów.

Jak się przebranżowić na IT. Wyniki badania są bardzo ciekawe

Zrealizowaliśmy autorskie badanie w gronie 1025 osób z Polski. Wnioski? Polacy chcą pracować w IT – zdecydowanie! Aż 9% ankietowanych deklarowało, że zamierza zmienić obecną pracę na taką w IT w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dalej, 8% przyznało, że zrobi to w ciągu dwóch lat, a 4% – w ciągu trzech lat. Poza tym 39% badanych stwierdziło, że nie wyklucza zmiany, jednak nie potrafi jeszcze sprecyzować w jakim okresie.

Co sprawia, że Polacy chcą pracować w IT? Przede wszystkim lepsze zarobki – tak deklarowało 83% ankietowanych. Jak widać w głowach Polaków utrwaliło się już, że specjaliści IT mogą liczyć na wysokie zarobki.

Bardzo dużo osób ceni też branżę IT za pracę zdalną i elastyczne godziny pracy – oto dlaczego chcemy pracować w IT:

jak się przebranżowić na it

Co stoi na drodze?

Choć zainteresowanie jest spore, to jednak większość Polaków ma problem z przebranżowieniem się. Główny powód to brak czasu. Jeśli ktoś ma już pracę, a także obowiązki domowe, często nie ma zbyt wielu “wolnych godzin”, które mógłby przeznaczyć na naukę nowych umiejętności. Nie dziwi więc, że 40% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że to brak czasu jest tym, co najbardziej powstrzymuje ich przed przebranżowieniem się do IT.

Zobacz też: Jak się przebranżowić na informatyka

Dalej, 16% uważało, że ceny kursów są zbyt wysokie, a 11% nie miało przekonania, czy aby nauka się opłaci. To zrozumiałe – raczej nikt nie chciałby inwestować czasu i pieniędzy w edukację, by później okazało się, że i tak nie znajdzie upragnionej pracy w IT.

Co najbardziej powstrzymuje cię przed przebranżowieniem się do IT?

jak się przebranżowić na it

Co ciekawe, Polacy, jeśli mieliby się już przebranżowić, to nie chcą pracować jako programista. A przynajmniej nie w większości.

Jak się przebranżowić na IT: chcemy być testerami!

Programista zajął dopiero 3. miejsce w badaniu, z wynikiem 22% głosów. Więcej, bo 26% osób chciałoby przebranżowić się na analityka danych, natomiast aż 34% wskazało testera oprogramowania.

Polacy są świadomi, że wysokie zarobki w IT to nie tylko programowanie. Jednocześnie nie mają też czasu, ale być może również predyspozycji, aby przebranżawiać się na programistę. Z tego powodu chętniej wybierają testera i analityka – to dwie specjalizacje, które również cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy. A także zarobki są tutaj bardzo wysokie.

Który z tych zawodów w branży IT interesuje cię najbardziej?

jak się przebranżowić na it

Zachęcamy do lektury innych tekstów na Enter The Code pod hasłem przebranżowienie do IT. Publikujemy w nich kolejne, równie interesujące szczegóły.

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code, na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły