Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak szukać pracy

Jak szukać pracy w IT? Rób to nie tylko przez ogłoszenia firm

Ostatnia aktualizacja 1 czerwca, 2023

Początek 2023 roku nie był zbyt spokojny nawet w polskiej branży IT. Wiele firm decydowało się na zwolnienia, a na rynku pracy powiało chłodem przez rozprzestrzeniający się hiring freeze. Jest więc oczywiste, że taka sytuacja dokłada znacznych trudności osobom poszukującym pracy, dlatego warto przygotować plan uwzględniający możliwości, które mogą być ukryte. Jak szukać pracy w IT, jeśli “nie widać” jej na spodziewanych kanałach informacyjnych?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak znaleźć płatny staż w IT?

Ukryty rynek pracy

Przeglądanie ogłoszeń na portalach pracy jest zazwyczaj głównym sposobem poszukiwania zatrudnienia, szczególnie wśród kandydatów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Jeśli ktoś myśli o pracy w konkretnym miejscu, może także zajrzeć do zakładki “Kariera” na stronie firmy.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że to, jakie spotykamy ogłoszenia i ile ich widać nie jest 100-procentowym odzwierciedleniem dostępności pracy na rynku. Istnieje jeszcze dużo innych opcji, które określa się ukrytym rynkiem pracy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy firmy nie ogłaszają zewnętrznie zapotrzebowania na konkretnych specjalistów, choć praca dla nich jest.

Dlaczego? Powody są różne. Przykładowo, firma mogła jeszcze nie zdążyć opublikować ogłoszenia lub przeprowadza wyłącznie wewnętrzną rekrutację. Może również polegać na poleceniach pracowników(-czek). Nie oznacza to jednak, że całkowicie zewnętrzny kandydat(ka) nie ma szansy. Musi jednak wykazać się większą inicjatywą. Zatem jak szukać pracy w IT w takim przypadku?

Jak szukać pracy w IT poza ogłoszeniami?

Postaw na research i kontakt bezpośredni

Wykonaj research firm, które mogą posiadać działy z interesującymi cię stanowiskami. W miarę możliwości zgromadź jak najwięcej informacji oraz kontakty do osób decyzyjnych i przygotuj odpowiednią wiadomość wraz z dokumentami. Stwórz CV dopasowane do działu, w którym chciał(a)byś pracować. W tym przypadku wyjątkowo nie rezygnuj z krótkiego listu motywacyjnego. Opisz w nim, w czym się specjalizujesz i jakie to ma punkty styczne z firmą, do której właśnie aplikujesz.

Teraz przyszedł czas na wiadomość. Co zawrzeć w takim mailu? Pod żadnym pozorem nie zostawiaj pustej wiadomości z załącznikami lub lakonicznego stwierdzenia o załączeniu CV. Pamiętaj, że zwracasz się do człowieka, który musi uznać, że warto otworzyć twoje dokumenty. Napisz zwięźle, lecz konkretnie kim jesteś, czym chciał(a)byś się zająć oraz dlaczego uważasz, że możesz wnieść tym sporą wartość dla firmy. Podziękuj z góry za poświęcony czas i wyraź prośbę o informację zwrotną.

Moc sieci kontaktów

Na LinkedInie można znaleźć mnóstwo wpisów od osób, które znalazły wymarzoną pracę dzięki swojej sieci kontaktów. Przygotuj rzetelnie swój profil, zaproś do grona znajomych wszystkie osoby, z którymi kiedyś zdarzyło Ci się współpracować. Ogłoś, że jesteś otwarty(-a) na nowe wyzwania zawodowe i udzielaj się w branżowych dyskusjach.

Eventy branżowe

Niektóre z branżowych imprez wydzielają część programu dla firm, które podczas wydarzenia mogą rozmawiać z potencjalnymi kandydat(k)ami. Ponadto za każdym razem masz możliwość nawiązania cennych kontaktów, które w dalszej perspektywie mogą zaowocować przy okazji szansą na nową pracę.

Czytaj więcej:

Mapa empatii w formułowaniu feedbacku

Syndrom oszusta – 5 sposobów na eliminację

Framework to struktura dla aplikacji

Docker to otwarte środowisko tworzenia aplikacji

CSS to kaskadowe arkusze stylów

Total
0
Shares
_podobne artykuły