Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak zacząć programować

Jak zacząć programować?

Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia, 2023

Programowanie staje się coraz bardziej popularne, a branża IT sukcesywnie rośnie. Ciężki rok 2022 tego nie zmienił i mimo popandemicznych trudności, wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji, branża IT nadal notowała wzrosty wynagrodzeń. Jeśli zastanawiasz się, czy wobec tych okoliczności wciąż warto inwestować czas w naukę programowania, to tak, jak najbardziej warto. Z tego tekstu dowiesz się, jak zacząć programować i zdobyć pierwszą pracę jako programista.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Python Developer – kim jest i ile zarabia?

Jak zacząć programować? Zacznij od łatwego języka

Już wiesz, że chcesz zostać programist(k)ą, ale prawdopodobnie nie wiesz, od czego zacząć. Języków programowania jest mnóstwo, a wiele z nich wymaga dość zaawansowanej wiedzy, aby stworzyć w pełni działający program. Jednak istnieją też takie, które cechują się nastawieniem na łatwość wykorzystania, a przy tym są przeznaczone do wszechstronnych zastosowań. 

Python

  • Czytelność i prostota składni – w opinii niektórych programistów wcięcia zamiast klamr do oddzielania bloków kodu są bardziej czytelne.
  • Wieloparadygmatyczność – w Pythonie wykorzystuje się różne paradygmaty programowania: obiektowe, proceduralne, czy też funkcjonalne. Wpływa to na większą elastyczność zastosowań.
  • Popularność w analityce – Python jest językiem wykorzystywanym w analizie danych i uczeniu maszynowym. To specjalizacje notujące w ostatnich latach wzrost popularności, a więc pojawia się coraz więcej ogłoszeń o pracy.

Zobacz: Kurs Python – 5 darmowych źródeł nauki

JavaScript

  • Relatywnie łatwy do nauki – JavaScript cechuje się stosunkowo prostą składnią, co sprawia, że jest jednym z lepszych wyborów dla początkujących programistów.
  • Interoperacyjność – JS jest językiem skryptowym. Wraz z HTML-em i CSS-em wchodzi w skład szkieletu wielu stron internetowych.
  • Integracja z innymi technologiami – JavaScript może współpracować m.in. ze środowiskami uruchomieniowymi, np. Node.js, który pozwala uruchomić JS poza przeglądarką. Ponadto współpracuje z bibliotekami i frameworkami, np. React, Angular czy też Vue.js, które ułatwiają budowanie aplikacji webowych.

Gdzie uczyć się programowania?

Istnieje wiele wartościowych platform kursowych, z których można czerpać wiedzę na temat programowania. Zazwyczaj ceny kursów są dość przystępne, szczególnie w porównaniu do bootcampów. Możesz przejrzeć ofertę następujących platform:

Zanim jednak wydasz jakiekolwiek pieniądze, możesz wykorzystać materiały dostępne w sieci za darmo. To zazwyczaj kursy na stronach internetowych tworzone przez entuzjastów i praktyków danego języka, które zawierają obszerne wyjaśnienia krok po kroku wraz z zadaniami. W przypadku Pythona polecamy Real Python, a jeśli zechcesz pójść w stronę programowania webowego, sprawdź JavaScript.info.

Oprócz tego masz do dyspozycji również wiele grup tematycznych i fora internetowe, a także serwis społecznościowy StackOverflow. Znajdziesz na nim odpowiedzi na wszelkie frapujące Cię pytania na temat problemów, które napotkasz podczas pisania własnego kodu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły