Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak-zostac-informatykiem-umejetnosci-zarobki

Jak zostać informatykiem?

Ostatnia aktualizacja 14 września, 2022

Spora część ludzi chcących się przebranżowić do IT zastanawia się, jak zostać informatykiem? Co ważne, informatyk to nie programista i na odwrót. Czym zatem zajmuje się informatyk i jak nim zostać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022. Dodaliśmy informację na temat ścieżki rozwoju informatyka.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Prezent dla informatyka – 7 praktycznych propozycji

Informatyk – co robi, czym się zajmuje?

Osoba na stanowisku informatyka zazwyczaj ma sporą ogólną wiedzę z dziedziny informatyki. Zna się na sprzęcie, a także jego modyfikacji i naprawach, systemach operacyjnych, sieciach, administracji i oprogramowaniu. Nie są jej obce sprawy związane z cyberbezpieczeństwem.

Zazwyczaj jest podstawą działu IT, w którym zajmuje się utrzymaniem sprawnego działania sprzętu, sieci i oprogramowania w firmie. Tworzy i wdraża procedury związane z obsługą komputerów, peryferiów, sieci, a także szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Prowadzi szkolenia dla pracowników z zasad panujących w firmie i dotyczących obsługi sprzętu i sieci. Podobnie w przypadku oprogramowania, korzystania z poczty i reagowania na próby wyłudzania haseł itp.

Jak zostać informatykiem?

Informatykiem można zostać na różne sposoby. Najlepszą drogą jest wykształcenie kierunkowe informatyczne. Można zrobić kursy lub policealną szkołę na kierunku Technik Informatyk. Można być genialnym samoukiem, który dodatkowo ukończy kursy lub testy potwierdzające jego wiedzę i umiejętności.

Trzeba też lubić sprzęt komputerowy, być na bieżąco z najnowszymi trendami, informacjami o podzespołach, systemach operacyjnych, oprogramowaniu, cyberbezpieczeństwie. W tym fachu ważny jest samorozwój i pogłębianie swojej wiedzy na tematy związane z szeroko pojętą informatyką.

Zobacz: Przebranżowienie na IT – najpopularniejsze metody

Ile zarabia informatyk?

Mając odpowiednią wiedzę, predyspozycje i potwierdzenia umiejętności dość łatwo jest znaleźć pracę jako informatyk. Niemal każda nowoczesna firma potrzebuje informatyków zatrudnionych na stałe lub dochodzących. Ci drudzy pracują w pewnym sensie 24 godziny na dobę, gdyż muszą reagować na każde zgłoszenie klienta i naprawiać powstałe problemy.

Początkujący informatyk Junior może liczyć na zarobki w okolicach 3 000 zł netto. Z czasem, gdy nabierze doświadczenia i wiedzy, może w przypadku informatyka seniora zarabiać nawet powyżej 10 000 zł netto.

Informatyk – jak wybrać ścieżkę rozwoju i nie żałować

Kończąc studia lub technikum informatyczne, absolwent ma do wyboru kilka ścieżek zawodowych, w których może się rozwijać. Wykształcenie kierunkowe daje solidne podstawy do pogłębiania specjalistycznej wiedzy związanej z programowaniem lub utrzymaniem architektury sieciowej. Jak podjąć decyzję?

Aby zwiększyć szansę na to, że obrany kierunek okaże się być tym satysfakcjonującym, przejrzyj bieżące oferty pracy, żeby sprawdzić, co aktualnie jest na topie. Warto wziąć pod uwagę popularność danych języków programowania i technologii, które pojawiają się w ofertach pracy. 

Zanim skorzystasz z płatnych kursów, przejrzyj materiały dostępne za darmo. Wielu praktyków a zarazem pasjonatów tworzy całe serwisy na temat wybranej technologii czy języka, dzieląc się wiedzą bezpłatnie lub w ramach dobrowolnego wsparcia. 

W trakcie realizowanej ścieżki poszerzania umiejętności bierz udział w wydarzeniach tematycznych. Mogą to być warsztaty, webinary czy nawet hackathony. Często takie imprezy łączy się z możliwością nawiązywania branżowych kontaktów, a także zdobycia nowej pracy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły