Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak zostać programistą od zera

Jak zostać programistą od zera – zbuduj przewagę

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Choć branża IT skupia wielu specjalistów z różnorodnych kategorii, to programiści są nadal najbardziej poszukiwanymi z nich. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (listopad 2022) luka dotyczy aż 147 tys. specjalistów IT w Polsce, aby móc porównać ich udział do liczby pracujących w całej Unii Europejskiej. Wiele osób na początku swojej ścieżki w branży zastanawia się, jak zostać programistą od zera i jak najszybciej znaleźć pracę. Jak wygląda aktualna sytuacja?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Trzeba uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale także w dużą dawkę samozaparcia. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że największa liczba ogłoszeń dotyczyła stanowisk dla midów (53,2%). Jednocześnie polepsza się sytuacja juniorów. Ogłoszenia dla tej grupy stanowiły 19,8% spośród reszty, co dało wzrost o 12 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku. Zwiększają się więc szanse na łatwiejszy start w branży, ale konkurencja wśród początkujących kandydatów jest i tak duża. Można jednak zwiększyć swoje szanse. W jaki sposób?

Zobacz: Ile zarabia grafik?

Jak zostać programistą od zera? Zrobisz to w kilku krokach

Research typów programowania

Jeśli jesteś w miejscu, w którym dopiero zastanawiasz się nad tym, jak zostać programistą od zera, ale właściwie nawet nie wiesz, od czego zacząć, dowiedz się najpierw jakie masz możliwości kariery. 

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Programowanie to szerokie pojęcie, które mieści w sobie specjalistów zajmujących się m.in. frontendem, backendem, devopsem, czy też tematami cybersecurity. Można również zająć się zagadnieniami związanymi z programowaniem niskopoziomowym, wykorzystywanym w projektowaniu systemów embedded. 

Sprawdź zapotrzebowanie na specjalistów IT z różnych kategorii

Kiedy już wybierzesz specjalizację, która interesuje Cię najbardziej, sprawdź aktualne zapotrzebowanie na programistów w tej kategorii. Weź pod uwagę dostępność ogłoszeń dla początkujących, a także konieczność dostosowania swoich planów oraz oczekiwań do bieżących możliwości. Bardzo możliwe, że będziesz musiał(-a) niektóre plany odłożyć w czasie i zainteresować się specjalizacjami łatwiejszymi na start (testing lub frontend).

Tutoriale i darmowe materiały dostępne w sieci

W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych materiałów do nauki. Warto stworzyć sobie bazę stron z kursami i wybrać najbardziej odpowiednie oraz oczywiście zacząć je przerabiać. Tylko w praktyce można się przekonać, czy kursy spełniają oczekiwania i czy wybrany język programowania odpowiada nam na start. Jeśli zaczniesz np. od JavaScriptu, możesz skorzystać ze strony podstawyjs.pl.

Przygotuj pierwsze projekty

Warto w oparciu o kursy przygotować kilka projektów, które opublikujesz na GitHubie lub GitLabie. Link do swojego profilu zamieść w CV w ramach zaprezentowania portfolio dotychczasowych umiejętności. Zwiększysz dzięki temu szansę na zatrudnienie.

Nawiąż kontakty z rekruterami i zadbaj o networking

Myśląc o pracy w IT, zadbaj o zdobycie znajomości z branży, które pomogą Ci się rozwinąć. Uczestnicząc w hackathonach, targach pracy, a także innych eventach branżowych zwiększasz swoje szanse na zostanie zauważonym(-ną). Jednocześnie to również okazja do pogłębiania swoich kompetencji, nie tylko tych ściśle technicznych. Nawiązywanie relacji to mimowolny trening kompetencji miękkich, a te są coraz bardziej cenione w branży IT.

Zobacz: Jak zostać informatykiem?

Czy warto wziąć udział w bootcampie lub opłacić inne kursy?

W tym przypadku nie ma jedynej słusznej drogi. Możesz od razu zacząć od płatnych opcji nauki i możliwe, że od razu uznasz, że była to doskonała decyzja. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że będąc początkującym kandydatem(-tką), będziesz mieć trudność z wyborem najlepszej dla siebie ścieżki rozwoju. Dlatego bezpieczniej jest sprawdzić na darmowych materiałach, czy dana specjalizacja w ogóle Ci odpowiada. My polecamy, aby najpierw wykorzystać dobrodziejstwo darmowo dostępnej wiedzy i dopiero po ukierunkowaniu się sięgnąć po płatne kursy lub bootcamp. Dając sobie ten czas, zwiększasz również swoje możliwości późniejszej oceny merytoryki kursów i będziesz umieć trafniej dobierać je do swoich potrzeb.

Total
0
Shares
_podobne artykuły