Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak zrobić stronę html

Jak zrobić stronę internetową w HTML-u?

Ostatnia aktualizacja 22 marca, 2023

Chcesz rozpocząć pracę w IT i widzisz się we frontendzie? Na początku drogi web developera będziesz się uczyć m.in., jak zrobić stronę – HTML to podstawa. Aby ruszyć dalej, musisz opanować podstawową strukturę znaczników. W poniższym tekście przeczytasz, jak się za to zabrać.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Umiejętności do CV

Jak zrobić stronę – HTML krok po kroku

Stworzenie najbardziej podstawowej strony internetowej w HTML-u jest bardzo proste. Oczywiście nie będzie ona wyglądać akceptowanie dla dzisiejszych standardów tworzenia witryn, jednak jest to już pierwszy krok do pogłębiania wiedzy w zakresu web developmentu. 

Aby stworzyć stronę internetową w HTML-u, należy wykonać kilka kroków:

  • Wybierz edytor kodu:

Możesz wybrać dowolny edytor kodu, który pozwoli Ci na tworzenie plików HTML. Dobre edytory kodu dla początkujących to między innymi: Notepad++, Sublime Text lub Visual Studio Code. Każdy z nich zawiera kolorową składnię i jest darmowy.

  • Stwórz plik HTML:

Utwórz nowy plik w edytorze kodu i zapisz go jako plik HTML z rozszerzeniem .html. Jest to to podstawowy element strony internetowej, który jest interpretowany przez przeglądarkę internetową.

  • Zdefiniuj strukturę strony:

W pliku HTML możesz zdefiniować strukturę strony, używając tagów HTML, takich jak <html>, <head> i <body>. Tag <html> definiuje początek i koniec dokumentu HTML, a tagi <head> i <body> definiują nagłówek i treść strony. Podstawowy kod będzie wyglądał następująco:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>Tytuł twojej strony</title>
</head>
<body>

</body>
</html>

Dalsza edycja strony internetowej – treść i style

  • Dodaj treść do strony:

Możesz dodać treść do strony, używając różnych tagów HTML, takich jak <h1> dla nagłówka, <p> dla tekstu, <img> dla obrazów, <a> dla linków itp.

  • Użyj styli CSS:

Aby nadać stronie atrakcyjny wygląd, możesz użyć styli CSS. CSS pozwala na zmianę koloru, czcionki, marginesów, tła itp. Style umieszcza się w sekcji nagłówka <head> lub w zewnętrznym pliku CSS, który jest odwoływany do pliku HTML.

  • Zapisz plik i wyświetl stronę:

Po ukończeniu tworzenia strony, zapisz plik HTML i otwórz go w przeglądarce internetowej, aby zobaczyć, jak wygląda Twoja strona. Możesz też opublikować stronę na serwerze, aby była dostępna dla innych użytkowników internetu.

Zobacz: Jak zostać informatykiem?

Przykładowy kod HTML strony internetowej

Bardzo podstawowa strona internetowa nie będzie wyglądać tak, jak współczesne witryny w sieci.  To dopiero punkt wyjścia do stworzenia bardziej złożonego projektu. Jak może wyglądać podstawowy, działający kod HTML do strony internetowej?

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>Moja strona internetowa</title>
	<style>
		body {
			background-color: lightblue;
		}
		
		h1 {
			color: white;
			text-align: center;
		}
	</style>
</head>
<body>
	<h1>Witaj na mojej stronie internetowej</h1>
	
	<p>To jest pierwszy paragraf.</p>
	
	<img src="obraz.jpg" alt="Moja fotografia">
	
	<a href="https://enterthecode.pl">Link do Enter The Code</a>
</body>
</html>
Total
0
Shares
_podobne artykuły