Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
junior-developer-czym-sie-zajmuje-zarobki-awans

Junior developer – czym się zajmuje, kiedy awansuje na poziom Mid?

Ostatnia aktualizacja 25 sierpnia, 2022

Junior developer, czyli po Polsku młodszy programista to zazwyczaj stanowisko dla osoby początkującej w branży IT, która zamierza pisać programy. Co powinny umieć osoby zainteresowane tym stanowiskiem? Kiedy mogą awansować na poziom Mid? Jak znaleźć pracę i ile można zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022. Dodaliśmy informację na temat zatrudniania juniorów w IT.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

W firmach rekrutujących programistów wyróżnia się trzy poziomy zaawansowania. Są nimi Junior, Mid i Senior. Przyjmowane są różne kryteria oceny umiejętności kandydatów, które je określają.

Sprawdź: Umiejętności techniczne przede wszystkim. Czego szukają pracodawcy?

Co powinien umieć Junior developer?

Od Junior developera wymaga się podstawowych umiejętności programowania w danym języku. Potrzebna jest również wiedza o podstawach baz danych, frameworkach, bibliotekach i innych przydatnych w pracy narzędzi.

Ocenia się też poziom umiejętności miękkich, gdyż rzadko zdarza się, że dana osoba będzie pracowała sama, bez konieczności komunikacji z zespołem.

Od kandydata na to stanowisko oczekuje się też, że wykaże się inicjatywą w podejmowaniu wyzwań, będzie dbał o podnoszenie kwalifikacji nie tylko w czasie pracy, ale i w swoim czasie wolnym.

Język angielski jest raczej koniecznością, gdyż bywa, że dokumentacja bywa dostępna w tym języku. Posługują się nim także współpracownicy z innych krajów. Mile widziana jest też znajomość innych języków obcych.

Awans z Junior developer na mid developer – kiedy?

Awans z poziomu Junior developer na Mid następuje wraz ze zdobywaniem przez daną osobę doświadczenia i wiedzy. Jednym zabiera to mniej, innym więcej czasu, ale przyjmuje się, że Mid developer ma za sobą co najmniej 2 do 4 lat doświadczenia w pracy w zespołach programistycznych i może pochwalić się skończonymi projektami.

Mid powinien potrafić pracować bez nadzoru, czyli mieć już wypracowaną dobrą organizację pracy. Liczy się też umiejętność ogarniania kilku zadań, w tym w różnych projektach, naraz. Jest też w stanie sam pokierować prostszymi projektami i mniejszym zespołem. Może kontaktować się z klientami w celu rozwiązywania problemów i prezentacji postępów prac.

Mid staje się także mentorem dla innych początkujących, pomaga im, dzieli się wiedzą.

Zarobki Junior developera

Początkujący programiści powinni także mieć świadomość tego, że zaczynają dopiero swoją karierę w tworzeniu oprogramowania. Dlatego też powinni wykazać się rozsądkiem przy aplikowaniu na stanowiska deweloperskie.

Według Raportu No Fluff Jobs w 2021 roku na stanowiskach Junior developer można było zarobić od 5,5 do 8 tys. zł brutto na umowę o pracę i około 6 do 10 tys. zł netto na umowę B2B.

Obecnie kwoty są zbliżone, lecz znaleźć można też oferty odstające od podanych o 20-30 proc. w górę i w dół, ale są one przeznaczone dla Juniorów z konkretną specjalizacją.

Sprawdź: Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior

Juniorzy w IT coraz większą reprezentacją specjalistów

Choć branża IT charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na różnego rodzaju specjalistów, to jeszcze do niedawna juniorzy borykali się z trudnościami związanymi z wejściem do tego sektora. Większość firm stawiała na specjalistów ze średnim lub dużym doświadczeniem, traktując trochę po macoszemu osoby, które dopiero rozpoczynały swoją ścieżkę.

Z badania No Fluff Jobs o kompetencjach w IT wynika, że reprezentacja początkujących w branży jest całkiem duża. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w ankiecie, znalazło się łącznie 22,5% juniorów i stażystów. To tylko kilka procent mniej od midów (30,7%), którzy niedługo obejmą wyższe stanowiska. 

Coraz więcej firm dostrzega, że zatrudnianie juniorów z zapewnieniem odpowiedniego przyuczenia może być dobrym rozwiązaniem wobec nadal dużych niedoborów programistów na rynku europejskim i światowym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły