Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
kobiety-w-it-zarobki-oczekiwania-finansowe

Kobiety w IT – zarobki i oczekiwania

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Kobiety w IT chcą zarabiać więcej. Są ambitne, chcą się szkolić, przebranżawiać i dlatego mają wyższe oczekiwania finansowe. Czwarta edycja raportu „Kobiety w IT 2023” firmy No Fluff Jobs pokazała różnice między obecnymi zarobkami, a także oczekiwaniami pracujących w tej branży Polek.

Zobacz – Kobiety w IT 2022 – najnowszy raport od No Fluff Jobs

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

„Z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs i Uniwersytet SWPS wynika, że kobiety stanowią obecnie w IT już niemal 38 proc. Dla porównania, w roku 2019 odsetek ten wahał się pomiędzy 8 a 10 proc. Aktualny odsetek Polek w branży cieszy. Wciąż jednak pokazuje, że wiele przed nami, by liczba kobiet i mężczyzn w niej wyrównała się. Zdarza się, że kobietom niekiedy brak odwagi, by porzucić dotychczasową pracę i przebranżowić się na ścieżkę nowych technologii. Badanie „Kobiety w IT” pokazało, że warto. 55 proc. specjalistek z IT podjęło pracę w sektorze po przebranżowieniu się. Ponad 70 proc. czuje się w pracy spełniona. Branża IT daje wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Warto uwierzyć w siebie i spróbować w niej swoich sił” – powiedziała Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO w No Fluff Jobs.

Kobiety w IT – zarobki

Według najnowszego raportu No Fluff Jobs “Kobiety w IT 2023” deklarowane zarobki kobiet w Polsce oscylowały przede wszystkim w przedziale 4501-7000 zł netto.

Jednocześnie 56,8% Polek zatrudnionych w branży IT jest zadowolona z aktualnego wynagrodzenia. Można stwierdzić, że to dużo, bo nieco ponad połowa. Jednak z drugiej strony niemal połowa nie może zadeklarować takiego

Dla porównania z raportu „Kobiety w IT 2022” wynikało, że w Polsce kobiety w IT zarabiają od 3,1 do 7 tys. zł netto.

Zobacz: Kobiety z Ukrainy w świecie IT

Kobiety decydują się na przebranżowienie lub rozpoczęcie kariery w IT z ciekawości, jak również z powodu, że sektor ten stawia spore wymagania, gdzie ambitne panie mogą się wykazać.

Mimo wysokich zarobków, jakie oferuje sektor IT, połowa z ankietowanych Polek deklaruje wyższe oczekiwania finansowe.

kobiety-w-it-zarobki-oczekiwania-finansowe NFJ

Kobiety w IT – oczekiwania finansowe

Wspomniany raport z 2022 roku wykazał, że ponad połowa kobiet pracujących w IT zarabia od 3,1 do 7 tys. zł netto. Ponad 20 proc. zarabia między 7,1 a 11 tys. zł netto. Około 10 proc. może liczyć na wypłaty powyżej 11 tys. zł netto. Nie są to niskie kwoty, zważywszy na inne branże, w których zatrudniane są panie.

Okazuje się jednak, że ambitne Polki oczekują wyższych zarobków i chciałaby otrzymywać miesięcznie od 9,1 do 11 tys. zł netto.

Raport z 2023 roku wskazuje, że niemal 20% respondentek z Polski chciałoby zarabiać 7001-9500 zł netto.

Co w branży IT cenią kobiety?

Raport z 2022 roku wyraźnie wskazuje, że w branży IT pociąga je między innymi stabilizacja. Często są to umowy o pracę wraz ze wszystkimi świadczeniami. Na umowach B2B lub innych muszą one załatwić sobie to samodzielnie. Taka forma zatrudnienia marzy się 80 proc. kobiet. Tylko 15 proc. wybrałoby kontrakt B2B, 3 proc. umowę zlecenie, a jedynie 0,5 proc. umowę o dzieło.

kobiety-w-it-zarobki-oczekiwania-finansowe NFJ co pomaga w podjęciu pracy

Jak jednak pokazują dane wewnętrzne portalu No Fluff Jobs, w branży IT w 2021 roku aż 75 proc. ogłoszeń opublikowanych na stronie dotyczyło tej formy zatrudnienia.

Przebranżowienie drogą do IT

Raport “Kobiety w IT 2022” wskazuje też, że kobiety lubią wyzwania i nie straszne jest im przebranżowienie. Ponad połowa Polek, które podjęły pracę w IT w ostatnim czasie, przebranżowiło się z innych sektorów.

Decyzję o wybraniu branży IT aż 71 proc. badanych podjęło po informacjach o zwiększonym zapotrzebowaniu na specjalistów IT. Dodatkowo wpływ miały ilość dostępnych bezpłatnych i płatnych materiałów on-line, a także fakt, że inne kobiety radzą sobie w IT nie gorzej od mężczyzn.

kobiety-w-it-zarobki-oczekiwania-finansowe NFJ trudności w podjęciu pracy

Problemem dla respondentek jest znalezienie odpowiedniej oferty pracy, na co wskazuje aż 42 proc. badanych. Aż 40 proc. pań nie wie, od czego zacząć zmiany, a prawie jedna trzecia nie może zdecydować się na specjalizację.

Zobacz – Przebranżowienie na programistę. Jak się za to zabrać?

Kobiety w IT – motywacje do zmiany

Co sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w IT? Z jednej strony jest to często szansa na zdobycie pracy, która umożliwia lepszą organizację czasu, a z drugiej przejście do branży technologicznej wiąże się ze znacznie wyższymi zarobkami. Jednak to nie są jedyne motywy. 

W pytaniu o to, co jest ważne w pracy, respondentki wskazywały, że trzy najważniejsze kwestie, to odpowiednie zarobki, dobra atmosfera (po 89,89%) oraz możliwości rozwoju (88,42%). Nie bez znaczenia okazała się także praca zdalna (77,68%), która często jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet wypełniających jeszcze jeden etat w postaci prowadzenia domu. 

Czynniki decydujące o przejściu do IT pokrywały się z deklaracją priorytetów. Na wysokość zarobków wskazało 70,98% respondentek, jak również tyle samo opowiedziało się za możliwościami rozwoju osobistego, który zapewnia branża technologiczna. 69,13% badanych wskazało na możliwość pracy zdalnej. 

Total
0
Shares
_podobne artykuły