Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Kobiety z Ukrainy mają w Polsce szansę na wejście do branży IT

Kobiety z Ukrainy w świecie IT

Ostatnia aktualizacja 4 maja, 2023

Zgodnie ze światowym trendem kobiety z Ukrainy są coraz bardziej aktywne w IT. Warto podkreślić, że do wybuchu wojny, firmy z branży IT otwierały swoje oddziały na Ukrainie, co także przyciągały kobiety.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kobiety, a zatrudnienie w branży IT na Ukrainie

Mimo skrajnej sytuacji, jaką jest wojna, raporty z ukraińskiego sektora IT wskazują, że udział kobiet w tym rynku pracy rośnie. W ciągu ostatniej dekady ilość kobiet w IT w Ukrainie się potroiła. Ostatnia ankieta przeprowadzona przez dou.ua (popularna platforma informatyczna na Ukrainie) podaje, że udział kobiet w sektorze IT w 2022 r. wyniósł 23%.

Wyniki badania dou.ua z 2020 r. pokazują, że odsetek kobiet pracujących w IT posiadających wyższe wykształcenie jest wyższy niż mężczyzn. Kobiety również deklarują lepszą znajomość języka angielskiego.

Jeśli chodzi o samokształcenie, kobiety częściej niż mężczyźni wybierają kursy i programy szkoleniowe online (uczestniczyło w nich 66% kobiet i 56% mężczyzn) oraz wydarzenia informatyczne (wybierało je 33% kobiet w porównaniu z 23% mężczyzn). Niemniej za tymi optymistycznymi danymi nie podąża równość płac, bo Ukrainki nadal zarabiają mniej niż Ukraińcy.

Zobacz nasz najnowszy raport o kobietach w IT

Przeciwdziałanie stereotypom

Mimo pozornie dobrych wieści wciąż jest wiele do zrobienia, aby osiągnąć równowagę płci w branży IT. Zarówno pod względem reprezentacji, jak i traktowania pracownic. Wiele osób nadal postrzega IT jako miejsce zdominowane przez mężczyzn. To często prowadzi do niesprawiedliwego traktowania kobiet przy poszukiwaniu pracy, awansach lub podwyżkach. W Ukrainie istnieją inicjatywy, które wspierają aktywnie zawodowo kobiety i mają na celu obalanie stereotypów.

Jak informuje portal EU Neighbours East, brak wielu kobiecych wzorców i mentorek w sektorze IT to kolejne wyzwanie, przed którym stoją kobiety w Ukrainie. Nie ułatwia to pokonywania wyzwań zawodowych, co może ograniczyć możliwości rozwoju zawodowego. Pozytywnym aspektem są duże inicjatywy w ostatnich latach takie jak:

Głównie są to przedsięwzięcia, podczas których uczestniczki dzielą się doświadczeniami w branży IT czy programy mentoringowe z udziałem liderek sektora technologii.

Strona inicjatywy kobiet w Ukrainie
Strona inicjatywy aktywnych zawodowo kobiet w Ukrainie, https://womenpower.theukrainians.org/eng/

Kobiety z Ukrainy znajdują wsparcie w polskim IT

Z powodu wojny tysiące kobiet opuścioło ukraińskie miasta szukając bezpieczeństwa w Polsce. Wiele z nich musi podjąć decyzję czy szukać pracy w swoim zawodzie, czy zacząć nową karierę np. w IT. Dzięki wsparciu polskich firm i fundacji jest to łatwiejsze.

Przykładem może być program fundacji im. Julii Woykowskiej w partnerstwie z firmą GFT, który ma na celu pomoc kobietom w zdobyciu umiejętności przydatnych w pracy w sektorze IT. W inicjatywę zaangażowały się m.in. Kodilla i Franklin Templeton czy Fiberhost i Ashika Polska.

Wejście kobiet z Ukrainy do branży IT wspiera także Unfold.vc i Coders Lab. Dzięki projektowi HERoes in IT Ukrainki skorzystają z bezpłatnego kursu na testera manualnego.

Przeczytaj o SQL dla początkujących

Total
0
Shares
_podobne artykuły