Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
komputer-do-pracy-w-it-jaki-wybrac

Komputer do pracy w IT– jaki wybrać?

Ostatnia aktualizacja 25 maja, 2022

Komputer do pracy znajduje się w niemal każdym biurze oraz firmach związanych z IT. Jest on jednym z nieodzownych narzędzi dla programistów, grafików, muzyków, logistyków i innych osób tam zatrudnionych. Jak jednak wybrać sprzęt, aby najlepiej sprawdził się na danym stanowisku?

Dobór sprzętu do danego stanowiska jest niezwykle ważny, gdyż nie ma sensu przepłacać za sprzęt, na którym będzie uruchomiona przeglądarka, czy program księgowy. Jednakże grafik lub animator nie może dostać słabej maszyny, bo prędzej ogryzie sobie palce, niż doczeka się wyniku swojej pracy.

Komputer do pracy biurowej

W przypadku typowej pracy biurowej, gdzie zazwyczaj korzysta się z przeglądarki, tudzież aplikacji takich jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program księgowy itp. nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na sprzęt.

Tutaj, jako komputer do pracy sprawdzi się sprzęt typu desktop lub mini-PC, które w swoim wnętrzu mają najprostsze procesory ze zintegrowaną grafika, wbudowaną pamięć, jeden dysk twardy i gniazdo USB. Do niego należy podłączyć wygodną klawiaturę i nawet najtańszą myszkę.

Sprawdź: Urządzenia wskazujące niezbędne w pracy programisty

Co do monitora, to już pozostaje w gestii pracodawcy, ale zaleca się monitory o proporcjach 16:9 i przekątnej przynajmniej 21”. Im większa powierzchnia, tym więcej danych będzie na nim widać i łatwiej będzie wykonywać pracę. W wielu przypadkach lepiej kupić dwa mniejsze niż jeden ogromny i drogi.

Komputer dla programisty

Komputer dla programisty powinien być wyposażony w szybki procesor i sporą dawkę pamięci. Dzięki temu kompilowanie kodu będzie dynamiczne i szybkie.

Obudowa w sumie nie ma znaczenia, ale skoro osoby te wstukują bardzo dużo tekstu, to powinny mieć solidną klawiaturę. Zazwyczaj jedni, tak jak gracze, wybierają klawiatury mechaniczne, ale są też ludzie, którzy wolą ciszę i decydują się na klawiatury membranowe. Wśród nich znajdą się też wielbiciele klawiatur ergonomicznych, których klawisze są podzielone dla prawej i lewej dłoni i ułożone w nieco inny sposób, niż ma to miejsce w klasycznych konstrukcjach. Podobnie jest z myszkami, choć tutaj też nie zawsze potrzebna jest najlepsza.

Sprawdź: Klawiatura mechaniczna do 500 zł – polecane modele

Jeśli chodzi o monitory, to na tym oszczędzać się nie da. Wielogodzinne wpatrywanie się w ciągi liter, cyfr i innych znaczków może sprawić, że oczy ucierpią przy słabszym monitorze. Powinny to być dobrej jakości monitory z matowymi powłokami i przekątnymi co najmniej 22-24” i to najlepiej od razu dwa naraz. Dzięki temu łatwiej mieć podgląd kodu na jednym i wynik jego działania na drugim.

Komputer dla grafika

Graficy potrzebują najpotężniejszych komputerów z tu opisywanych. Nie dość, że używają potężnych narzędzi, to jeszcze obrabiają ogromne obrazy, pliki wideo i aplikacje renderujące obraz w 3D. Aby to wszystko działało płynnie i bezproblemowo, to w tym przypadku nie można oszczędzać, ani na procesorze, ani na pamięci (ilości i szybkości), karcie lub kartach graficznych. Nie można zapomnieć o dyskach twardych, najlepiej SSD połączonych w macierz RAID, dla większej szybkości przesyłania danych.

Monitory są tu jeszcze ważniejsze, niż ma to miejsce w przypadku programistów. Tu liczy się każdy pojedynczy punkt i jakość odwzorowywania kolorów. Im większe monitory (co najmniej dwa), tym lepiej, ale liczy się też jakość i rozdzielczość matrycy (zaleca się 4K), a także elektronikę, która pozwoli je skalibrować, aby jak najwierniej odwzorowywały kolory.

Klawiatura miewa tu mniejsze znaczenie, gdyż na niej wybiera się skróty klawiszowe dla szybszej obsługi aplikacji. Często przydają się dodatkowe przyciski, które można programować, przypisując im skomplikowane zadania, dzięki czemu praca idzie szybciej i łatwiej.

Myszki, tak jak w przypadku zawodowych graczy, muszą mieć wysoką rozdzielczość i być wygodne, często też mieć dodatkowe, programowalne przyciski. Mysz może nie wystarczyć, gdy chodzi o ręczne malowanie detali lub edycję grafiki. W tym przypadku nieodzowny może stać się tablet graficzny, po którego powierzchni przesuwa się specjalny rysik. Odczytuje on nie tylko bardzo precyzyjnie pozycję rysika, ale i jego nacisk, co symuluje korzystanie z prawdziwych narzędzi malarskich i rysowniczych.

Zobacz: Pierwsza mysz komputerowa. Jaka jest jej historia?

Laptop jako komputer do pracy w IT?

Laptop jak najbardziej nadaje się do pracy. Obecnie jest bardzo często wybierany przez działy zakupowe. W sumie można dobrać maszynę do każdego stanowiska i będzie on się sprawował świetnie. Zaletą jest to, że jest przenośny, kompaktowy. Ma zintegrowane wszelkie narzędzia (monitor, klawiatura, gładzik, głośniki, kamera, dysk, procesor itp.), ale też ma on swoje ograniczenia.

Fakt, można go zabrać ze sobą niemal wszędzie, ale pamiętajmy, że im wydajniejszy sprzęt, tym krócej pracuje na naładowanym akumulatorze. Klawiatura nie zawsze jest wygodna, a praca grafika na gładziku raczej nie należy do przyjemnych. Poza tym ograniczeniem jest też wbudowany ekran – jego rozdzielczość, przekątna i powłoka.

Zobacz: Laptopy biznesowe – jak wybrać najlepszy?

Oczywiście można do laptopa podłączyć klawiaturę, zewnętrzne monitory i wydajnie pracować. Jednakże zazwyczaj będzie on droższy od maszyny stacjonarnej. Trudniej będzie go rozbudować, a po podłączeniu akcesoriów te wbudowane mogą okazać się zbędne.

Przed wyposażeniem danego stanowiska zawsze warto rozważyć wszelkie za i przeciw i wybrać najlepszy sprzęt, który spełni zadanie, a nie na siłę wybierać nowoczesność lub przenośność. Nie ma potrzeby też inwestować w designerski sprzęt o dużej wydajności, jeśli użytkująca go osoba nie zutylizuje jego mocy nawet w 10 proc.

Total
0
Shares
_podobne artykuły