Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
konsultant-sap-zarobki-umiejetnosci

Konsultant SAP – umiejętności i zarobki

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2023

Kim jest konsultant SAP? Dlaczego taki zawód określa się jednym z najbardziej przyszłościowych w branży IT? Co trzeba umieć, aby nim zostać? Na jak wysokie zarobki mogą liczyć konsultanci SAP?

Sprawdź: Przebranżowienie na IT – najpopularniejsze metody

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest konsultant SAP?

Branża IT rozwija się niezwykle szybko. Nowe technologie zaskakują nas coraz częściej i wiele firm dostosowując się do tego pędu, potrzebuje fachowców z różnych dziedzin. Najszybciej rozwijają się zespoły związane z cyfryzacją przedsiębiorstw, gdyż pandemia COVID-19 sprawiła, że większość firm musiała przejść błyskawiczną przemianę i dostosować się do realiów. Praca zdalna, ale też konieczność zachowania ciągłości pracy działu logistyki, magazynów, dostaw itp. wymusiła stosowanie systemów zarządzania procesami biznesowymi.

Jedną z największych na rynku firm zajmujących się wdrażaniem i modernizacją tego typu systemów ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) jest SAP.

Oto zadania, które wykonuje konsultant SAP:

  • Analiza biznesowa i przygotowywanie koncepcji związanych z wdrożeniem systemu SAP u klientów.
  • Przygotowanie dokumentacji potrzebnej w procesie.
  • Sprawdzanie działania aplikacji w systemach SAP.
  • Monitorowanie procesu produkcji i wdrażania systemów SAP.
  • Odpowiednie opisywanie powstałych problemów i rozwiązywanie ich we współpracy z zespołem produkcyjnym i klientem.
  • Modyfikacja i konserwacja wdrożonych modułów systemu SAP.

Umiejętności konsultanta SAP

Poza wiedzą na temat samego systemu SAP, konsultant powinien również posiadać umiejętności związane z programowaniem, bazami danych, integracją systemów oraz zarządzaniem projektami. Ponadto, ważne jest także dobre zrozumienie procesów biznesowych, w celu dostosowania systemu do konkretnych potrzeb klienta.

Starsi konsultanci stają się też osobami szkolącymi początkujących. Każdy konsultant powinien znać język angielski, a dodatkowo doceniana jest znajomość języka niemieckiego.

Zobacz: Po co znajomość języków obcych w IT?

W tym zawodzie cenione są oczywiście kompetencje miękkie, gdyż praca wiąże się z ciągłym kontaktem zarówno z klientami i ich zespołami IT, jak i fachowcami przygotowującymi moduły SAP do wdrożenia lub modyfikacji.

Konsultanci SAP zazwyczaj pracują w firmach związanych z informatyzacją przedsiębiorstw. Dodatkowo warto wiedzieć, że praca na tym stanowisku wiąże się z częstymi wyjazdami do klientów.

Konsultant SAP – zarobki i zapotrzebowanie

Wraz ze wzrostem popularności systemu SAP, rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat tego systemu i potrafią go wdrożyć oraz utrzymać. W Polsce wiele firm poszukuje konsultantów SAP, zarówno do stałych zatrudnień, jak i na zlecenia.

Konsultanci SAP mogą liczyć na wysokie zarobki, ale zależą one oczywiście od doświadczenia i umiejętności danej osoby. Początkujący (juniorzy) na tym stanowisku mogą liczyć na pensję w wysokości od 6 500 zł brutto miesięcznie. Specjaliści (mid) mogą zarobić nawet 10 000 zł, a starsi specjaliści (seniorzy) nawet około 14 000 zł brutto miesięcznie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły