Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Książki o programowaniu – polecane pozycje

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca, 2022

Chcąc wejść do świata IT, niezbędne będzie poznanie wielu zagadnień, z których składnia języków programowania jest tylko jednym z elementów. Żeby doskonalić swoje umiejętności potrzebne jest nie tylko samo pisanie kodu, ale także obcowanie z kodem bardziej doświadczonych osób. Co jednak zrobić, jeśli uczymy się programować, ale nie mamy dostępu do żadnej osoby mogącej pełnić rolę mentora? Z pomocą przyjdą książki o programowaniu. Wybierając odpowiednie pozycje, jesteśmy w stanie zdobyć sporą porcję wiedzy, która pozwoli nam doskonalić swój warsztat programistyczny. W tym artykule przedstawimy kilka książek, które pomogą Ci nie tylko stać się lepszym specjalistą, ale też zrozumieć logikę języków.

Sprawdź: Typografia. Książki, które musisz o niej przeczytać.

Algorytmy i struktury danych – Alfred V. Aho, Jogn E. Hopcroft, Jeffrey D. Ullman

Źródło: helion.pl

„Algorytmy i struktury danych” to książka zawierająca bardzo szeroki zakres materiału, obejmującego wprowadzenie do podstawowych struktur danych, takich jak listy, rekordy, tablice i kolejki. W książce autor opisał także drzewa i operacje na ich strukturach. Poza wprowadzeniem do struktur danych w książce znajdziemy także opisy klasycznych algorytmów związanych z operacjami na danych, a także z zarządzaniem pamięcią operacyjną i pamięciami zewnętrznymi.

Książka napisana jest prostym językiem, dlatego opisy algorytmów będą zrozumiałe dla każdego, kto zna jakikolwiek strukturalny język programowania.

Książkę możesz kupić tutaj.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin

Źródło: helion.pl

Dobrze i zrozumiale napisany kod jest podstawą dla tworzenia zrozumiałych i łatwych w utrzymaniu programów. Autor opisał szczegółowo zasady, a także dobre praktyki tworzenia kodu. Wśród szerokiej listy zagadnień znajdziemy między innymi porady jak nazywać klasy i metody, zasady tworzenia dobrych komentarzy oraz wskazówki dotyczące formatowania kodu. Z książki dowiemy się także jak wykorzystywać wyjątki, błędy i projektować obiekty i struktury danych. Zostaniemy wprowadzeni także do podstaw testów jednostkowych oraz sposobów oczyszczania kodu.

Zobacz: Czysty kod. Poznaj 8 zasad

Pełne zrozumienie książki wymaga znajomości jakiegokolwiek języka programowania, ponieważ opisane w niej problemy autor przedstawił wykorzystując Javę. Jeśli nie będzie to dla Ciebie przeszkodą, to książka jest godna polecenia. Autor napisał także inne książki o programowaniu, z których na pewno polecamy „Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów”, która jest pewnego rodzaju kontynuacją zagadnień opisanych w „Czystym kodzie”.

Książkę możesz kupić tutaj.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja – Sandro Manusco

Źródło: helion.pl

Kolejna polecana przez nas pozycja to książka Sandro Manusco, która opisuje idee związane z programowaniem zgodnie z założeniami zawartymi w manifeście Software Craftsmanship. Autor zajmuje się w niej przede wszystkim zagadnieniami związanymi z procesem tworzenia kodu, a nie samym programowaniem, tak jak inne książki o programowaniu.

Z książki dowiesz się, w jaki sposób zwiększać jakość tworzonego oprogramowania, a także jak zapobiegać pisaniu złego kodu i jak zmienić postrzeganie siebie jako profesjonalnego programisty. Autor pisze bardzo przystępnym językiem, ilustrując opisywane zagadnienia historyjkami, dzięki czemu książka jest bardzo łatwa w odbiorze.

Książkę możesz kupić tutaj.

Total
0
Shares
_podobne artykuły