Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak-sie-przebranzowić-do-it

Którzy Polacy myślą o tym, jak się przebranżowić?

Ostatnia aktualizacja 25 maja, 2022

Wzrost zarobków w wielu branżach nie może dogonić inflacji i rosnących cen, dlatego Polacy myślą o tym, jak się przebranżowić. Wyniki zleconego przez nasz portal raportu wskazują, że niemal tyle samo kobiet co mężczyzn chce zmienić pracę. Co więcej, najwięcej z nich mieszka na wsi lub w dużym mieście.

Z badania wynika, że około 20 proc. respondentów rozważa zmianę branży na IT w okresie do 3 lat. Co więcej, niemalże połowa zastanawia się nad zrobieniem tego w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Największym motywatorem do zmiany branży lub zawodu jest wysokie wynagrodzenie oferowane już na stanowiskach juniorskich, czyli dla początkujących. Inne to możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy, w tym także zdalnej, bez konieczności chodzenia do biura.

Sprawdź: Jak Polacy chcą się przebranżawiać do IT?

Kto chce się przebranżawiać?

Raport Enter The Code pokazuje, że większość chętnych do pracy w IT to osoby mające stałą pracę (aż 91 proc. respondentów). Zazwyczaj zatrudnione są one na umowę o pracę lub mają własną działalność biznesową. Niecałe 7 proc. badanych pracuje dorywczo, a 2 proc. wychowuje dzieci.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-sytuacja-zawodowa

Ze wspomnianego wcześniej raportu wynika, że niemal równa ilość mężczyzn i kobiet myśli o tym, jak się przebranżowić do pracy IT. Jest to odpowiednio 51 proc. panów i 49 proc. pań.

jak-sie-przebranzowić-do-it-płeć

Ciekawe są też inne dane dotyczące wykształcenia respondentów. Większość z nich deklaruje posiadanie wyższego wykształcenia (64 proc.), a reszta średniego (37 proc.).

jak-sie-przebranzowić-do-it-wykształcenie

Jeśli chodzi o dochody, to największą grupę (29 proc.) spośród badanych stanowiły osoby zarabiające pomiędzy 3 000 a 3 999 zł netto. W kolejności 17 proc. zarabia od 2 000 do 2 999 zł netto. Aż 16 proc. zarabia obecnie od 4 000 do 4 999 zł netto, a 10 proc. od 5 000 do 5 999 zł netto. Aż 9 proc. badanych nie zdecydowało się podać zarobków.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-dochody

Ciekawostką może być fakt, że ponad 6 proc. badanych zarabia więcej niż 8 000 zł netto. Może to świadczyć o tym, że chcą zarabiać więcej, a obecna praca im tego nie umożliwia, albo zarabiają dobrze, ale chcieliby zmienić styl pracy, sposób, miejsce, środowisko.

Skąd pochodzą myślący o tym, jak się przebranżowić?

Polacy, którzy myślą o tym, jak się przebranżowić pochodzą głównie z dużych miast (24 proc. badanych) i wsi (20 proc. respondentów). Dla jednych jest to o tyle łatwiejsze, że w miastach łatwiej o pracę dla osób z branży IT. Inni liczą na możliwość pracy zdalnej, bez potrzeby jeżdżenia do biura, tracenia czasu na dojazdy i stanie w korkach.

jak-sie-przebranzowić-do-it-wielkosc-miejscowosci-zamieszkania

Ciekawie rozkładają się też dane dotyczące chętnych do pracy w IT z poszczególnych województw. Najwięcej deklaracji padło od mieszkańców mazowieckiego (18 proc.), śląskiego (13 proc.), wielkopolskiego (9 proc.) i ex aequo dolnośląskiego i małopolskiego (po 8 proc.).

jak-sie-przebranzowić-do-it-wojewodztwo

Jak widać, o pracy w branży IT myślą osoby z różnych środowisk, ale głównie prasujące na stałe. Pochodzą z małych lub bardzo dużych miejscowości. Zarabiają w granicach średniej krajowej lub nawet więcej. Branża IT kusi nie tylko dobrymi zarobkami. Daje też możliwość wykonywania innego zawodu. Motywują praca zdalna lub hybrydowa, spore możliwości awansu i ewentualnej zmiany stanowiska w przyszłości także dają sporo do myślenia.

Czy zatem czeka nas odpływ pracowników z innych branż do IT? Jest to raczej nieuniknione, ale czy wyjdzie nam na zdrowie? Czy nie zabraknie osób w innych branżach, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania? Co należałoby uczynić, aby ich praca wydała się im atrakcyjna?

Zachęcamy do lektury innych tekstów na Enter The Code pod hasłem „Przebranżowienie do IT”. Publikujemy w nich kolejne, równie interesujące materiały.

Zobacz: Ile Polacy chcą wydać na edukację, aby pracować w IT?

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code zostało wykonane na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły